Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać łyżworolki?

Łyżworolki zostały "wynalezione" ponad 250 lat temu przez belgijskiego wynalazcę. Początkowo kółka były drewniane, jednak z biegiem lat udoskonalano ten wynalazek i próbowano zastąpić drewno materiałem, który byłby znacznie trwalszy i odporniejszy na ścieranie. I tak, od roku 1980 kółka rolek pokrywano gumą, a w późniejszym czasie (do dnia dzisiejszego) poliuretanem dla zapewnienia maksymalnej trwałości. 

Łyżworolki to świetna forma ruchu i rozrywki zarówno dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Obecnie produkuje się łyżworolki dedykowane poszczególnym grupom wiekowym, z uwzględnieniem płci oraz przeznaczenia. Można znaleźć łyżworolki dla dzieci, mężczyzny, kobiety, rekreacyjne, turniejowe i wiele, wiele innych.

 

Na skróty....

 

Bezpieczeństwo

Jazda na łyżworolkach może się na pierwszy rzut oka wydawać niebezpiecznym sportem. Jednak niekoniecznie tak jest. Nie ma co się zniechęcać a jedynie zadbać o to, aby zminimalizować niebezpieczeństwo. Co można zrobić? Po pierwsze należy wybrać łyżworolki dopasowane do naszych potrzeb oraz co najważniejsze: dopasowane do naszej nogi, nie mogą one być ani za duże ani za małe. Należy wybrać model dobrej jakości, który będzie dobrze leżał na nodze i w którym komfortowo będziemy się czuli, o odpowiedniej wielkości i twardości kółek (ponieważ od tego zależy szybkość jazdy oraz przyczepność do podłoża). To pół sukcesu. W dalszej kolejności trzeba zadbać o akcesoria, czyli: kask, oraz ochraniacze na kolana i łokcie. Bez tego nie warto próbować się uczyć, ponieważ może to skończyć się ranami i bólem. Należy pamiętać, że początkowo powinniśmy uczyć się tam, gdzie jest mało ludzi i dobre warunki, ponieważ powinniśmy mieć na uwadze nie tylko własne bezpieczeństwo ale także innych. Początkowo dobrze jest, jeśli jeździsz z osobą doświadczoną w jeździe na łyżworolkach, ponieważ może ona na bieżąco zauważać Twoje błędy i na bieżąco je korygować. Jednak kask oraz ochraniacze nie powinny być stosowane jedynie przez początkujących, powinni je wkładać w trosce o swoje bezpieczeństwo wszyscy jeżdżący. Mając kask, ochraniacze i trochę umiejętności jazda na łyżworolkach to czysta przyjemność i fajna i bezpieczna forma ruchu i rozrywki!

 

Dla jakich grup dedykowane są łyżworolki

Łyżworolki są dedykowane dla wszystkich grup wiekowych: dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Oferta łyżworolek jest bardzo szeroka i każdy (nawet najbardziej wymagający klient) na pewno znajdzie coś dla siebie. Coraz częściej można spotkać całą rodzinę aktywnie spędzającą czas na łyżworolkach i to jest świetne. Jest to dość tania forma spędzenia czasu, rodzinna, i miła. Jeździć na łyżworolkach można w każdym wieku, dlatego nie ma co zwlekać, jeśli chciałbyś się nauczyć a uważasz, że jesteś "za stary", nie masz racji! Na to zawsze jest czas!

 

Rodzaje kółek w łyżworolkach i ich wpływ na jazdę

Kółka stosowane w łyżworolkach najczęściej są wykonane z poliuretanu. Ich najważniejszymi parametrami są średnica oraz twardość. Twardość kółek wpływa na przyczepność do podłoża: im twardsze kółka tym mniejsza jest ich przyczepność. Miękkie kółka charakteryzują się większą przyczepnością oraz bardzo dobrze absorbują drgania, a więc jazda jest bardziej komfortowa. Jeżeli natomiast zależy nam na szybkiej jeździe - powinniśmy wybrać kółka twarde, ponieważ są szybsze od miękkich. Miękkie kółka oznaczone są symbolami od 74 A do 82 A. Średnio twarde kółka są określone w przedziale 82 A do 86 A. Ten rodzaj kółek jest najpopularniejszy i przeznaczony jest do jazdy po asfalcie. Kółka powyżej 86 A to kółka twarde, które są przeznaczone do jazdy agresywnej: pozwalają na osiągnięcie dużej prędkości jednak są mało odporne na wstrząsy. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że bardzo wolno się ścierają, jednak aby jeździć na nich - potrzeba sporego doświadczenia.

Rodzaje kółek w łyżworolkach i ich wpływ na jazdę

 

Rodzaje łożysk w łyżworolkach i ich wpływ na jazdę

Łożyska w łyżworolkach to bardzo ważna sprawa,. Są one oznaczone literami ABEC oraz określone cyframi od 1 do 9 (tylko cyfry nieparzyste). Wyższa klasyfikacja w skali ABEC odpowiada wyższemu stopniu precyzji oraz ślizgu łożyska. Im wyższą cyfrą oznaczone są koła, tym mniejszy stanowią opór, czego konsekwencją jest ich szybsze obracanie.

ABEC 1: do 25 000 RPM
ABEC 3: do 32 000 RPM
ABEC 5: do 37 000 RPM
ABEC 7: do 43 000 RPM
ABEC 9: do 49 000 RPM

 


Rodzaje płoz w łyżworolkach i ich wpływ na jazdę

Płoza to element łyżworolek, na którym osadzone są kółka i łożyska. Najczęściej wykonana jest z aluminium lub PP. Płozy aluminiowe charakteryzują się sztywnością i lekkością, co wpływa na stabilność oraz szybkość. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz odkształcenia. Idealnie sprawdzają się w łyżworolkach przeznaczonych do szybkiej jazdy. Z kolei płozy wykonane z PP są lekkie, elastyczne i komfortowe, jednak dużo mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo dobrze absorbują drgania, dlatego zaleca się je do użytkowania przez dzieci oraz dorosłych, którzy są początkujący. 

 

Rodzaje kółek w łyżworolkach i ich wpływ na jazdę

 

Korzyści wynikające z jazdy na łyżworolkach

Jazda na rolkach jest niewątpliwie jedną z najprzyjemniejszych i najzdrowszych form aktywności fizycznej. Przynosi wiele korzyści, a najważniejsze z nich to:

  • spalanie tkanki tłuszczowej: jazda na łyżworolkach/rolkach wpływa znacząco na spalanie tkanki tłuszczowej. Szacuje się, że podczas godzinnej jazdy na łyżworolkach można spalić ok. 700 kcal, co jest porównywalne z kaloriami spalanymi podczas godzinnego biegu. Bardzo ważne jest, aby podczas jazdy utrzymywać tętno na zbliżonym poziomie:  najlepiej w granicach 60-70% maksymalnego tętna, wtedy proces spalania tłuszczu będzie najefektywniejszy.
  • w przeciwieństwie do biegania nie obciążają stawów: ruch nóg i całego ciała jest płynny, nie są wykonywane nagłe szybkie ruchy ciała, a wszystko to ma wpływ na to, że kolana i kręgosłup nie są narażone na przeciążenia. To bardzo dużo plus, ponieważ wiele osób ma problemy ze stawami i kręgosłupem, a łyżworolki są dla takich osób świetną alternatywą.
  • poprawa kondycji i dotlenienie organizmu: chcąc nie chcąc - jazda na łyżworolkach to konieczność przebywania na świeżym powietrzu, a co za tym idzie - dotlenienie organizmu. Jazda na łyżworolkach należy do treningu cardio, więc ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia, w tym serca. Mocne serce lepiej pompuje krew oraz dostarcza więcej tlenu do całego organizmu, dzięki czemu zmęczenie jest mniejsze, a energia wzrasta.
  • znakomity trening dla mięśni nóg i pośladków: podczas treningu na łyżworolkach intensywnie pracują mięśnie nóg oraz pośladków co prowadzi do ich wzmocnienia. Jazda na łyżworolkach jest idealnym sportem dla osób, które chcą pięknie wysmuklić nogi, oraz wzmocnić i ujędrnić mięśnie pośladków.
  • świetna forma relaksu: jazda na łyżworolkach to bardzo dobra forma rozrywki, która redukuje stres. Całodzienne zmęczenie i stres związany z codziennymi obowiązkami można "zgubić" podczas jazdy. A przy tym - zadbasz także o swoją sylwetkę, same korzyści :)

Polecane

Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com
Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
Zamknij
pixel