Darmowa dostawa od 500,00 zł

Czy warto zainwestować w domową siłownię?

2019-09-17
Czy warto zainwestować w domową siłownię?
Wiele osób posiada w swoim domu siłownię. Najczęściej mieści się w piwnicy, rzadziej na poddaszu. Osoby mieszkające w bloku również potrafią wygospodarować pomieszczenie z przeznaczeniem na siłownię. Jednak czy warto zainwestować w domową siłownię? Czy może to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Siłownia w domu - zalety

Zalet posiadania domowej siłowni jest na prawdę wiele. Najważniejsze z nich opisano poniżej.
 • Oszczędność czasu - nie da się ukryć, że siłownia w domowym zaciszu pozwala na zaoszczędzenie cennego czasu. Dojazd na siłownię zwłaszcza w dużym mieście może zająć sporo czasu, nawet godzinę w jedną stronę. Oprócz czasu potrzebnego na dojazd, należy także wziąć pod uwagę czas na oczekiwanie na sprzęt. Trzeba liczyć się z tym, że na siłowni komercyjnej nie będziemy sami i konieczne będzie oczekiwanie, aż zwolni się sprzęt na którym chcemy ćwiczyć. Może zdarzyć się także (zwłaszcza w sezonie zimowym), że siłownia będzie przepełniona. Wiąże się to z koniecznością oczekiwania na wolną szafkę w szatni. Co za tym idzie? Wyjście na siłownię na godzinny trening może zająć ok. 4-5 godzin, czyli zdecydowanie za długo.
 • Dostępność maszyn - w domowej siłowni nie ma obawy, że maszyna treningowa na której zechce się trenować będzie zajęta (chyba, że komuś na to pozwolimy:)). Można bez problemu przeprowadzić trening bez marnowania czasu.
 • Brak obawy o rzeczy osobiste zostawione w szatni - szafki w szatni są zamykane na klucz. Zawsze jednak może się zdarzyć, że w jakiś sposób padniemy ofiarą kradzieży. Ćwicząc w domowej siłowni można ćwiczyć bez stresu o bezpieczeństwo cennych przedmiotów. 
 • Możliwość ćwiczenia o dowolnej porze - domowa siłownia pozwala na przeprowadzenie treningu kiedy tylko ma się na to ochotę. Nie ważne o której godzinie i przez jaki czas. Jest to duża zaleta dla osób prowadzących nieregularny tryb życia oraz dla tych, którzy mają czas jedynie w godzinach nocnych.
 • Brak konieczności wykupowania karnetów.

domowa siłownia

Sprzęty niezbędne w domowej siłowni

Siłownia powinna być wyposażona indywidualnie pod użytkownika. Jeśli siłownię tworzy kulturysta, niezbędne są mu ciężkie maszyny siłowe, takie jak brama treningowa czy atlas treningowy. Jeżeli natomiast użytkownik chce skupić się jedynie na treningu kardio - w siłowni powinny znaleźć się bieżnia treningowa, orbitrek i rowerek treningowy. W rodzinnej siłowni domowej, z której będzie zadowolona cała rodzina powinny się znaleźć:
 • wielofunkcyjny atlas treningowy - pozwala na trening wielu partii mięśni. Warto zainwestować w rozbudowany sprzęt łączący w sobie wiele maszyn treningowych. Pozwala to na ograniczenie dokupowania osobnych maszyn oraz pozwala oszczędzić miejsce. Korzystać z niego mogą zarówno dorośli jak i starsze dzieci pod okiem opiekuna. 
 • zestaw hantli - pozwalają na trening mięśni rąk. Hantle powinny znaleźć się w każdej dobrze wyposażonej domowej siłowni.
 • bieżnia fitness - jest niezbędna w każdej domowej siłowni. Nawet jeśli użytkownik nastawiony jest na trening siłowy, bieżnia także się przyda. Jest bardzo przydatna np. do przeprowadzenia rozgrzewki. 
 • rowerek treningowy - również doskonale sprawdza się podczas treningu. Jest niezbędny w salce kardio. 
 • orbitrek - urządzenie doskonale sprawdza się w treningu górnych i dolnych partii mięśni. Chętnie korzystają z niego kobiety. 
 • podstawowe akcesoria fitness: mata do ćwiczeńwałek treningowy, piłka gimnastyczna, step fitness, guma oporowaskakanka itp. Akcesoria treningowe są uzależnione od preferencji użytkowników.

trening z gumami oporowymi

Czy są minusy korzystania z domowej siłowni?

Oczywiście, są. Jednym z nich jest brak obecności innych osób. Dla jednych jest to zaleta, dla innych wada. Współćwiczący są przydatni np. by asekurować przy podnoszeniu ciężarów. Jednak nic też nie stoi na przeszkodzie, by w domowej siłowni ćwiczyć ze znajomym, sąsiadem, który gdy zajdzie taka potrzeba, pomoże. Kolejnym minusem jest brak możliwości nawiązania nowych znajomości/relacji. Poniekąd jest to zamykanie się we własnym domu. Są jednak osoby, które marzą o tym, by przebywać w domu, więc jak najbardziej dla nich jest to świetne rozwiązanie. A poza tym - perspektywa zaoszczędzenia czasu - bezcenna.


Na co zwrócić uwagę projektując/urządzając siłownię?

Najczęściej pomieszczenie przeznaczone na siłownię nie jest dużych rozmiarów (choć zdarzają się i duże, a wręcz ogromne domowe siłownie). Powierzchnia jest więc jednym z najważniejszych elementów na jakie warto zwrócić uwagę. Sprzęty do ćwiczeń należy dobierać przemyślanie, by nie marnować miejsca. Nie można także ustawiać wszystkiego "na ścisk". Wtedy trening nie tylko nie będzie komfortowy, ale wręcz niebezpieczny. A przecież bezpieczeństwo i komfort to podstawa domowej siłowni. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas wyboru sprzętów?
 • Jakość sprzętów. Sprzęty do domowej siłowni nie są bardzo drogie. Warto więc sięgnąć po coś ze średniej półki, by służyło przez wiele lat. Oczywiście każdy nowy sprzęt fitness sprzęt siłowy podlega gwarancji, więc usterki powinny być na bieżąco usuwane. Jeśli ma się do dyspozycji większą gotówkę, warto kupić sprzęt z gwarancją pół-komercyjną. Sprzęty z taką gwarancją mogą być użytkowane w hotelach, szkołach, świetlicach, więc ich jakość musi być wyższa niż sprzętów z tradycyjną domową gwarancją.
 • Waga sprzętów. Jest to bardzo istotne zwłaszcza gdy siłownia urządzana jest na poddaszu. Warto sprawdzić/obliczyć, czy waga sprzętów nie będzie stwarzała zagrożenia zawalenia stropu. Jest to bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa. 
 • Materiał ścian. Jest to istotne, gdy użytkownik chce zawiesić np. drążek treningowy. 

Podczas projektowania i urządzania domowej siłowni warto przemyśleć każdy aspekt. Dzięki temu uniknie się rozczarowania w końcowej fazie.

trening w domowej siłowni


Posiadanie domowej siłowni jest bardzo dużym udogodnieniem pozwalającym zaoszczędzić bardzo dużo czasu. Bez wątpienia, gdy tylko istnieje taka możliwość, warto zainwestować w swoją prywatną siłownię.


Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel