Darmowa dostawa od 500,00 zł

Trening siłowy - jakie przynosi korzyści oraz czy jest ważny?

2018-06-05
Trening siłowy - jakie przynosi korzyści oraz czy jest ważny?
Sporo osób, które dopiero co rozpoczynają treningi i uczęszczanie na siłownię uważa, że trening siłowy skutkuje jedynie wzrostem siły, masy i mięśni, i polega jedynie na budowaniu masy mięśniowej. Wiele kobiet uważa, że tak właśnie jest, w związku z czym rezygnują z treningu siłowego na rzecz zajęć fitness czy treningu kardio. To częsty błąd, ponieważ trening siłowy przynosi bardzo dużo korzyści, nie skutkuje wyłącznie umięśnionym ciałem pakera.


Co ważne?

Trening siłowy (oczywiście jeśli jest poprawnie wykonywany) angażuje do pracy całe ciało. Można mówić, że jest to wysiłek beztlenowy, ponieważ w zdecydowanej większości przypadków treningi mają formę interwałów - czyli intensywny wysiłek przeplatany jest z odpoczynkiem. To od ćwiczącego zależy intensywność i częstotliwość ćwiczeń oraz to, jakie partie ciała w jakim stopniu są zaangażowane w trening. 

Plusem treningu siłowego jest to, że można wykonywać go w różnych formach: wykorzystując jedynie ciężar własnego ciała, wykorzystując sztangi i/lub hantle lub wykorzystując dostępne na siłowni maszyny siłowe (które tak na prawdę mają najmniej zalet i przynoszą najmniejsze korzyści).Trening siłowy z wykorzystaniem masy własnego ciała

Jakie korzyści przynosi trening siłowy?

Trening siłowy nie skutkuje tylko wyrzeźbionymi mięśniami ale ma również wiele innych zalet, o których sporo osób po prostu nie wie. Gdyby ludzie wiedzieli, jakie korzyści dla organizmu przynosi trening siłowy - na pewno uprawiających ten rodzaj aktywności sportowej było by więcej.

Korzyści dla organizmu jakie przynosi trening siłowy:
  • Zgubienie zbędnych kilogramów - jak to się dzieje? Otóż podczas każdej sesji spalana jest duża ilość kalorii. W porównaniu do treningu kardio, który zazwyczaj trwa dłużej niż trening siłowy, uzyskamy mniejszy odsetek spalonych kalorii. Mało tego, badania wykazały, że u kobiet które systematycznie trenują siłowo, wzrosła ilość spalanych kalorii podczas normalnej, codziennej aktywności, co spowodowane jest wzrostem tempa metabolizmu spoczynkowego. 
  • Pozytywny wpływ na kości, więzadła i stawy - w dorosłym życiu, zarówno kobiety jak i mężczyźni tracą samoczynnie około 1% gęstości kości oraz masy mięśniowej każdego roku. Trening siłowy zatrzymuje ten proces, a także pomaga zminimalizować ryzyko chorób układu kostnego, np. osteoporozy. Poza tym, poprzez systematyczne ćwiczenie i zwiększanie obciążenia, więzadła wzmacniają się oraz są bardziej elastyczne, dzięki czemu lepiej funkcjonuje cały układ ruchowy.
  • Poprawa postawy ciała - poprzez trening siłowy znacznie poprawia się postawa ciała. Mało tego, u osób które mają problemy z utrzymaniem równowagi, regularne wykonywanie treningu siłowego może zmniejszyć problem utrzymania równowagi o nawet 50%. Jest to bardzo ważny aspekt głównie dla osób starszych.
  • Mocniejsze serce - trening siłowy pozwala na wzmocnienie serca, a co za tym idzie - zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, takich jak na przykład zawał serca, miażdżyca, czy też choroby niedokrwiennej serca. Jest to idealna forma profilaktyki serca.
  • Poprawa samopoczucia - jak każdy trening, również trening siłowy powoduje wytwarzanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dzięki temu jest zdrowym antydepresantem, który poprawia humor w codziennym funkcjonowaniu. Mało tego - pomaga również w walce z bezsennością. Człowiek jest po prostu szczęśliwszy. 
  • Poprawa napięcia i jędrności skóry - podczas ćwiczeń poprawia się krążenie krwi. To z kolei powoduje, że krew i tlen w niej zawarty dociera w większym stopniu również do tkanki podskórnej, dzięki czemu skóra jest dotleniona, odżywiona i zdrowsza. Po kilku tygodniach systematycznych treningów pozytywne zmiany w tym zakresie można zauważyć gołym okiem.

Zalety treningu siłowego


Jakie wady przynosi trening siłowy?

Trening siłowy przynosi wiele korzyści dla organizmu, jednak jak każdy inny trening, ma również wady. Najważniejsze z nich to:
  • Może być niebezpieczny - osoby początkujące mogą mieć problem z właściwą techniką wykonywania ćwiczeń. Bardzo ważne jest, by wykonywać ćwiczenia technicznie poprawnie. Jeśli osoba ćwicząca ma jakieś wątpliwości co do jakiegoś ćwiczenia, powinno poprosić instruktora bądź kogoś bardziej doświadczonego od siebie o pomoc, To nic złego - nikt nie wie wszystkiego, nie ma się czego wstydzić. Lepiej zapytać niż zrobić sobie krzywdę. Oprócz tego, w treningu siłowym (jak z resztą w każdym innym) bardzo ważna jest rozgrzewka przed treningiem oraz rozciąganie mięśni po treningu. Jeśli będziemy się stosować do powyższych zaleceń - wada treningu siłowego jaką jest niebezpieczeństwo - może zostać wykreślona.
  • Ogromny wysiłek dla organizmu - trening siłowy jest bardzo dużym wysiłkiem dla organizmu i należy pamiętać, aby dobierać ćwiczenia zgodnie ze swoimi możliwościami. Trzeba dać sobie odpowiednio dużo czasu na regenerację, oraz bardzo ważne: nigdy nie wolno przeprowadzać treningu siłowego na czczo!
  • Zły plan treningowy - może negatywnie wpłynąć na zdrowie i wygląd. Zły plan treningowy, czyli skupianie się np. jedynie na dolnej bądź jedynie na górnej partii ciała, lub też tylko na jednym typie mięśni negatywnie wpływa zarówno na zdrowie jak i wygląd. Ważne jest by plan treningowy był rozpisany na wszystkie mięśnie tak, by nie doprowadzić do problemów z postawą ciała i problemów z balansem strukturalnym.
Trening siłowy dla każdego

Trening siłowy, jak widać ma kilka wad ale dużo więcej zalet. Podchodząc do treningu rozsądnie i z głową, wszystkie wady można wyeliminować i cieszyć się korzyściami, jakie daje ta forma treningu. Warto trenować siłowo, ponieważ nie ma tu miejsca na nudę, a trenować można zarówno w domu jak i na siłowni.
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel