Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak przygotować się do treningu aby był bezpieczny i efektywny?

2017-11-16
Jak przygotować się do treningu aby był bezpieczny i efektywny?
Pierwszym, najważniejszym aspektem jest to, że musisz poukładać sobie wszystko w głowie. Musisz wiedzieć, jakie efekty chcesz osiągnąć i co jest Twoim głównym celem. Czy chcesz tylko zrzucić kilka kilogramów? Czy chcesz także wzmocnić i wyrzeźbić swoje ciało? A może po prostu chcesz zacząć się ruszać, gdyż jedyną dotychczasową formą ruchu były sporty towarzyskie i uważasz, że zajęcia fitness są świetnym rozwiązaniem? Musisz określić cel swoich wizyt w klubie fitness, to jest podstawa.

Kolejny krok - wybór formy ćwiczeń

Czy interesują Cię treningi na siłowni, czy może (co wybiera mnóstwo kobiet) zajęcia fitness? Jeśli zdecydujesz się na treningi na siłowni, pamiętaj, że najbezpieczniejsze i najbardziej efektywne będą treningi z trenerem personalnym. Możesz również spróbować samodzielnych treningów, jednak pamiętaj, że bez odpowiedniej wiedzy nie tylko treningi nie będą przynosiły efektów, ale mogą być bardzo, bardzo niebezpieczne. Jeśli wybierzesz treningi z trenerem personalnym - on Ci już we wszystkim pomoże, podpowie jakie powinny być Twoje kolejne kroki, jak się przygotować itp. Masz już pod tym względem z górki. Jednak gdy trenujesz na własną rękę, musisz pamiętać jeszcze o kilku ważnych aspektach.

Trening dla początkujących - co warto wiedzieć?

Decydując się na zajęcia fitness, recepcjonista w fitness klubie na pewno nas delikatne "poprowadzi za rękę". Jednak może nie powiedzieć nam wszystkiego, może dla niego coś jest zupełnie oczywiste, a dla kogoś kto zaczyna swoją przygodę z fitnessem nie koniecznie. Dlatego w tym wpisie postaramy się przybliżyć Ci wszystko to co najważniejsze podczas indywidualnych treningów na siłowni czy też grupowych zajęć fitness.

O czym należy pamiętać przed treningiem?

  1. Odpowiedni posiłek o odpowiedniej porze - posiłek przed planowany treningiem powinno zjeść się ok. 1,5-2 h wcześniej, by dać żołądkowi czas na trawienie. Nie należy się wtedy obżerać. Posiłek powinien być niezbyt duży, ważne również jest to, co jesz. Nie może to być fast-food, ponieważ będziesz źle się czuć na treningu, będziesz czuć się ciężko. A poza tym... przecież to okropnie niezdrowe! Posiłek musi być zdrowy! Warto pomyśleć, aby w posiłku przed treningiem zwrócić uwagę na odpowiednią ilość białka i cukrów. Należy ograniczyć spożywanie tłuszczów - jeśli trening odbywa się krótko po posiłku bogatym w tłuszcze - twój organizm będzie je trawił podczas treningu lub w ogóle jeszcze nie zacznie ich trawić co sprawi, że będziesz czuł dyskomfort, będziesz "ciężki" i bez energii. Pamiętaj! Lekki, wartościowy, zdrowy posiłek! Pod żadnym pozorem, nie zjawiaj się na siłowni głody lub na czczo! Musisz mieć energię do ćwiczeń, ćwiczenie "na głodnego" może skutkować omdleniami lub mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje.
  2. Zabierz ze sobą wodę - zarówno przed treningiem, w trakcie i po ważne jest, by pić wodę. Oczywiście w odpowiednich ilościach, nie można też pić "na umór" ponieważ nie będzie to miało korzystnych konsekwencji. Będziesz czuł się ociężały i więcej czasu spędzisz w toalecie niż na siłowni. Najlepsza jest woda wzbogacona w minerały. Wybierz więc wodę mineralną, nie źródlaną, no i oczywiście, bez gazu.
  3. Ułóż sobie plan treningu - warto, jeśli nie masz doświadczenia, zapytać kogoś o radę, np. trenera na siłowni, recepcjonistę, na pewno coś podpowiedzą. Jeśli chcesz wziąć udział w zajęciach fitness - wybierz zajęcia, które najbardziej Cię interesują i wybierz odpowiedni poziom. Jeśli nie wiesz jakie zajęcia na czym polegają - również skorzystaj z pomocy recepcjonisty lub trenera fitness. Na pewno coś doradzą.
  4. Zadbaj o odpowiedni strój - ważne jest, by mieć odpowiedni strój, najczęściej są to oczywiście dresy lub krótkie spodenki  i bawełniana bluzka na ramiączkach lub z krótkim rękawkiem. Bardzo ważne, może nawet ważniejsze od ubioru są buty. Musisz mieć buty na zmianę, przystosowane do ćwiczeń: usztywniające kostkę, antypoślizgowe, wygodne! Najczęściej są to adidasy bądź trampki. Pamiętaj, to ma duży wpływ na bezpieczeństwo i komfort ćwiczeń. Nie zapomnij także o ręczniku! Chcąc nie chcąc - ćwicząc będziesz się pocić.
  5. Nie spóźniaj się! Przyjdź odpowiednio wcześnie, tak aby mieć czas na zmianę stroju, i aby o odpowiedniej godzinie być zwartym i gotowym do działania. Pamiętaj, że w przypadku zajęć grupowych, bycie na czas jest bardzo ważne, ponieważ często spóźnialscy nie są wpuszczani na salę. Nie, nie, to nie wynika ze złośliwości instruktora, tylko z troski o Twoje bezpieczeństwo. Przez pierwsze minuty zajęć odbywa się rozgrzewka, gdy zjawisz się 10 minut później - ominie Cię, a ćwiczenie bez rozgrzewki jest niebezpieczne, niedopuszczalne!
  6. Odpowiednia rozgrzewka - ćwicząc w grupie trener zadba o odpowiednią rozgrzewkę, jeśli ćwiczysz indywidualnie na siłowni - musisz zadbać o to sam. Weź pod uwagę, jakie partie ciała będziesz trenować, i podczas rozgrzewki zwróć na nie szczególną uwagę. To bardzo ważne. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka kontuzji. Bez odpowiedniej rozgrzewki takie urządzenia jak bieżnia czy rowerek stacjonarny mogą okazać się niebezpieczne.
Rozmowa z trenerem fitness

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki choć trochę rozwiały Twoje wątpliwości i choć trochę weźmiesz je sobie do serca. Wykorzystując je, Twój trening będzie bezpieczny i mamy nadzieję że osiągniesz dzięki nim wytyczone cele. I pamiętaj! Kto pyta - nie błądzi! ;)
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2017
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel