Darmowa dostawa od 500,00 zł

Hulajnogi - doskonałe zarówno dla dzieci i dorosłych

2019-03-26
Hulajnogi - doskonałe zarówno dla dzieci i dorosłych
Hulajnogi często są traktowane jako zabawki dla dzieci, i być może niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści (zarówno dla dzieci jak i dorosłych) płynie z ich użytkowania. Na szczęście po hulajnogę sięga coraz więcej dorosłych, więc można przypuszczać, że ludzie są coraz bardziej świadomi zalet tego pojazdu.Różnice między hulajnogą dla dzieci a hulajnogą dla dorosłych

Hulajnogi dziecięce i hulajnogi dla dorosłych działają na takiej samej zasadzie: mianowicie jest to deska na dwóch kółkach, z rurką zakończoną kierownicą. By wprawić ją w ruch należy jedną nogę ustawić na desce, a drugą się odepchnąć.  Im dynamiczniejszy ruch odpychający, tym hulajnoga osiąga większą prędkość. Hulajnogi dla najmłodszych dzieci niekiedy są 3-kołowe (najczęściej dwa  z przodu i jedno z tyłu) po to, by zwiększyć ich stabilność i bezpieczeństwo dziecka podczas użytkowania. Jakie jeszcze są różnice między hulajnogą dziecięcą a hulajnogą dla osoby dorosłej?
  • hulajnogi dla dorosłych mają większe rozmiary, co wiąże się przede wszystkim z wysokością korzystającego;
  • hulajnoga dla dorosłych jest wykonana z mocniejszego stopu aluminium, po to, by wytrzymywała większy ciężar użytkownika - hulajnogi dla dorosłych powinny wytrzymywać do 100-120 kg;
  • hulajnogi dla dorosłych mają większe koła - najczęściej w granicach 200 mm;
  • hulajnogi dla dorosłych mogą osiągać większe prędkości niż hulajnogi dla dzieci dzięki większym kołom i zastosowanym łożyskom.

Jazda na hulajnodze

Zalety jazdy na hulajnodze

Jazda na hulajnodze przynosi wiele korzyści. Można je podzielić na korzyści zdrowotne, ekonomiczne oraz ekologiczne.
  • Zdrowotne korzyści jazdy na hulajnodze - przede wszystkim należy tu powiedzieć o tym, że aby hulajnoga została wprawiona w ruch, konieczny jest wysiłek użytkownika w postaci odpychania nogą od podłoża, czyli wykorzystanie siły własnych mięśni. Podczas wysiłku pobudza się metabolizm, co skutkuje spalaniem kalorii i tkanki tłuszczowej. Podczas jazdy, pracują obydwie nogi: zarówno ta, która odpycha się od podłoża jak również ta, która stoi na platformie. Podczas jazdy konieczne jest utrzymanie wyprostowanej sylwetki, dzięki czemu wzmacniane są mięśnie grzbietowe. Ponieważ hulajnoga nie ma siodełka, jazda na niej zapobiega  rozwojowi choroby hemoroidalnej. Poza tym, sam fakt ruchu na świeżym powietrzu powoduje, że organizm jest bardziej dotleniony i dzięki temu wzrasta poziom energii i poprawia się ogólne samopoczucie. Jeśli chodzi o dzieci, jazda na hulajnodze uczy ich zachowania równowagi oraz koordynacji ruchowej, co przekłada się na prawidłowy rozwój ruchowy.
  • Ekonomiczne korzyści jazdy na hulajnodze - coraz więcej osób traktuje hulajnogę jako środek lokomocji - i bardzo dobrze! Hulajnoga jest wygodniejsza nawet od roweru, ponieważ nie trzeba martwić się, gdzie ją zostawić, nie potrzebuje specjalnych parkingów, ani nie ma obawy, że ktoś ją ukradnie spod bloku czy budynku  pracy. Jest wiele modeli składanych hulajnóg, a więc po dotarciu na miejsce wystarczy ją w prosty sposób złożyć i wziąć ze sobą do mieszkania czy pracy (bez problemu zmieści się w szafie lub pod biurkiem). Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Poza tym - nie stoi się w korkach - oszczędzając czas i pieniądze, ponieważ nie trzeba wydawać ich na bilety, paliwo czy parkomaty. Hulajnoga jest wspaniała, pod warunkiem że mamy do przebycia odpowiednio krótki odcinek - hulajnogą pokonamy odcinek 2x szybciej niż na nogach, jednak nie osiągniemy takich prędkości jak na rowerze (maksymalnie 20-25 km/h).
  • Ekologiczne korzyści jazdy na hulajnodze - korzystając z hulajnogi rezygnuje się z jazdy autem, a więc z emisji spalin. Wydaje się, że jeden samochód mniej czy więcej na drodze nie stanowi żadnej różnicy, jednak tak nie jest. Każdy pojazd spalinowy mniej na drodze wpływa na zmniejszenie emisji spalin. Warto o tym pamiętać i kiedy to tylko możliwe - chronić w ten sposób środowisko. Nie dość, że będziemy chronić środowisko, to jednocześnie dbać także bezpośrednio o swoje zdrowie i koordynację ruchową.

Wygodne przechowywanie hulajnogi

Kiedy dziecko może zacząć jeździć na hulajnodze

Tak na prawdę, dziecko może zaczynać swoją przygodę z hulajnogą już od wieku ok. 2 lat. Oczywiście nie ma co się łudzić, że po 1 dniu będzie płynnie jeździć, ale na pewno będzie próbować. Ważne jednak, by wybrać odpowiednią hulajnogę czyli bezpieczną, stabilną i komfortową. 

Jak wybrać hulajnogę dla małego dziecka
Pierwsza hulajnoga dla dziecka to bardzo ważny wybór. Powinien być przemyślany, by wybrana hulajnoga była bardzo stabilna i przede wszystkim bezpieczna. Jaka powinna być pierwsza hulajnoga?
  • Trójkołowa - powinna mieć dwa kółka z przodu i jedno z tyłu, lub odwrotnie: dwa z tyłu i jedno z przodu. Więcej osób opowiada się raczej za pierwszą wersją, ponieważ jest bardziej stabilna.
  • Z regulowaną rączką - najlepsza opcja, by hulajnoga była jak najbardziej dopasowana do wysokości dziecka. 
  • Z odpowiednim deckiem - musi być antypoślizgowy, lekki, wykonany z tworzywa sztucznego. Poza tym musi mieć odpowiednie wymiary: nie może być ani za duże ani za małe. 
Przy wyborze hulajnogi dla starszych dzieci lub dla dorosłych pod uwagę trzeba wziąć więcej kryteriów. Są to na przykład: rodzaj i twardość kół, łożyska, możliwość złożenia, wielkość czy regulacja wysokości rączki. Szczegółowy opis poszczególnych kryteriów oraz ich wpływ na jazdę można znaleźć w naszym poradniku: https://www.topslim.pl/Jak-wybrac-hulajnoge-ccms-pol-78.html


Jazda dziecka na hulajnodze


Jazda na hulajnodze sprawia dużo frajdy, wpływa pozytywnie na zdrowie, samopoczucie, środowisko i kieszeń. Dlatego kiedy tylko pogoda sprzyja i mamy taką możliwość powinniśmy przesiąść się na ten środek transportu!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2019

Polecane

Hulajnoga WORKER Glacer 2016

Hulajnoga WORKER Glacer 2016

719,00 zł brutto/1szt.
Hulajnoga Span WORKER niebieska

Hulajnoga Span WORKER niebieska

519,90 zł brutto/1szt.
Hulajnoga Span WORKER czerwona

Hulajnoga Span WORKER czerwona

519,90 zł brutto/1szt.
Hulajnoga WORKER Darky

Hulajnoga WORKER Darky

269,90 zł brutto/1szt.
Hulajnoga Shaun White Hero 3

Hulajnoga Shaun White Hero 3

619,00 zł brutto/1szt.
Hulajnoga Drogo 20/16 Insportline

Hulajnoga Drogo 20/16 Insportline

879,00 zł brutto/1szt.
Hulajnoga Drogo 20/16 Insportline

Hulajnoga Drogo 20/16 Insportline

879,00 zł brutto/1szt.
Hulajnoga aluminiowa ze stopką 13984 L.A. Sports Okazja

Hulajnoga aluminiowa ze stopką 13984 L.A. Sports

225,01 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 225,01 zł/1szt.0% Cena regularna: 279,00 zł brutto/1szt.-19%
Hulajnoga aluminiowa Swift 13871-14 L.A. Sports Okazja

Hulajnoga aluminiowa Swift 13871-14 L.A. Sports

299,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 299,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 439,00 zł brutto/1szt.-32%
Hulajnoga HA205 Nils Extreme Okazja

Hulajnoga HA205 Nils Extreme

239,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 239,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 269,00 zł brutto/1szt.-11%
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel