Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Zalety ćwiczeń plyometrycznych

2023-01-20
Zalety ćwiczeń plyometrycznych

 

Trening plyometryczny to trening dla osób, które są już choć trochę wprawione w sporcie. Sprawiają, że mięśnie stają się silniejsze, a całe ciało sprawniejsze. Czym jest trening plyometryczny i jakie są jego zalety?

 

 

Czym jest trening plyometryczny?

Głównym celem treningu plyometrycznego jest wytworzenie maksymalnej mocy w mięśniach. Inaczej nazywane są ćwiczeniami skocznościowymi. W trakcie ćwiczenia charakterystycznego dla plyometrii, mięśnie pracują w tzw. fazie rozciągnięcie-skurcz. Tego rodzaju aktywność wykorzystywana jest m.in. w lekkoatletyce lub sportach drużynowych. 

Wady i zalety ćwiczeń plyometrycznych

Zalety treningu plyometrycznego to m.ni:

  • lepsza koordynacja ruchowa
  • wzmocnione mięsnie, stawy
  • większa odporność na kontuzje

Trening, który został wykonany poprawnie, nie przynosi żadnych wad. Nie zaleca się, aby tego rodzaju ćwiczenia były wykonywane przez początkujących. Plyometria to ciężki trening, do którego konieczne jest odpowiednie przygotowanie, tak aby nie zrobić sobie krzywdy.  

Przykładowe ćwiczenia plyometryczne

 

Zasady ćwiczeń plyometrycznych

Ćwiczenia plyometryczne wyróżniają się dużą intensywnością. Głównie wykonywane są z użyciem ciężaru własnego ciała. Jak przed każdymi ćwiczeniami, tak i przed treningiem plyometrycznym należy wykonać rozgrzewkę, a następnie przejść do treningu właściwego. Bezpieczeństwo w trakcie ćwiczeń zapewnia trzymanie się kilku prostych zasad:

  • rozgrzewka
  • dobrze dobrane obuwie
  • odpowiednie podłoże do wykonywania ćwiczeń (amortyzujące)
  • odpowiednia technika ćwiczeń
  • zwiększanie intensywności ćwiczeń

Dla kogo trening plyometryczny będzie odpowiedni?

Elementy treningu plyometrycznego wykorzystywane są przez osoby podnoszące ciężary, zawodników sztuk walki czy biegaczy. Dość często wykorzystywany jest też w treningu skoczków narciarskich oraz przez osoby trenujące crossfit. Nie zaleca się, aby ćwiczenia plyometryczne wykonywały osoby, które dopiero zaczynają wykonywać jakąkolwiek aktywność fizyczną. Mogłoby to zaszkodzić i zbyt obciążyć stawy, powodując urazy. 

Trening plyometryczny - sprzęty?

Plyometria opiera się na ciężarze ciała ćwiczącego. Aby były one bardziej efektywne, warto zakupić kilka przydatnych sprzętów:

Sprzęty wykorzystywane są do wykonywania ćwiczeń takich jak wyskoki czy rzuty. Wykorzystywane m.in. w crossfit lub treningach siłowych, które mają elementy treningu skocznościowego.

Trening plyometryczny to opcja dla osób, które już ćwiczą i chcą urozmaicić swoje treningi. Ważne jest, aby trening był odpowiednio włączony do całości planu treningowego. Tylko w taki sposób efekty ćwiczeń będą widoczne.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com
Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
Zamknij
pixel