Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak wybrać wrotki?

Wrotki są sprzętem sportowym, tworzonym głównie do jazdy rekreacyjnej, skatingowej, jak również do jazdy tanecznej typu disco. Pierwsze wrotki zostały wykonane w 1760 r. Przez prawie 300 lat wrotki były ulepszane i dostosowywane do wymagań użytkowników. Obecnie można je kupić w każdym sklepie sportowym, w wymarzonym kolorze czy wzorze.  

 

Na skróty....

 

Bezpieczeństwo

Jazda na wrotkach jest bezpieczna. Wrotki są dwuśladowe - czyli mają cztery koła, które umiejscowione są w dwóch liniach. To sprawia, że są one dużo bardziej stabilne niż rolki, których kółka ułożone są w jednej linii. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, bardzo ważne jest, by wybrać odpowiedni rozmiar wrotek, ponieważ gdy kupimy za duże bądź za małe, wtedy jazda może stać się niebezpieczną, np. zbyt mały but zrobi na stopach odciski. But musi być dopasowany, nie może być ani za ciasny ani za luźny. Większość ludzi kupuje wrotki w rozmiarze butów codziennych, inni z kolei decydują się na zakup o 1 rozmiar większy. Jeśli decydujesz się na zakup wrotek przez internet, dokładnie zapoznaj się z rozmiarówką producenta, ponieważ niektóre rozmiary odbiegają od tych "tradycyjnych". 

Oprócz tego, że rozmiar buta powinien być odpowiednio dopasowany do stopy, bardzo ważne jest, by wyposażyć się w ochraniacze. Jazda co prawda należy do bezpiecznych, ale nie zaszkodzi zaopatrzyć się w ochraniacze i kask. Zawsze można wpaść w dołek lub najechać na kamień. Z kolei jeśli mowa o jeździe sportowej i wyczynowej - ochraniacze i kas są niezbędne. Oprócz tego, że chronią przed urazami to dają poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie.

 

Dla jakich grup dedykowane są wrotki

Wrotki dedykowane są dla wszystkich grup wiekowych: dzieci, młodzieży i dorosłych. Wrotki osiągają mniejsze prędkości niż rolki i są stabilniejsze, dlatego często poleca się je osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z butami na kółkach. Jazda na wrotkach jest stabilniejsza przez co łatwiejsza i bezpieczniejsza, dlatego wrotki są idealnym rozwiązaniem dla maluchów.

 

 Rodzina na wrotkach

 

Rodzaje wrotek

Wrotki przez setki lat swojego istnienia ciągle ewoluowały, dzięki czemu obecnie można wyróżnić wśród nich kilka rodzajów, które różnią się np. przeznaczeniem, konstrukcją, itp. Najczęściej spotykane rodzaje wrotek to:

 • rekreacyjne - jest to najpopularniejszy typ wrotek. Na model rekreacyjny decydują się najczęściej osoby rozpoczynające swoją przygodę z wrotkami, jak również są idealne dla dzieci. Charakterystyczne dla tego typu rolek jest to, że mają buty sięgające nad kostkę i niewielki obcas. Całość osadzona jest na szynie z czterema kołami o miękkiej powłoce (miękka powłoka dobrze amortyzuje nierówności podłoża). Rolki rekreacyjne są do podstawowego zastosowania, np. do jazdy po alejkach, chodnikach, boiskach, a także fitnessu. Ze względu na miękkie kółka, które dobrze amortyzują nierówności oraz fakt, że nie rozwijają dużych prędkości idealnie nadają się dla maluchów.
 • sportowe - przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników.  Cechą charakterystyczną tego typu wrotek jest to, że but ma kształt buta sportowego, tzn. podeszwa jest płaska, a cholewka obniżona. Wrotki sportowe przeznaczone są do szybkiej jazdy, można na nich rozwijać znacznie większe prędkości niż w przypadku wrotek rekreacyjnych. Są również dużo bardziej zwrotne, przez co możliwe jest wykonywanie szybkich manewrów i trików. 
 • derby - typ wrotek sportowych, które są przeznaczone do uprawiania tej dyscypliny sportowej. Ich cechą charakterystyczną jest niski but i szeroki stoper.
 • skatepark - są to wrotki przeznaczone dla bardzo zaawansowanych użytkowników jeżdżących po rampie. Kółka tych wrotek są twarde a but ma niewielki obcas.
 • do tańca figurowego/artystyczne - charakteryzują się lekkością oraz bardzo twardymi, niedużymi kółkami dla łatwiejszego wykonywania figur, skoków i obrotów.

 

Rodzaje kółek we wrotkach i ich wpływ na jazdę

Jak już wspomniano, wrotki mają 4 kółka - w dwóch rzędach po dwa kółka. Kółka są umieszczone równolegle co gwarantuje stabilność. Przy wyborze pierwszej pary wrotek bardzo ważne, by zwrócić uwagę na twardość kółek. Wyróżnia się kółka miękkie i twarde.

 • Kółka miękkie - mają twardość w granicach 78- 88 A. Kółka te są ideale na zewnątrz, w tym na chropowate powierzchnie, ponieważ ich niewątpliwą zaletą jest duża przyczepność i amortyzacja drgań. Niewątpliwie ich wadą jest to, że ulegają szybkiemu ścieraniu, przez co trzeba będzie je dość szybko wymieniać na nowe. Kółka te nie rozwijają także dużej prędkości, dzięki czemu najczęściej wybierane są przez osoby początkujące oraz dla dzieci. Jazda na miękkich kółkach jest komfortowa i bezpieczna.
 • Kółka twarde - o twardości powyżej 88 A nadają się do jazdy po płaskich, równych powierzchniach, ponieważ charakteryzują się małą amortyzacją drgań. Rozwijają zdecydowanie większe prędkości niż kółka miękkie oraz ulegają mniejszemu ścieraniu, przez co są trwalsze. Najczęściej wybierają je zaawansowani użytkownicy, którym zależy na szybkiej jeździe. Idealnie nadają się do jazdy w skateparkach.

Podstawowe różnice między twardością kółek i ich wpływem na jazdę przedstawiono w tabeli poniżej.

 

 
Miękkie kółka Twarde kółka

wolniejsze

szybsze

duża przyczepność

mała przyczepność

mało wytrzymałe (szybko się ścierają)

wytrzymałe (wolno się ścierają)

duża amortyzacja drgań

mała amortyzacja drgań

bezpieczniejsze, dla początkujących i dzieci

mniej bezpieczne, dla zaawansowanych

 

Podczas wyboru wrotek, warto zwrócić też uwagę na wielkość kółek. Generalnie panuje zasada, że im większe kółka, tym szybsza jazda, a tym samym mniejsza stabilność i bezpieczeństwo. Małe kółka charakteryzują się dużą stabilnością, lekkością ale co za tym idzie - mniejszą prędkością. Najczęściej spotyka się kółka o średnicy 59-62 mm, które są dość szybkie, dość stabilne i dość lekkie. 

 

Opis kółek we wrotkach

Rodzaje łożysk we wrotkach

Podczas zakupu wrotek niewiele osób zwraca uwagę na rodzaj łożysk. W momencie, gdy kupujemy wrotki rekreacyjne, które nie będą intensywnie użytkowane, rodzaj łożysk rzeczywiście ma niewielkie znaczenie. Łożyska określa się według skali ABEC. Można spotkać ABEC 1, 3, 5, 7 i 9. Im wyższa cyfra przy ABEC, tym łożysko jest lepszej jakości: wyższa precyzja wykonania oraz lepsze działanie.

Bardzo ważne jest, by odpowiednio dbać o łożyska, ponieważ wtedy będą służyć przez długi czas. Jak dbać o łożyska?

 • poprzez unikanie wody i wilgoci 
 • poprzez unikanie piasku i szeroko pojętego brudu

Dbając o łożyska możemy sprawić że będą w dobrym stanie przez długi czas.

 

Rodzaje butów

Wyróżnia się but miękki oraz but twardy.

 • But miękki idealnie się do jazdy zwrotnej, szybkiej, sportowej czy tanecznej. Jego niewątpliwą zaletą jest lekkość, wygoda oraz posiadana wentylacja, natomiast wadą fakt, że słabo stabilizuje nogę i kostkę.
 • But twardy - znakomicie nadaje się do dłuższej jazdy oraz jazdy rekreacyjnej, ponieważ stabilizuje, usztywnia nogę i kostkę, przez co ryzyko kontuzji jest minimalizowane. Dodatkową zaletą jest możliwość wymiany wyściółki.

 

Przedni hamulec

Hamulec jest charakterystycznym elementem wrotek, posiadającym dwie główne funkcje. Oczywiście jego główną funkcją, jest funkcja hamowania, ale oprócz tego, dzięki niemu można bezpiecznie i wygodnie wprawić rolki w ruch i rozpocząć jazdę - wystarczy odepchnąć się od niego, a kółka zaczną się kręcić. 

Hamulec po jakimś czasie użytkowania zużyje się i wtedy należy wymienić go na nowy. Jest to bardzo prosta czynność. Bardzo ważne jest, by nie dopuścić do całkowitego zużycia hamulca, ponieważ wtedy starty hamulec może być niemożliwy do usunięcia.

 

Różnice między wrotkami a łyżworolkami

Podstawową różnicą między wrotkami a łyżworolkami jest ułożenie kółek: łyżworolki mają 4 kółka umieszczone w jednej linii - czyli są pojazdami jednośladowymi, natomiast wrotki mają po 2 kółka w dwóch liniach, co czyni je pojazdami dwuśladowymi. Oprócz tego, wrotki mają hamulec umiejscowiony z przodu,  z kolei łyżworolki mają z tyłu bądź wcale. Kolejnym czynnikiem rozróżniającym wrotki od rolek jest szybkość jazdy: jeśli chodzi o łyżworolki - osiągają one większe prędkości, są szybsze, natomiast wrotki są wolniejsze, idealnie nadające się do nauki jazdy na kółkach i dla dzieci. Wrotki są także dużo bardziej stabilne (dzięki temu, że mają dwa rzędy kółek) niż łyżworolki, przez co są bezpieczniejsze.

Podstawowe różnice między wrotkami a łyżworolkami przedstawia tabela poniżej.

  Wrotki Łyżworolki

Konfiguracja ułożenia kół:

po dwa koła w dwóch rzędach cztery koła w jednym rzędzie

Stabilność:

większa mniejsza

Komfort jazdy/amortyzacja:

większy mniejszy

Szybkość jazdy:

mniejsza większa

Bezpieczeństwo:

większe mniejsze

Cena:

niższa wyższa

 

Kupując swoje pierwsze wrotki ważne, by kółka były miękkie by amortyzować drgania i nie dopuszczać do dużych prędkości. Po jakimś czasie sam przekonasz się, jakie rolki będą dla Ciebie odpowiednie i będziesz w stanie wybrać te idealne.

Polecane

Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel