Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak wybrać łyżworolki?

Łyżworolki zostały "wynalezione" ponad 250 lat temu przez belgijskiego wynalazcę. Początkowo kółka były drewniane, jednak z biegiem lat udoskonalano ten wynalazek i próbowano zastąpić drewno materiałem, który byłby znacznie trwalszy i odporniejszy na ścieranie. I tak, od roku 1980 kółka rolek pokrywano gumą, a w późniejszym czasie (do dnia dzisiejszego) poliuretanem dla zapewnienia maksymalnej trwałości. 

Łyżworolki to świetna forma ruchu i rozrywki zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Obecnie produkuje się łyżworolki dedykowane poszczególnym grupom wiekowym, z uwzględnieniem płci oraz przeznaczenia. Można znaleźć łyżworolki dla dzieci, mężczyzny, kobiety, rekreacyjne, turniejowe i wiele, wiele innych.

 

Na skróty....

 

Bezpieczeństwo

Jazda na łyżworolkach może się na pierwszy rzut oka wydawać niebezpiecznym sportem. Jednak niekoniecznie tak jest. Nie ma co się zniechęcać a jedynie zadbać o to, aby zminimalizować niebezpieczeństwo. Co można zrobić? Po pierwsze należy wybrać łyżworolki dopasowane do naszych potrzeb oraz co najważniejsze: dopasowane do naszej nogi, nie mogą one być ani za duże ani za małe. Należy wybrać model dobrej jakości, który będzie dobrze leżał na nodze i w którym komfortowo będziemy się czuli, o odpowiedniej wielkości i twardości kółek (ponieważ od tego zależy szybkość jazdy oraz przyczepność do podłoża). To pół sukcesu. W dalszej kolejności trzeba zadbać o akcesoria, czyli: kask, oraz ochraniacze na kolana i łokcie. Bez tego nie warto próbować się uczyć, ponieważ może to skończyć się ranami i bólem. Należy pamiętać, że początkowo powinniśmy uczyć się tam, gdzie jest mało ludzi i dobre warunki, ponieważ powinniśmy mieć na uwadze nie tylko własne bezpieczeństwo ale także innych. Początkowo dobrze jest, jeśli jeździsz z osobą doświadczoną w jeździe na łyżworolkach, ponieważ może ona na bieżąco zauważać Twoje błędy i na bieżąco je korygować. Jednak kask oraz ochraniacze nie powinny być stosowane jedynie przez początkujących, powinni je wkładać w trosce o swoje bezpieczeństwo wszyscy jeżdżący. Mając kask, ochraniacze i trochę umiejętności jazda na łyżworolkach to czysta przyjemność i fajna i bezpieczna forma ruchu i rozrywki!

 

Dla jakich grup dedykowane są łyżworolki

Łyżworolki są dedykowane dla wszystkich grup wiekowych: dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Oferta łyżworolek jest bardzo szeroka i każdy (nawet najbardziej wymagający klient) na pewno znajdzie coś dla siebie. Coraz częściej można spotkać całą rodzinę aktywnie spędzającą czas na łyżworolkach i to jest świetne. Jest to dość tania forma spędzenia czasu, rodzinna, i miła. Jeździć na łyżworolkach można w każdym wieku, dlatego nie ma co zwlekać, jeśli chciałbyś się nauczyć a uważasz, że jesteś "za stary", nie masz racji! Na to zawsze jest czas!

 

Rodzaje kółek w łyżworolkach i ich wpływ na jazdę

Kółka stosowane w łyżworolkach najczęściej są wykonane z poliuretanu. Ich najważniejszymi parametrami są średnica oraz twardość. Twardość kółek wpływa na przyczepność do podłoża: im twardsze kółka tym mniejsza jest ich przyczepność. Miękkie kółka charakteryzują się większą przyczepnością oraz bardzo dobrze absorbują drgania, a więc jazda jest bardziej komfortowa. Jeżeli natomiast zależy nam na szybkiej jeździe - powinniśmy wybrać kółka twarde, ponieważ są szybsze od miękkich. Miękkie kółka oznaczone są symbolami od 74 A do 82 A. Średnio twarde kółka są określone w przedziale 82 A do 86 A. Ten rodzaj kółek jest najpopularniejszy i przeznaczony jest do jazdy po asfalcie. Kółka powyżej 86 A to kółka twarde, które są przeznaczone do jazdy agresywnej: pozwalają na osiągnięcie dużej prędkości jednak są mało odporne na wstrząsy. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że bardzo wolno się ścierają, jednak aby jeździć na nich - potrzeba sporego doświadczenia.

Rodzaje kółek w łyżworolkach i ich wpływ na jazdę

 

Rodzaje łożysk w łyżworolkach i ich wpływ na jazdę

Łożyska w łyżworolkach to bardzo ważna sprawa,. Są one oznaczone literami ABEC oraz określone cyframi od 1 do 9 (tylko cyfry nieparzyste). Wyższa klasyfikacja w skali ABEC odpowiada wyższemu stopniu precyzji oraz ślizgu łożyska. Im wyższą cyfrą oznaczone są koła, tym mniejszy stanowią opór, czego konsekwencją jest ich szybsze obracanie.

ABEC 1: do 25 000 RPM
ABEC 3: do 32 000 RPM
ABEC 5: do 37 000 RPM
ABEC 7: do 43 000 RPM
ABEC 9: do 49 000 RPM

 


Rodzaje płoz w łyżworolkach i ich wpływ na jazdę

Płoza to element łyżworolek, na którym osadzone są kółka i łożyska. Najczęściej wykonana jest z aluminium lub PP. Płozy aluminiowe charakteryzują się sztywnością i lekkością, co wpływa na stabilność oraz szybkość. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz odkształcenia. Idealnie sprawdzają się w łyżworolkach przeznaczonych do szybkiej jazdy. Z kolei płozy wykonane z PP są lekkie, elastyczne i komfortowe, jednak dużo mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo dobrze absorbują drgania, dlatego zaleca się je do użytkowania przez dzieci oraz dorosłych, którzy są początkujący. 

 

Rodzaje kółek w łyżworolkach i ich wpływ na jazdę

 

Korzyści wynikające z jazdy na łyżworolkach

Jazda na rolkach jest niewątpliwie jedną z najprzyjemniejszych i najzdrowszych form aktywności fizycznej. Przynosi wiele korzyści, a najważniejsze z nich to:

  • spalanie tkanki tłuszczowej: jazda na łyżworolkach/rolkach wpływa znacząco na spalanie tkanki tłuszczowej. Szacuje się, że podczas godzinnej jazdy na łyżworolkach można spalić ok. 700 kcal, co jest porównywalne z kaloriami spalanymi podczas godzinnego biegu. Bardzo ważne jest, aby podczas jazdy utrzymywać tętno na zbliżonym poziomie:  najlepiej w granicach 60-70% maksymalnego tętna, wtedy proces spalania tłuszczu będzie najefektywniejszy.
  • w przeciwieństwie do biegania nie obciążają stawów: ruch nóg i całego ciała jest płynny, nie są wykonywane nagłe szybkie ruchy ciała, a wszystko to ma wpływ na to, że kolana i kręgosłup nie są narażone na przeciążenia. To bardzo dużo plus, ponieważ wiele osób ma problemy ze stawami i kręgosłupem, a łyżworolki są dla takich osób świetną alternatywą.
  • poprawa kondycji i dotlenienie organizmu: chcąc nie chcąc - jazda na łyżworolkach to konieczność przebywania na świeżym powietrzu, a co za tym idzie - dotlenienie organizmu. Jazda na łyżworolkach należy do treningu cardio, więc ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia, w tym serca. Mocne serce lepiej pompuje krew oraz dostarcza więcej tlenu do całego organizmu, dzięki czemu zmęczenie jest mniejsze, a energia wzrasta.
  • znakomity trening dla mięśni nóg i pośladków: podczas treningu na łyżworolkach intensywnie pracują mięśnie nóg oraz pośladków co prowadzi do ich wzmocnienia. Jazda na łyżworolkach jest idealnym sportem dla osób, które chcą pięknie wysmuklić nogi, oraz wzmocnić i ujędrnić mięśnie pośladków.
  • świetna forma relaksu: jazda na łyżworolkach to bardzo dobra forma rozrywki, która redukuje stres. Całodzienne zmęczenie i stres związany z codziennymi obowiązkami można "zgubić" podczas jazdy. A przy tym - zadbasz także o swoją sylwetkę, same korzyści :)

Polecane

Łyżworolki Naare 2w1 Worker

Łyżworolki Naare 2w1 Worker

409,90 zł brutto/1para
Regulowane rolki Picola LED Worker

Regulowane rolki Picola LED Worker

309,90 zł brutto/1para
Regulowane rolki Nubila Worker

Regulowane rolki Nubila Worker

259,90 zł brutto/1para
Regulowane rolki Nubila Worker

Regulowane rolki Nubila Worker

259,90 zł brutto/1para
Regulowane rolki Nobes Worker

Regulowane rolki Nobes Worker

339,90 zł brutto/1para
Regulowane rolki Fizzo Worker

Regulowane rolki Fizzo Worker

389,90 zł brutto/1para
Regulowane rolki Haasiko Worker

Regulowane rolki Haasiko Worker

409,90 zł brutto/1para
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel