Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak wybrać hulajnogę?

Hulajnoga to pewnego rodzaju środek lokomocji. Hulajnoga może być tradycyjna, gdzie siłą napędową jest odpychająca się od podłoża noga użytkownika, lub elektryczna - która ma zamontowany silnik. Najprostszą hulajnogą jest hulajnoga zbudowana z płaskiej platformy, mająca na początku i końcu kółka z przymocowanym do przedniego koła uchwytem - kierownicą, jednak można także spotkać np. hulajnogi trójkołowe, które są dedykowane głównie dla dzieci, ale nie tylko.

Jazda na hulajnodze jest dobrym środkiem transportu oraz fajną formą rozrywki na świeżym powietrzu. Można miło i rodzinnie spędzić czas jeżdżąc na hulajnogach, ponieważ oferta na ten produkt jest bardzo szeroka oraz dedykowana dla wszystkich grup wiekowych. 

 

Na skróty...

 

Bezpieczeństwo

Kupując hulajnogę należy pamiętać, że jest to sprzęt sportowy i nie wystarczy zwrócić uwagi tylko na wygląd. Trzeba zadbać również o to, by hulajnoga była wykonana solidnie z dobrej jakości materiałów. Warto dołożyć trochę pieniędzy i kupić model, który będzie bezpieczny. Jednak mając już dobrej jakości sprzęt, nie należy zapomnieć o akcesoriach, które znacząco zwiększą nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Mowa tu o kaskach i ochraniaczach, zwłaszcza, kiedy użytkownikami hulajnogi są dzieci. Osoba dorosła zazwyczaj potrafi utrzymać równowagę i dość rzadko dochodzi do "wywrotek". Czasami jednak wystarczy odrobina nieuwagi lub nierówny teren, który może spowodować upadek. Trzeba mieć się na baczności.  Jeśli z kolei chodzi o dzieci - zawsze powinny mieć włożone ochraniacze na kolana i łokcie oraz kask. Dziecko może się zachwiać, zagapić czy zapomnieć jak zahamować. W trosce o ich bezpieczeństwo i zdrowie pamiętajmy o wyposażeniu pociech w te akcesoria, to bardzo ważne.

 

Dla jakich grup dedykowane są hulajnogi

Hulajnogi dedykowane są dla wszystkich grup wiekowych. Oferta hulajnóg jest bardzo bogata, dlatego osoby w każdym wieku, nawet najbardziej wymagające na pewno znajdą odpowiedni dla siebie model. Dzięki temu, że na hulajnodze mogą jeździć osoby w każdym wieku, jest to doskonała forma spędzania wolnego czasu z rodziną na powietrzu. 

 

Rodzaje hulajnóg

Hulajnogi są klasyfikowane ze względu na wiek użytkownika oraz zastosowanie Ogólnie można je podzielić na:

 • hulajnogi dla dzieci
 • hulajnogi dla dorosłych
  • sportowe
  • terenowe
 • hulajnogi składane oraz freestyle'owe
 • hulajnogi elektryczne

Hulajnogi dziecięce

Są to hulajnogi, przeznaczone dla dzieci powyżej drugiego roku życia. Najczęściej hulajnogi dziecięce są trójkołowe, aby zwiększyć stabilność hulajnogi oraz bezpieczeństwo malucha. Jeśli chodzi o większe dzieci i młodzież - hulajnogi tradycyjnie mają dwa koła. 

                                                Hulajnoga dziecięcahulajnoga dziecięcahulajnoga dziecięca

Hulajnogi dla dorosłych

Na hulajnogach jeździ wielu dorosłych, jest to fajny pomysł na ruch i spędzenie czasu na powietrzu. W przypadku dorosłych najlepiej sprawdza się hulajnoga sportowa z pompowanymi kołami, powiększonym przednim kołem oraz mniejszą obudową. Hulajnogi sportowe doskonale sprawdzają się na dłuższe wycieczki. Jednak gdy ktoś woli jazdę terenową (np. po lesie, łące czy polnej drodze) powinien wybrać hulajnogę terenową, która charakteryzuje się większą szerokością podstawy.

                                             Hulajnogi dla dorosłychHulajnoga dla dosrosłychHulajnoga dla dosrosłych

Hulajnogi składane 

Hulajnogi te charakteryzują się niższą wagą od hulajnóg nieskładanych. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że można schować je do małej walizki. Ten typ hulajnogi zaopatrzony jest w hamulec przy tylnym kole.

Składana hulajnogaSkładana hulajnogaSkładana hulajnoga

Hulajnogi freestyle'owe

Ten typ hulajnóg przeznaczony jest do jazdy ekstremalnej: mowa np. o skokach czy jeździe po schodach. Są zbudowane do większych obciążeń, a wykonane są najczęściej z aluminium.

Hulajnogi elektryczne

Te hulajnogi zyskują coraz większą popularność. Mają wmontowany silnik, dzięki czemu użytkownik nie musi wprawiać w ruch pojazdu za pomocą swojego wysiłku. Jest to dobra opcja np. do codziennej jazdy do pracy czy szkoły, jeśli jeździmy po równym terenie. 

 

Rodzaje kółek w hulajnogach i ich wpływ na jazdę

Najważniejsze parametry kółek w hulajnogach to średnica oraz twardość. Wielkość koła najczęściej podaje się w milimetrach, i jest zapisana na kole. Zależność jest taka: im większe kółko, tym łatwiej uzyskać duże prędkości. Oprócz tego, duże kółka ułatwiają jazdę po chodnikach i dobrze amortyzują nierówności. Ich wadą jest fakt, że mają mniejszą skrętność. 

Jeśli chodzi o twardość - jest ona oznaczona na kole obok dużej litery "A", przykładowo 80A. Im liczba przed A jest większa, tym kółko jest twardsze. Co to oznacza w praktyce? Otóż twardsze kółko jest bardziej wytrzymałe i odporne na ścieranie. Równocześnie, twarde kółka mało absorbują wstrząsy, co sprawia, że jazda na nich nie jest zbyt komfortowa. Znacznie bardziej komfortowa jest na kółkach miękkich, jednak jednocześnie - kółka te są mniej wytrzymałe i odporne na ścieranie. 

 

Rodzaje łożysk w hulajnogach i ich wpływ na jazdę

Łożysko jest również bardzo ważnym elementem hulajnogi. Jego właściwości określa tzw. standard ABEC. Im wyższa wartość przy tym oznaczeniu, tym łożysko działa sprawniej, tzn, szybko się kręci. Przekłada się to na komfort jazdy, gdyż mniejszym wysiłkiem można pokonać dłuższą trasę, osiągając większą prędkość. 

 

  Rodzaj łożysk                                                                   Rodzaje hulajnóg, w których są montowane
ABEC1 - ABEC3 głównie hulajnogi dziecięce (zdecydowanie wolniejsze, lecz bardzo wytrzymałe i bezpieczne)
ABEC3 - ABEC5 podstawowe modele rekreacyjne (niezbyt szybkie, są idealne dla dzieci lub dorosłych stawiających pierwsze kroki na hulajnodze)
ABEC5 - ABEC7 najczęściej stosowane są w modelach rekreacyjnych średniej i wyższej klasy
ABEC9 stosowane w najwyższym standardzie hulajnóg (są precyzyjne, bardzo szybkie, stosowane nawet w profesjonalnych modelach najwyższej klasy

 

 

Na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze hulajnogi

Na początek trzeba mniej więcej wiedzieć, czego się oczekuje, a przynajmniej: kto będzie użytkował hulajnogę, jak często i w jakich warunkach. Koniecznie musisz:

 • Określić, czy to ma być hulajnoga dla dziecka czy dla osoby dorosłej. Niektóre z hulajnóg mogą być użytkowane zarówno przez dzieci jak i dorosłych, jednak wybrać hulajnogę dedykowana dla danej grupy wiekowej.
 • Zwrócić uwagę na ładowność, zwłaszcza, gdy chodzi o hulajnogę terenową. Aby wybrać najtrwalszą hulajnogę, trzeba wybrać tę z najwyższą ładownością.
 • Sprawdzić wysokość kierownicy. Wysokość kierownicy regulowana jest głównie przez dorosłych i zakres regulacji najczęściej mieści się w przedziale 90-130 cm. W przypadku hulajnóg dla dzieci zaleca się, by kierownica była na wysokości od 50 cm, co uzależnione est oczywiście od wzrostu dziecka. Warto zwrócić uwagę na ten parametr, aby uniknąć sytuacji, w której użytkownik będzie poruszał się na hulajnodze zgarbiony (zbyt niska kierownica). Taka postawa użytkownika może skutkować bolącymi plecami, garbem, brakiem komfortu, a niekiedy może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo jazdy.

 

Korzyści wynikające z jazdy na hulajnodze

Regularna jazda na hulajnodze jest zalecana prze lekarzy, ponieważ ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie oraz kondycję fizyczną człowieka. Jazda w odpowiednim tempie wzmacnia mięśnie pleców, co jest bardzo ważne dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Oprócz tego, wpływa również pozytywnie na mięśnie brzucha, nóg i łydek. Zaletą jazdy na hulajnodze jest także fakt, że zapobiega powstawaniu żylaków. 

Wśród korzyści wynikających z jazdy na hulajnodze należy także wymienić to, że nie obciąża mocno stawów. Obciążenie stawów jest dużo mniejsze niż np. podczas biegania. 

Oprócz powyższego naukowcy dowiedli, że jazda dzieci na hulajnodze w przyszłości owocuje dobrą sprawnością językową dziecka, gdyż ośrodek równowagi oraz ośrodek mowy znajduje się w tej samej części mózgu, a jazda na hulajnodze skutkuje aktywacją połączeń między tymi ośrodkami. 

Dziecko na hulajnodze

Uogólniając, jazda na hulajnodze to nie tylko fajna forma spędzenia wolnego czasu, ale także (a może przede wszystkim) dobry sposób na wzmocnienie mięśni całego organizmu oraz uformowanie figury.

Polecane

Hulajnoga WORKER Glacer 2016

Hulajnoga WORKER Glacer 2016

719,00 zł brutto/1szt.
Hulajnoga Span WORKER niebieska

Hulajnoga Span WORKER niebieska

519,90 zł brutto/1szt.
Hulajnoga Span WORKER czerwona

Hulajnoga Span WORKER czerwona

519,90 zł brutto/1szt.
Hulajnoga WORKER Darky

Hulajnoga WORKER Darky

269,90 zł brutto/1szt.
Hulajnoga Shaun White Hero 3

Hulajnoga Shaun White Hero 3

619,00 zł brutto/1szt.
Hulajnoga Drogo 20/16 Insportline

Hulajnoga Drogo 20/16 Insportline

879,00 zł brutto/1szt.
Hulajnoga Drogo 20/16 Insportline

Hulajnoga Drogo 20/16 Insportline

879,00 zł brutto/1szt.
Hulajnoga aluminiowa ze stopką 13984 L.A. Sports Okazja

Hulajnoga aluminiowa ze stopką 13984 L.A. Sports

225,01 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 225,01 zł/1szt.0% Cena regularna: 279,00 zł brutto/1szt.-19%
Hulajnoga aluminiowa Swift 13871-14 L.A. Sports Okazja

Hulajnoga aluminiowa Swift 13871-14 L.A. Sports

299,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 299,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 439,00 zł brutto/1szt.-32%
Hulajnoga HA205 Nils Extreme Okazja

Hulajnoga HA205 Nils Extreme

239,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 239,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 269,00 zł brutto/1szt.-11%
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel