Trening funkcjonalny - konstrukcje
( ilość produktów: 4 )Trening funkcjonalny jest coraz bardziej popularną formą aktywności fizycznej. Polega on na jak najbardziej intensywnych ćwiczeniach wykonywanych w szybkim tempie. Mają one wpływać na wzmacnianie mięśni, przy tym nie rozbudowując ich tak jak to dzieje się w przypadku ćwiczeń typowo kulturystycznych. Ćwiczenia są imitacją ruchów bardzo często powtarzanych w ciągu dnia. Tego typu trening szczególnie cieszy się dużym zainteresowanie wśród płci piękne. Kluby fitness lub siłownie w swoich ofertach mają możliwość odbycia takiego treningu.
Na czym polega trening funkcjonalny?
Ćwiczenia, które zalicza się do treningu funkcjonalnego, przypominają te ruchy, jakie wykonujemy w ciągu dnia. Może to być sięganie po kawę do wysokiej szafki, podnoszenie siatki z zakupami lub wchodzenie po schodach. Wszystko robione jest w szybkim tempie. Zalecane jest, aby trening podzielić na serie, trwające 45 do 90 sekund jedna. W ciągu tej jednej serii powtarzamy jedno ćwiczenie, wykonując je jak najszybciej. Nie uwzględnia się przerw między seriami. Ćwicząc na siłowniach, bardzo często trenerzy decydują się na tworzenie tzw. toru przeszkód. Rozkładają przeróżne sprzęty, tworząc oddzielne stanowiska. Zadaniem ćwiczącego jest, bez przerw, przejść po każdym ze stanowisk wykonując odpowiednie ćwiczenia.
Zalety treningu funkcjonalnego
Regularne wykonywanie tego typu treningu przyniesie wiele korzyści. Przede wszystkim zyskamy wzmocnione ciało. Mięśnie będą silne, ale nie będą się rozrastać. Dzięki pracy mięśni głębokich poprawi się koordynacja ciała i zwiększy się zakres ruchowy. Co więcej, ćwiczenia zapewnią prawidłową postawę naszego ciała i kręgosłupa. Pomogą spalić nagromadzoną tkankę tłuszczową. Dość szybkie ćwiczenia poprawią nasz układ krążenia i wydolność organizmu.
Trening funkcjonalny — dla kogo?
Trening funkcjonalny sprawdzi się jako trening dla kobiet i mężczyzn. Jednak to płeć piękna dużo częściej podejmuje się tego typu ćwiczeniom. Umięśnienie ciała nie będzie widoczne, ale trening doda im siły i krzepy. Dodatkowo, pomoże w spaleniu nadmiernych kilogramów. Będzie świetnym rozwiązaniem dla osób prowadzących siedzący tryb życia. Podczas treningu trochę się zmęczą, ale tym samym zyskają więcej energii i będą chcieli jeszcze więcej.
Jakie ćwiczenia można zaliczyć do treningu funkcjonalnego?
Ćwiczenia, które mogą być włączane do treningu funkcjonalnego to:
- pompki
- plank
- przysiady, półprzysiady z piłką lekarską
- burpees
- skręty tułowia z obciążeniem
- dynamiczne wchodzenie po schodach
Doskonałym dodatkiem do ćwiczeń funkcjonalnych może być hantel, piłka lekarska, piłka Bosu, gumy, worki do ćwiczeń, i wiele innych akcesoriów do ćwiczeń. Przydatne są też klatki i rigi. Dzięki nim możliwe jest rozszerzenie i urozmaicenie treningu.
Konstrukcje do treningu funkcjonalnego
Oprócz dodatków do ćwiczeń wymienionych wyżej, siłownie i kluby fitness zaczęły interesować się specjalnymi konstrukcjami takimi jak klatki i rigi. Mają one za zadanie jeszcze bardziej zintensyfikować trening. Istnieje możliwość dokupienia elementów i rozszerzenia możliwości tego sprzętu. Mogą to być płyty wspinaczkowe, uchwyty na sztangę, stojaki na sprzęt czy też uchwyty do podciągania. Można na nich wykonywać wiele ćwiczeń, np. podciąganie się na drążku, spięcia brzucha, lub nawet podnoszenie ciężarów. Świetnie pasują do ławek treningowych, zwiększając możliwości tego sprzętu.
W sklepie TopSlim znajdą Państwo konstrukcje do treningu funkcjonalnego takie jak klatki i rigi. Zapraszamy.
Rig do ściany stojaki UNDERFIT
- Stan:
Rig do ściany stojaki UNDERFIT poręcze
- Stan:
Rig do ściany stojaki UNDERFIT poręcze, asekuracja
- Stan: