Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak rozwiązać problem z nieprawidłową postawą ciała?

2021-03-08
Jak rozwiązać problem z nieprawidłową postawą ciała?

Prowadzenie siedzącego trybu życia pozbawionego jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej jest dość powszechne. Często spowodowane jest to karierą zawodową. Sprawia, że mięśnie, szczególnie pleców, są bardzo zaniedbane. To powoduje, że postawa naszego ciała nie jest prawidłowa. Pojawiają się bóle i nieestetycznie wyglądająca zgarbiona postawa. Jak sobie z tym poradzić?

 

 

Podstawę ciała człowieka stanowi szkielet. Można porównać go do budowli, która musi być trwała i stabilna. Jedyną różnicą jest mobilność — człowiek musi się poruszać, budynek jednak najlepiej, gdyby był nieruchomy. Szkielet budują mięśnie, stawy i wiązadła, które to właśnie nadają wcześniej wspomnianej mobilności. Poprzez coraz bardziej powszechne siedzenie w biurze, nie ruszamy się. Konstrukcja szkieletu przyzwyczaiła się do pochylonej, zgarbionej pozycji z głową skierowaną ku monitorowi. Człowiek w tej pozie nie wykonuje żadnego wysiłku. Dopiero ból kręgosłupa przypomina o tym, że cierpi i nie pracuje, tak jak powinien. To wszystko dodatkowo negatywnie wpływa na całość funcjonowania organizmu, czego niestety nie wszyscy są świadomi.

 

Jak rozpoznać nieprawidłową postawę ciała?

Bardzo ważne jest, aby taką wadę wykryć odpowiednio wcześnie. Szczególnie istotne jest to w przypadku małych dzieci. Charakterystyczne dla zgarbionej postawy jest: 

  • głowa skierowana ku przodowi
  • opadnięte ramiona
  • wystające łopatki
  • zaokrąglone plecy
  • barki zaraz obok uszu
  • zapadnięta klatka piersiowa

 

 

 

Co jest powodem utrzymania złej postawy? 

Jak zostało to wspomniane wcześniej, zła postawa ciała jest wynikiem prowadzenia siedzącego trybu życia. Brak jakiegokolwiek ruchu powoduje, że mięśnie ciała się osłabiają i nie mają siły do pracy. To z kolei wpływa na słabszą kondycję objawiającą się zadyszką przy niewielkim wysiłku. Zmniejsza się także zakres ruchowy i pojawiają się liczne przykurcze mięśniowe. To także powoduje garbienie się i przyzwyczajenie ciała do złej postawy.

 

 

 

Jak wygląda prawidłowa postawa ciała?

Prawidłowa postawa ciała to nie tylko proste plecy i ściągnięte łopatki, ale także:

  • głowa na równej linii z barkami
  • barki lekko oddalone od uszu
  • lekko napięty brzuch
  • obie stopy przylegające do ziemi, nie skrzyżowane

 

Dolegliwości związane z nieprawidłową postawą ciała

Najbardziej powszechnymi skutkami ubocznymi nieprawidłowej postawy ciała są częstsze migreny, bóle pleców i ramion, problemy trawienne, brak pewności siebie i apatia. Może także dojść do zaburzeń w pracy serca i układu oddechowego. Osoby zgarbione postrzegane są w społeczeństwie jako cierpiące na depresję, o obniżonej samoocenie. Jest to jednak często błędnie odczytywane w zakresie mowy ciała. Nie zawsze osoba z depresją ma nawyk garbienia.

 

 

 

Jak wspomóc walkę z nieprawidłową postawą?

Walka z nieprawidłową postawą ciała jest nierzadko długa i męcząca. Nie zawsze wystarczą ćwiczenia po pracy. Wystarczy raz na godzinę wstać i przejść się po biurze np. podczas rozmowy telefonicznej lub w przerwie lekko się porozciągać. Kręgosłup będzie na pewno za to wdzięczny. Tak czy inaczej, podejmując się ćwiczeń, należy wybrać te rozciągające i wzmacniające mięśnie, takie jak pilates lub joga. Mogą to być także zwykłe ćwiczenia wykonane na macie, np. koci grzbiet lub zwijanie pleców. Świetnym pomysłem będą ćwiczenia na piłce gimnastycznej. Doskonale sprawdzi się także Bosu — piłka ze spłaszczoną podstawą, która wymusza na ćwiczącym zachowanie równowagi i stabilizacji całości korpusu ciała. Siedząc w biurze bezustannie przez 8 godzin, warto zapatrzeć się w poduszkę sensomotoryczną, która wymusza na osobie siedzącej, aby ta utrzymywała prawidłową postawę. Jeszcze lepszą opcją jest krzesło terapeutyczne. Siedzisko z Bosu, bez opracia, przez cały czas wymusza kontrolowanie postawy ciała. Po skończonej pracy polecane jest nie spędzać czasu siedząc przed telewizorem, a zrobić coś bardziej aktywnego. Zalecane są zwykłe spacery lub nordic walking, czyli spacer z kijkami. Dużą ulgą dla kręgosłupa może też okazać się pływanie.

 

 

Wiedząc już jak zwalczyć ten coraz bardziej powszechny problem, jakim jest nieprawidłowa, pochylona pozycja ciała, należałoby odpowiednio nad tym popracować. Po wszystkim na pewno pojawi się ogromna ulga i poczucie satysfakcji. 

 

 

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Mata do jogi RAYG-11022GN Reebok

Mata do jogi RAYG-11022GN Reebok

Cena regularna: 99,00 zł brutto80,00 zł brutto
Mata do jogi 6 mm RAYG-11060PLGR Reebok

Mata do jogi 6 mm RAYG-11060PLGR Reebok

Cena regularna: 129,00 zł brutto120,00 zł brutto
Mata do jogi z korka Gaiam 173x61x0,5cm

Mata do jogi z korka Gaiam 173x61x0,5cm

Cena regularna: 339,97 zł brutto299,01 zł brutto
Mata do jogi Jute Gaiam 173 x 61 x 0,5 cm

Mata do jogi Jute Gaiam 173 x 61 x 0,5 cm

Cena regularna: 340,00 zł brutto289,00 zł brutto
Mata do jogi dwustronna Turquoise Lotus Gaiam 173x61x0,6cm

Mata do jogi dwustronna Turquoise Lotus Gaiam 173x61x0,6cm

Cena regularna: 299,99 zł brutto269,00 zł brutto
Mata do jogi dwustronna Earth Lovers Gaiam 173x61x0,5cm

Mata do jogi dwustronna Earth Lovers Gaiam 173x61x0,5cm

Cena regularna: 369,98 zł brutto319,00 zł brutto
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com
Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
Zamknij
pixel