Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Bieg w parku czy na bieżni?

2021-02-22
Bieg w parku czy na bieżni?

 

Osoby, które zaczynają bieganie, często zastanawiają się nad wyborem odpowiedniego miejsca na trening. Wiele z nich do końca nie wie, czy lepsze jest bieganie na świeżym powietrzu, czy na bieżni w domowym zaciszu. Każda z tych opcji ma swoje wady i zalety.

 

 

Zalety biegania na bieżni

Zdecydowaną zaletą używania bieżni jest pokonanie kilku, kilkunastu kilometrów bez konieczności wychodzenia z domu. W ten sposób użytkownik dba o swoje, tak ważne teraz, zdrowie. Nie ma też potrzeby zamartwiania się tym, że jesteśmy obserwowani przez innych biegaczy lub przechodniów. Regularne użycie bieżni wspomoże pracę serca i proces zrzucania zbędnych kilogramów. Atutem jest także płaska powierzchnia, bez nierówności. To ma wpływ na bezpieczeństwo i ewentualne nabywanie kontuzji. Bieganie na bieżni nie powoduje problemów ze stawami, więc nadaje się dla osób, które cierpią na różne schorzenia. Ułatwieniem dla osób wracających do sprawności lub rehabilitujących się jest poręcz — nie zaleca się jednak używać jej zbyt często. Powoduje to zaburzenie prawidłowego chodzenia lub biegu na bieżni. Maszerując szybszym tempem, co zapewnia bieżnia, z łatwością można coś „dorzucić” do ćwiczeń — mogą to być hantelki lub kettlebelle.

 

Wady używania bieżni

Tak jak każdy sprzęt, bieżnia też nie jest pozbawiona wad. Długotrwałe użytkowanie jej w zamkniętym pomieszczeniu może przyprawić użytkownika o nudę. Warto od czasu do czasu zrobić "rundkę" w parku lub lesie z przyjaciółką czy partnerem. Ograniczeniem jest prędkość bieżni. Nie ma możliwość, aby pobiec na niej szybko, sprintem. Jest to jeden z powodów, dla którego wybierana jest przez osoby początkujące, pragnące najpierw zbudować swoją kondycję w domu. Bieżnia jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli w naszym mieście lub okolicy przekroczony jest poziom zanieczyszczeń w powietrzu, tzw. smogu. Wybór bieżni zabezpieczy nas przed potencjalnym zagrożeniem dla naszego zdrowia.

 

 

Zalety biegania na zewnątrz

Biegając na świeżym powietrzy, zawsze możemy wybrać swoją ulubioną trasę do przebiegnięcia. Może to być las, pobliski park lub specjalna trasa przeznaczona dla osób uprawiających jogging. To sprawia, że podczas biegu mniej się nudzimy. Przy okazji tych wszystkich zalet, budujemy własną sprawność fizyczną, dotleniamy wszystkie komórki w organizmie. Taki bieg z pozoru jest również źródłem wypoczynku i relaksu. Zmieniająca się nawierzchnia wzmacnia kondycję i wytrzymałość biegacza.

 

Wady biegania na świeżym powietrzu

Bieganie łączy się z zakupem specjalnego sprzętu, m.in. butów, stroju czy specjalnej bielizny. To generuje koszty, na które często nas nie stać. Nierówne powierzchnie na ścieżkach mogą powodować występowanie kontuzji, a twarda powierzchnia powodować bóle stawów i pleców. Aby się tego ustrzec, wymagana jest odpowiednia technika i przygotowanie. Przeszkodą są także nie zawsze sprzyjające warunki atmosferyczne. Ciężko jest biegać, gdy na zewnątrz panuje srogi mróz lub ulewa.

 

 

Bieganie na bieżni lub na świeżym powietrzu ma mocne i słabe strony. Najlepiej jest połączyć obie te aktywności dostarczając urozmaicenia do codziennego treningu. To na pewno sprawi, że i my, i nasz organizm nie będzie się nudził. 

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

Bieżnia elektryczna Jet 300 Reebok

Bieżnia elektryczna Jet 300 Reebok

7 000,00 zł6 499,00 zł
Bieżnia elektryczna BXT 326 Bowflex

Bieżnia elektryczna BXT 326 Bowflex

12 599,00 zł10 998,99 zł
Bieżnia elektryczna F85 Sole 2019

Bieżnia elektryczna F85 Sole 2019

11 999,00 zł10 499,00 zł
Bieżnia elektryczna F65 Sole 2019

Bieżnia elektryczna F65 Sole 2019

9 999,00 zł8 999,00 zł
Bieżnia elektryczna 510T Schwinn

Bieżnia elektryczna 510T Schwinn

5 598,00 zł4 499,00 zł
Bieżnia elektryczna S40 NordicTrack

Bieżnia elektryczna S40 NordicTrack

6 498,75 zł5 999,00 zł
Bieżnia elektryczna Jet 200+ Reebok

Bieżnia elektryczna Jet 200+ Reebok

6 500,00 zł5 499,00 zł
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com
Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
Zamknij
pixel