Jak wybrać dobry orbitrek?
Orbitrek inaczej nazywany rowerem eliptycznym wywodzi się z rodziny sprzętów cardio. Trening na orbitreku polega na wykonywaniu rytmicznych kroków połączonych z ruchem ramion. Co jeszcze warto wiedzieć o orbitrekach?
Jak pracuje orbitrek?
Orbitrek to urządzenie, którego zalety to połączenie sprzętów takich jaki bieżnia, stepper i rower treningowy. Nogi podczas treningu poruszają się w systemie przód-tył, ruchem owalnym. Podczas treningu, ruch jest naturalny, nie jest on wymuszany na ćwiczącym. Przypomina bieg narciarski lub wchodzenie po schodach.
Wady i zalety orbitreka
Trening na orbitreku wzmacnia mięśnie ćwiczącego. Jest także skuteczny w procesie zrzucania zbędnych kilogramów, dużo bardziej niż rower treningowy. Zbytnio nie obciąża stawów i kręgosłupa. Wzmacnia układ krążenia oraz wytrzymałość organizmu. W trakcie poszukiwań odpowiedniego sprzętu, warto wziąć pod uwagę wymiary orbitreka. Niestety nie można go złożyć, tak jak np. bieżnię. Może zająć on większość powierzchni pokoju lub siłowni.
Jakie efekty przynoszą treningi na orbitreku?
Ćwiczenia na orbitreku to typowe ćwiczenia cardio, co oznacza, że angażują do pracy układ oddechowy oraz krwionośny. Mięśnie prawie całego ciała, bo aż 90%, biorą aktywny udziała w treningu na orbitreku. To sprawia, że ciało nie tylko jest wyszczuplone, ale także odpowiednio wzmocnione. Szczególnie mięśnie brzucha, ud i ramion. Zauważalna jest również poprawa samopoczucia. Jest to spowodowane "wyrzutem" endorfin - hormonu odpowiedzialnego za odczucie szczęścia. W trakcie układania planu treningowego, należy pamiętać o 1-2 dniowych przerwach w treningu. Pierwsze efekty widać już po wykonywaniu krótkich sesji treningowych 3 razy w tygodniu.
Rodzaje orbitreków
- orbitrek mechaniczny
- orbitrek magnetyczny
- orbitrek elektromagnetyczny
Orbitreki mechaniczne to jedne z tańszych modeli. Podstawę konstrukcji orbitreków stanowi pasek klinowy, który niestety przy mocnym i częstym trenowaniu może szybko ulec zniszczeniu. Jego praca także jest nieco głośniejsza niż w pozostałych modelach. Ustawienie regulacji oporu możliwe jest tylko ręcznie.
Orbitreki magnetyczne są już sprzętem nowszej generacji. Ich praca jest dużo cichsza niż w przypadku orbitreków mechanicznych. Regulacja oporu może odbywać się ręcznie lub poprzez panel w komputerze. Sprawdzi się w domowej siłowni.
Ostatnim rodzajem są orbitreki elektromagnetyczne. Opór regulowany jest za pomocą silnika elektrycznego. Wszystkie parametry ustawiane są w panelu. To zdecydowanie ułatwia ich precyzyjne ustalenie. Praca orbitreków elektromechanicznych jest dużo cichsza w porównaniu do modeli mechanicznych.
Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia?
Przed treningiem ważne jest, aby odpowiednio się rozgrzać. Wystarczy wykonać kilkanaście pajacyków czy krążenia ramion bądź bioder.
Najważniejsza przy wykonywaniu ćwiczeń na orbitreku jest pozycja. Należy pamiętać, aby:
- umieścić dłonie na ruchomych ramionach urządzenia
- utrzymać proste plecy
- wciągnąć brzuch
- ułożyć prawidłowo stopy na pedałach
I ćwiczyć :)
Sylwetka na orbitreku cały czas powinna być utrzymana prosto, a brzuch napięty, ze stopami dokładnie dociśniętymi do pedałów. Nie można się pochylać, ani chwiać. Pomaga to pracować mięśniom efektywniej.
Orbitrek pomoże zrealizować cele każdego - wyszczuplić ciało, wzmocnić je i sprawić, że każdy będzie czuł się atrakcyjniej. Należy tylko zacząć! :)