Trening mobility - jak wzmocnić swoje ciało?

Trening mobility jest obecny w sporcie od niedawna. Powstał na potrzeby crossfitu, gdzie stawy pracują bardzo intensywnie. Teraz stał się nieodłącznym elementem każdego treningu. Regularne ćwiczenia mobility to mniejsze szanse kontuzji i osiąganie lepszych wyników w sporcie (i nie tylko). Co więcej wiemy o tym treningu?
Czym jest mobility?
Mobility to z języka angielskiego zdolność do poruszania się, ruchliwość. W treningach, właśnie ta ruchliwość dotyczy stawów, czym właśnie zajmuje się trening mobility. Poprzez oddziaływanie na niektóre tkanki pogłębia się zakres ruchu w stawach. Tego typu trening może także posłużyć jako sposób na regenerację mięśni po treningu.
Mobilność ciała wpływa na funkcjonowanie organizmu. Wyraża się w tym jak stoimy, chodzimy, oddychamy. Z tego też powodu ważne jest, aby tkanki i mięśnie odpowiedzialne za te funkcje, były wystarczająco silne i odporne, by utrzymać pozycje najbardziej optymalne dla naszego organizmu.
Co może się przydać do treningu mobility?
Sprzęt, który nada się do ćwiczeń mobility, to przede wszystkim:
- gumy, taśmy - szczególnie polecane w problemach mechaniki stawów, rozruszanie torebki stawowej, która odpowiedzialna jest za odpowiednią pozycję ustawienia stawu
- rollery - w zależności od trenowanej partii ciała można użyć rollera podłużnego, okrągłego, dużego czy małego (wybór jest ogromny), który rozluźnia pospinane mięśnie
- piłki - małe piłeczki, podobnie jak rollery, mają za zadanie rozmasować konkretne partie ciała; szczególnie polecane przy pracy nad mobilnością mniejszych stawów
- a także mata do ćwiczeń, dzięki której wygodniej wykonuje się ćwiczenia

Po co potrzebne są ćwiczenia mobility?
Z czasem, kiedy stajemy się coraz starsi, mięśnie i ich mobilność słabnie. Jest to naturalny proces. Wpływ ma także siedzący tryb życia. Siedząca praca, po 8 godzin dziennie na pewno w tym nie pomaga. Negatywny wpływ na mobilność ma również technologia. której rozwiązania owszem pomagają w codziennym funkcjonowaniu, ale sprawiają też, że nie ruszamy się nazbyt dużo, obserwując jak np. robot odkurza i myje za nas podłogę. Należy pamiętać, że ograniczenia w ruchu w jednej partii ciała prowadzi do dalszych, bardziej rozległych ograniczeń ruchowych. Zdarza się także, że podczas ćwiczeń zaczyna coś boleć. Nie jest to koniecznie oznaka kontuzji - może to być właśnie problem wynikający z ograniczonej mobilności ruchów ciała. Wymienione aspekty to jedne z wielu, które wpływają na mobilność. Dlatego tak ważne jest podejmowanie się przeróżnych form aktywności fizycznej.
Korzyści z treningu mobility
- poprawienie ruchomości stawów
- większy zakres ruchów
- silniejsze mięśnie
- utrzymanie prawidłowej postawy ciała
- mniej odczuwalne bóle mięśni i stawów
Podsumowując, warto zacząć wykonywać trening mobility i traktować go jako regularny, codzienny trening. Każdy z nas powinien podjąć się właśnie takiej aktywności fizycznej. Korzyści płynące z tychże ćwiczeń są ogromne.
Polecane

Mata do jogi dwustronna Turquoise Lotus Gaiam 173x61x0,6cm
