Darmowa dostawa od 500,00 zł

Trening z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku

2020-01-21
Trening z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku

Trening we własnym domu/mieszkaniu jest bardzo wygodną opcją treningu. Można go przeprowadzić o dowolnej porze dnia (lub nocy), nie trzeba tracić czasu na dojazd do siłowni i z siłowni, czekać w kolejce na sprzęt, czy pod prysznic. Jednak by ćwiczyć, trzeba mieć na czym. Mało kto sobie zdaje sprawę, że do tego wystarczą przedmioty codziennego użytku. Trening w domu - dlaczego nie?

Coraz więcej osób zaczyna ćwiczyć w domu. Jest to bardzo wygodna forma treningu. Tak jak zostało wspomniane, pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Jest także wygodne dla osób, które prowadzą nieregularny tryb życia - wtedy w każdej chwili mogą przeprowadzić trening. Trening w domowym zaciszu jest również doskonałym rozwiązaniem np. dla kobiet, które mają małe dzieci. Niekiedy ciężko jest zorganizować wyjście na siłownie. Można natomiast w wolnej chwili poćwiczyć w domu.

trening w domu

Jak przeprowadzać domowy trening?

Trening w domu można przeprowadzać na wiele sposobów. Wszystko zależy od tego, na jakich partiach mięśni zależy ćwiczącemu. Jeśli ktoś decyduje się na treningi w domu, najczęściej inwestuje w podstawowy sprzęt fitness: matę, hantlebieżnie czy orbitrek. Jest to jak najbardziej w porządku, jednak tak na prawdę - nie jest koniecznie. Wiele ćwiczeń można wykonać zastępując sprzęt przedmiotami domowego i codziennego użytku. Jakimi?

Trening z wykorzystaniem schodów

Wiele osób nie docenia i dostrzega dodatkowych walorów posiadania schodów. Mogą służyć nie tylko do przemieszczania się między kondygnacjami, ale także być bardzo przydatne w treningu. Codzienne wchodzenie po schodach i schodzenie z nich już jest treningiem. Na schodach trening cardio to podstawa. Można przeprowadzić na nich rozgrzewkę, lub też trening właściwy. I po co bieżnia treningowa? Wchodzenie i schodzenie po schodach doskonale wpływa na mięśnie nóg, pośladków i brzucha. W internecie dostępnych jest wiele planów treningowych z wykorzystaniem schodów. Warto je przeanalizować i dopasować odpowiedni do swojego stopnia zaawansowania. 

trening na schodach

Hantle z plastikowych butelek wypełnionych wodą

Są to doskonałe zamienniki hantli. W obecnym czasie każdy ma w domu butelki po wodzie lub innych napojach. Woda butelkowana ma różną pojemność: od 0,3l do aż 6l. Bez problemu więc można dobrać odpowiednią dla siebie wielkość butelki i wagę po wypełnieniu wodą. Dodatkową zaletą jest także to, że istnieje możliwość regulacji obciążenia przez dolanie lub odlanie części cieczy. Butelki można także wypełnić inną substancją, np. mąką, piaskiem czy kamyczkami. Większe butelki 5-cio lub 6-cio litrowe doskonale sprawdzają się jako kettlebelle. Jak widać, butelki, które są wyrzucane na śmietnik mogą się przydać w treningu fitness.

Krzesło do ćwiczeń mięśni brzucha

W każdym mieszkaniu jest krzesło. Poza swoją podstawową funkcją, może pełnić także funkcję sprzętu fitness. Doskonale nadaje się do wzmacniania mięśni brzucha, nóg i pośladków. Trzeba jednak pamiętać, by zadbać o bezpieczeństwo (krzesło musi stać stabilne). Najbardziej powszechnym ćwiczeniem jest tzw. deska. Nogi należy oprzeć o krzesło, a następnie na przemian przyciągać kolana do klatki piersiowej. Najczęściej wykonuje się 3 serie po 15 powtórzeń na każdą nogę.

Poduszki zamiast bosu

Miękkie poduszki doskonale nadają się do treningu równowagi. Trening z miękką poduszką wydaje się banalnie prosty, jednak nic bardziej mylnego. Stawiając jedną stopę na miękkiej poduszce wiele osób zdziwiło by się, jak ciężko utrzymać równowagę. Można wykonywać wiele ćwiczeń z zastosowaniem poduszki. Najczęstsze to przysiady z jedną nogą na poduszce lub też pompki z rękami opartymi o poduszkę.

Poduszka zamiast bosu

Step z grubej książki

Do ćwiczeń mięśni nóg można użyć grubej książki. Książka staje się wówczas stepem. Można także ułożyć na sobie np. dwie lub więcej książek, jednak należy pamiętać o bezpieczeństwie. Trzeba zwracać uwagę na to, by książki nie zsunęły się. Wchodzenie i schodzenie z książek doskonale wpływa na mięśnie nóg i pośladków. Na "stepie" można trenować różne układy choreograficzne co sprawia, że trening staje się prawdziwą przyjemnością. 

Trening w domowym zaciszu jest dobrym pomysłem dla każdej zabieganej osoby. Jak widać, nie ma konieczności inwestowania w drogi sprzęt. Wystarczy jedynie wykorzystać przedmioty domowego i codziennego użytku. Już rezygnacja z windy i chodzenie po schodach jest dobrym początkiem. Dlatego koniec z wymówkami. Dla chcącego nic trudnego :)
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel