Darmowa dostawa od 500,00 zł

Co zaliczymy do najczęstszych przyczyn kontuzji? Jak ich uniknąć?

2018-04-03
Co zaliczymy do najczęstszych przyczyn kontuzji? Jak ich uniknąć?

Podczas treningów zdarza się, że "coś" pójdzie nie tak i trenujący nabawi się kontuzji. Niekiedy obwinia o to złą jakość sprzętu, siłownię, lub też wszystkich w koło, jednak najczęściej taka osoba sama jest sobie winna, np. poprzez nieprzestrzeganie zasad bezpiecznego treningu. Jakie zachowania można zaliczyć do przyczyn powstawania kontuzji? 


Rozpoczęcie treningu bez rozgrzewki

Jak powszechnie wiadomo, rozgrzewka ma na celu rozgrzać nasze ciało i przygotować je do intensywnego treningu. Stopniowe podnoszenie tempa ćwiczeń wpływa na zwiększony przepływ krwi przez mięśnie, co z kolei wpływa na podwyższenie ich temperatury oraz elastyczności. Rozgrzewkę należy przeprowadzić tak, by poczuć, że wyciskamy z siebie ostatnie poty. Oprócz tego, podczas rozgrzewki powinny być wykonywane ruchy, które będą powtarzane podczas treningu właściwego, po to, by nasze stawy i mięśnie były na to przygotowane. Podczas przeprowadzania rozgrzewki można korzystać z różnych akcesoriów, na przykład gum czy rollerów, jednak trzeba pamiętać o jej odpowiedniej intensywności.

Po zakończonym treningu brak rozciągania

Bardzo często słyszy się o konieczności rozciągnięcia mięśni po treningu. Jednak niestety nie każdy to robi. Nie jest to najprzyjemniejszy moment na siłowni, no ale cóż... trzeba! Rozciąganie ma na celu rozluźnienie i zrelaksowanie mięśni po intensywnym treningu. Układ nerwowy "uspokoi się" co będzie skutkowało prawidłową długością i częstotliwością napięcia mięśni. Jest to czas na złapanie oddechu i ustabilizowanie tętna. Bardzo ważne jest aby rozciągać się umiejętnie, ponieważ poprzez nieodpowiednie rozciąganie można sobie nie tylko nie pomóc, ale wręcz zaszkodzić i nabawić się kontuzji. Także rozciągać się trzeba, w bezpieczny i odpowiedni sposób.

Rozciąganie po treningu siłowym

Nieodpowiednia technika ćwiczeń

Ta przyczyna jest niewątpliwie jedną z najczęstszych przyczyn występowania urazów. Niekiedy ma to związek z pośpiechem: osoba trenująca chce wykonać jak najwięcej powtórzeń, jak najbardziej intensywnie, co skutkuje niedokładnym wykonywaniem ćwiczeń oraz ryzykiem wystąpienia urazów. Zbyt szybkie powtórzenia grożą naciągnięciem, a nawet naderwaniem mięśni, co ma bardzo przykre skutki. Powtórzenia należy wykonywać w odpowiednim tempie i z jak największą dokładnością, ponieważ to, że zrobimy ich dużo a niedokładnie, nie będzie skutkowało lepszymi efektami. Narażamy się wtedy na duże niebezpieczeństwo, a przecież zupełnie nie o to chodzi. 

Przecenianie swoich możliwości

Chcesz "dźwignąć" jak najwięcej, mimo iż nie jesteś odpowiednio do tego przygotowany? Nie tędy droga... Zawsze, ale to zawsze należy wykonywać ćwiczenia z takim obciążeniem, z którym sobie poradzisz. Nie ma sensu porywać się na zbyt duże wagi tylko po to, by komuś bądź sobie zaimponować. Jeśli ćwiczenie będzie wykonywane ze zbyt dużym obciążeniem, nie ma możliwości wykonania go dokładnie, co jest warunkiem osiągnięcia odpowiednich rezultatów. Skąd wiadomo, jaki ciężar jest odpowiedni? Odpowiedni jest wtedy, jak potrafisz wykonać z nim ćwiczenie w sposób technicznie poprawny. 

Ćwiczenia ze sztangą

Zbyt częste bądź zbyt długie treningi

Zbyt częste bądź zbyt długie treningi najczęściej kończą się przetrenowaniem organizmu. Przetrenowanie organizmu ma bardzo szkodliwy wpływ na wiele płaszczyzn: na zdrowie, samopoczucie, proces budowania sylwetki/masy mięśniowej, a w efekcie może prowadzić do wystąpienia kontuzji i urazów. Należy w odpowiedni sposób zadbać o odżywienie organizmu oraz jego regenerację, a tym samym ryzyko wystąpienia urazów zostanie zmniejszone. Dużo i często w przypadku nie znaczy dobrze.


Długi trening na siłowni


Należy pamiętać, że ćwicząc trzeba przede wszystkim dbać o swoje bezpieczeństwo (jak również o bezpieczeństwo innych). Koniecznie pamiętaj o takich sprawach jak rozgrzewka przed treningiem, dobra technika wykonywania ćwiczeń w odpowiednim tempie i z odpowiednim obciążeniem, rozciąganie po treningu oraz danie organizmowi czasu na regenerację. Przestrzegając powyższych zaleceń, Twoje "szanse" na kontuzje i urazy są znikome!
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2018
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel