Trening cardio na bieżni
Trening cardio to ćwiczenia wytrzymałościowe, które mają wpływ m.in na poprawę pracy serca. Jednym z ważniejszych sprzętów w tym treningu jest bieżnia treningowa. Ćwiczenia na bieżni mogą być treningiem właściwym lub formą rozgrzewki. Jak wybrać bieżnie, która będzie idealna odo treningów cardio?
Podział bieżni
Bieżnie dzielą się na bieżnie elektryczne oraz bieżnie mechaniczne.
Bieżnie elektryczne mają wbudowany silnik, który umożliwia zasilanie bieżni poprzez prąd oraz ruch pasa bieżni. Silnik umożliwia dopasowanie prędkości do naszego tempa biegu. Ta regulowana jest co 0,1 km/h (w większości modeli). Droższe modele posiadają komputery, które m.in. pozwalają na śledzenie treningów. Bieżnie elektryczne są dużo droższe od tych mechanicznych, ale za to dużo bardziej wygodniejsze w użyciu.
Bieżnie magnetyczne są tańsze, a to dlatego, że nie mają wbudowanego silnika. Trwałością niestety nie dorównują bieżniom elektrycznym. Pas bieżni wprawiany jest w ruch przez siłę ćwiczącego, do czego potrzebna jest także siła mięśni nóg. Nie jest zalecane, aby zaczynać przygodę z treningami cardio na bieżni magnetycznej.
Jaka bieżnia będzie najlepsza?
Wybór odpowiedniej bieżni zależy od wielu czynników. Przed zakupem należy rozważyć ile miejsca posiadamy. Obecnie, wiele oferowanych modeli jest składanych, co pozwala na wygodne przechowywanie. Jeśli jednak mamy dużo przestrzeni do zagospodarowania, warto wziąć pod uwagę kupno większej bieżni. Istotny jest także udźwig bieżni. Niedokładne dopasowanie może doprowadzić do niechcianych awarii urządzenia. Nader istotne są również wymiary pasa biegowego. Dopasowywane są w zależności od wzrostu użytkownika Takie parametry jak prędkość bieżni lub programy treningowe są także warte uwagi.
Zalety bieżni
Używanie bieżni nie szkodzi stawom, tak jak bieganie w parku lub po lesie. W wyniku ciężaru ćwiczącego, pas bieżni lekko się ugina, co także amortyzuje ciężar, który spadł by na dolne partie ciała, szczególnie tak często kontuzjowane kolana. Szczególnie polecane osobom borykającym się z kontuzjami. Biegając na bieżni jesteśmy w stanie kontrolować podstawowe funkcje takie jak puls, czas, dystans. Nie ma konieczności kupowania dodatkowego sprzętu, takie jak zegarek lub aplikacja w smartphonie. Na bieżni można wykonać treningi, bez zmartwień o zmoknięcie lub zmarznięcie, co niestety często zniechęca do powzięcia jakiejkolwiek aktywności fizycznej.
Wady bieżni
Bieganie na bieżni może z czasem stać się nudne. Wykonywanie ćwiczeń w tym samym miejscu, bez zmiany otoczenia nie brzmi zachęcająco. Brak także dopływu tlenu do mózgu, tak jak jest to w przypadku biegu na zewnątrz. Organizm nie jest tak zahartowany. Bieżnia może zajmować dużo miejsca. Konieczne jest przygotowanie dodatkowej przestrzeni, gdzie sprzęt nie będzie przeszkadzał w funkcjonowaniu. Bywają modele, których praca jest głośna. Może być to uciążliwe dla domowników.
Ćwiczenia na bieżni - efekty
Trening na bieżni jest zdecydowanie lepszym wyborem w porównaniu do biegu na świeżym powietrzu. Bieg na maszynie jest mniej kontuzyjny, mniej obciąża stawy. Ćwiczenia na bieżni elektrycznej angażują do pracy mięśnie nóg, pośladków, podudzia, brzucha oraz grzbietu. Efekty jakie przynosi regularny trening na bieżni to:
- zrzucenie zbędnych kilogramów
- zwiększona masa mięśniowa
- mocne stawy i kości
- lepsza odporność
- mniejszy cellulit
Aby ćwiczenia przyniosły takie rezultaty, należy pamiętać o właściwej postawie ciała oraz odpowiedniej długości treningu.
Na co zwrócić uwagę kupując bieżnie?
Przed zakupem bieżni warto zwrócić uwagę na poniższe aspekty:
- wymiary bieżni - rozmiar bieżni jest znaczący, przede wszystkim w przypadku małych pomieszczeń. Na rynku są także modele, które po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca, wystarczy taki sprzęt schować pod łóżkiem lub w szafie. Jest to doskonałe rozwiązanie do miejsc, gdzie przestrzeń jest bardzo ograniczona.
- maksymalna waga użytkownika - parametr ten jest dość istotny. Nie warto kupować bieżni, której maksymalne obciążenie bardzo przewyższa naszą wagę. np. ważąc 50 kg nie ma potrzeby kupować sprzętu z maksymalnym obciążeniem 200 kg. Działa to tak samo w drugą stronę. Nie zaleca się wyboru bieżni, której maksymalne obciążenie jest bliskie naszej wadze.
- pas biegowy i jego wymiary - są to podstawowe dane dotyczące każdej bieżni. Wielkość pasa biegowego zależna jest od wzrostu użytkownika. Im wzrost ćwiczącego jest wyższy, tym dłuższy powinien być pas bieżni.
- amortyzacja - to ważny parametr, od którego zależy bezpieczeństwo i kondycja stawów podczas ćwiczeń. Im lepszą amortyzację posiada bieżnia, tym jest bezpieczniejsza dla stawów.
- pomiar tętna - podczas wysiłku, ważne jest aby stale monitorować swój puls. Zazwyczaj czujnik umieszczony jest na poręczach. W niektórych modelach wymagany jest pas telemetryczny (zazwyczaj do kupienia osobno), którego pomiary są dokładniejsze.
- pas bezpieczeństwa - podczas ćwiczeń, w razie upadku ważne jest odpowiednie zabezpieczenie. Pas bezpieczeństwa w formie klipsa przypiętego np. do spodni zatrzyma bieżnie, tak aby nie zrobić krzywdy użytkownikowi.
Bieganie to popularna aktywność cardio. Można biegać w terenie lub wykonać trening na bieżni. Taki trening ma swoje wady i zalety. Wybór odpowiedniego sposobu na trening cardio zależy od własnych preferencji oraz możliwości. Każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie.