Darmowa dostawa od 500,00 zł

Poziomy rower treningowy - jak ćwiczyć?

2021-10-28
Poziomy rower treningowy - jak ćwiczyć?


Wiele osób decydując się na trening na rowerze stacjonarnym, wybiera opcję roweru pionowego — najczęściej wybierany model. Warto jednak rozważyć kupno roweru poziomego, który jest równie dobry do ćwiczeń. Dlaczego warto posiadać go w swoim domu?

 


Ćwiczenia na rowerze poziomym

Trening na rowerze poziomym to w większości ćwiczenia rehabilitacyjne. Czas spędzony na treningu na rowerze to minimum 30 minut. Możesz czas ten sukcesywnie wydłużać, zwiększając ich intensywność lub wprowadzając interwały — czyli serie ćwiczeń o większej intensywności, przeplatane z tymi o lżejszym nasileniu. Zwiększając opór i przyśpieszając, spalisz większą ilość kalorii i bardziej wzmocnisz mięśnie.

Rower poziomy a rower pionowy

Rower poziomy całkiem różni się od roweru pionowego. Przede wszystkim pedały znajdują się z przodu, pod kierownicą. Dodatkowo rower poziomy wyposażony jest w siodełko z oparciem. Tak wygodne rozwiązanie sprawia, że ćwiczenia nie obciążają kręgosłupa. Siodełko jest regulowane. Takie udogodnienie ułatwia indywidualne dopasowanie sprzętu pod użytkownika.

Zalety ćwiczeń na rowerze poziomym

Zdecydowaną zaletą rowerów treningowych poziomych jest przyjmowana pozycja podczas ćwiczeń. W półleżącym ułożeniu ciała, kręgosłup nie ulega tak dużemu obciążeniu, jak może się to zdarzyć w przypadku ćwiczeń na innych urządzeniach np. orbitreku czy wspomnianym rowerze pionowym. Jazda na rowerze to nie tylko praca mięśni nóg (w szczególności ud i łydek), ale w trening zaangażowane są także brzuch i pośladki. Korzystanie z rowerka wzmaga produkcje hormonu szczęścia - endorfin. Skutkiem tego jest dobre samopoczucie i lepsza odporność. 

 

Wady ćwiczeń na rowerze poziomym

Kupując rower poziomy, trzeba liczyć się z tym, że zajmuje on zdecydowanie więcej miejsca niż jego „brat" rower pionowy. Różnią się także ceną, niestety na niekorzyść roweru poziomego. Warto przeglądać oferty i szukać lepszych modeli na promocjach lub wyprzedażach, które są doskonałą okazją na zakup sprzętu.

 

Kto może korzystać z roweru poziomego?

Rower poziomy stacjonarny powinien być używany przez osoby, które mają problemy z poruszaniem się czy ze sporą nadwagą. Osoby starsze także powinny rozważyć korzystanie z roweru poziomego. Bardzo często ten rodzaj rowerka stosowany jest podczas zajęć rehabilitacyjnych. Jest niezwykle pomocny przy wracaniu do sprawności. Jednak najbardziej pomocny jest dla osób, które nie mogą ćwiczyć ze względu na ból kręgosłupa. Odpowiednia pozycji odciąża ich plecy w taki sposób, że trening nie stanowi już najmniejszego problemu.

 

Rower poziomy — na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jak przed zakupem każdego sprzętu, tak i podczas wyboru odpowiedniego roweru poziomego, warto wziąć pod uwagę pewne aspekty.

  • waga koła zamachowego — pomaga regulować obciążenie generowane podczas ćwiczeń oraz ich intensywność. Im cięższe koło wybierzesz, tym większe obciążenie możesz osiągnąć.
  • komputer — monitorowanie podstawowych funkcji takich jak puls, dystans czy czas treningu mogą okazać się konieczne podczas ćwiczeń. Komputer umożliwia także łączenie się sprzętu z aplikacjami poprzez smartphona, które poszerzają funkcjonalność roweru.
  • rodzaj oporu — bardzo ważny czynnik, którego zadaniem jest generowanie odpowiedniego obciążenia. Najpopularniejszy jest opór mechaniczny lub magnetyczny.

Oprócz wyżej wymienionych czynników warto także wziąć pod uwagę maksymalną wagę użytkownika, która określa, do jakiej wagi użytkownik może korzystać z roweru. Poza tym radzimy także, aby wymierzyć pomieszczenie i sprawdzić, czy rower na pewno się zmieści. 

Treningi w domu na rowerach stacjonarnych stają się coraz bardziej popularne. Ta forma aktywność spodoba się każdemu. Jeśli zależy Ci na wzmocnieniu mięśni nóg, brzucha lub pośladków, jednocześnie nie obciążając przy tym kręgosłupa, wybór roweru poziomego będzie najlepszy. 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021

Polecane

Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel