Darmowa dostawa od 500,00 zł

Rower spinningowy - czy warto na nim trenować?

2018-09-25
Rower spinningowy - czy warto na nim trenować?

Spinning jest dość prostą, a przy tym bardzo skuteczną formą treningu aerobowego. Trening na rowerze spinningowym jest bardzo bezpieczny, a ryzyko wystąpienia kontuzji na prawdę minimalne (jeśli trenuje się zgodnie z planem treningowym). Niewątpliwą zaletą treningu na rowerze spinningowym jest fakt, że można go przeprowadzać bez względu na porę roku i pogodę. Trenując spinning możliwe jest osiągnięcie takich samych, a nawet lepszych efektów jak jeżdżąc na rowerze kolarskim, i można to robić kiedy tylko ma się na to ochotę, bez względu a porę roku czy dnia. Trening nie polega jedynie na siedzeniu i pedałowaniu. Podczas treningu wykonuje się różne dodatkowe pozycje, ruchy, wymachy itp. Spinning to bardzo aktywny trening i nie ma tu mowy o nudzie.Spinning - co trzeba wiedzieć?

Spinning jest treningiem wytrzymałościowym. Trening rozpoczyna się od wyboru trasy: może być trasa płaska, górzysta, wyjeżdżanie pod górkę lub jazda z górki.  Od wyboru trasy zależy stopień angażowania poszczególnych grup mięśni. Najlepiej jest trenować przy odpowiedniej muzyce - wtedy tempo narzucane jest właśnie przez muzykę.  Pierwsze treningi najbezpieczniej jest przeprowadzać pod okiem trenera, który skoryguje ewentualne błędy i podpowie, w jaki sposób trenować by uzyskać pożądany efekt. Obecnie, w wielu klubach fitness prowadzone są zajęcia ze spinningu, także skorzystanie z nich nie powinno stanowić problemu.


Spinning w klubie fitnessTrening na rowerze spinningowym w domu

Trenując samodzielnie w domu, ważne jest, by trenować w oparciu o plan treningowy (najlepiej ułożony przez trenera) i nie przeprowadzać zbyt długich treningów. Może to bowiem skutkować kontuzją oraz nadmiernym obciążeniem stawów, co może mieć przykre konsekwencje. W pierwszej kolejności jednak trzeba zadbać o odpowiedni rower spinningowy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru oraz jak wybrać idealny dla siebie dowiesz się klikając tu: https://www.topslim.pl/Jak-wybrac-rower-spinningowy-chelp-pol-29.html. Jeśli rower jest już kupiony, a plan treningowy ułożony, można rozpocząć treningi. Z kolei jeśli nie mamy możliwości konsultacji z trenerem w celu ułożenia planu, oto kilka istotnych informacji na temat treningu:
 • Warto znaleźć sobie przykładowy plan treningu np. w internecie (ważne by wziąć pod uwagę swój stopień zaawansowania oraz dla jakiego stopnia zaawansowania jest przeznaczony trening).
 • Jak każdy trening, również trening na rowerze spinningowy powinno rozpocząć się od rozgrzewki. Należy rozgrzać wszystkie mięśnie i stawy, by uniknąć kontuzji.
 • Należy wykonywać poszczególne etapy treningu (wolno/szybko).
 • Jeśli nie przeprowadzasz treningu według planu treningowego pamiętaj, że trening nie powinien trwać więcej niż 45 min. Grozi to bowiem nadmiernym obciążeniem stawów oraz przegrzaniem organizmu, co skutkuje różnymi kontuzjami.
 • Należy kontrolować parametry treningu, zwłaszcza takie parametry jak czas czy puls.
 • Koniecznie po treningu należy wykonać ćwiczenia rozluźniające, rozciągające mięśnie. 

Jakie korzyści przynosi spinning?

Trening na rowerze spinningowym przynosi wiele korzyści. Najważniejsze z nich to:
 • zwiększenie wydolności układu oddechowego
 • lepsza wydolność układu krążenia
 • wzmocnienie mięśni nóg, brzucha oraz pośladków
 • polepszenie ogólnej wydolności ciała 
 • wzrost kondycji
 • spalenie znacznej ilości kalorii (przez 60 min można spalić nawet 1000 kcal) --> utrata tkanki tłuszczowej i kilogramów
 • redukcja cellulitu i rozstępów
 • ujędrnienie i uelastycznienie skóry
 • wymodelowana sylwetka

Systematyczne treningi sprawiają, że w szybkim czasie można zrzucić sporo kilogramów. Nie tylko przez spalanie kalorii podczas ćwiczeń ale także dzięki zwiększonemu metabolizmowi (co jest efektem treningu). Trening jest także odpowiedni dla osób otyłych, oraz tych, którzy mają problemy ze stawami. 


W jakim stroju trenować?

Trening powinien być przeprowadzany w stroju wygodnym, który przepuszcza powietrze, "oddycha". Zaleca się specjalne spodenki kolarskie, które pozwalają na uniknięcie otarć i odparzeń oraz koszulkę nie krępującą ruchów. Poza tym, należy zaopatrzyć się także w rękawiczki do jazdy rowerem - zarówno w celu uniknięcia otarć, jak również dla bezpieczeństwa, gdyż spocone ręce mogą się ześlizgnąć z kierownicy stwarzając niebezpieczeństwo. Ile kosztuje rower spinningowy?

Obecnie na rynku jest wiele modeli rowerów spinningowych, a ich cena waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Często jest tak, że im wyższa cena, tym wyższa jest także jakość. Jednak ważniejszym kryterium ceny jest sposób użytkowania sprzętu, ponieważ wyróżniamy rowery spinningowe do użytku domowego oraz komercyjnego. Oczywiście, te do użytku domowego są o wiele tańsze niż te przeznaczone do intensywnego użytkowania w klubach fitness. Poniżej znajdują się modele, które naszym zdaniem są warte polecenia.

 • Rower spinningowy HS--045IC Bravo Hop-Sport to jeden z tańszych rowerów spinningowych do użytku domowego (około 1000 zł) jednak jego jakość jest zadowalająca. Waga koła zamachowego to 18 kg, rower wyposażono w nowoczesny, wielofunkcyjny wyświetlacz, na którym można monitorować wszystkie ważne parametry treningu. Regulacja obciążenia jest płynna, manualna. Regulacja siodełka odbywa się w pionie i poziomie, a maksymalne obciążenie urządzenia to 150 kg.


Rower spinningowy HS-045IC Hop-Sport • Rower spinningowy Signa Insportline - rower spinningowy do użytku domowego w cenie ok 3000 zł. Cechuje go szczękowy układ hamulcowy, siodełko regulowane w pionie i poziomie oraz regulowana w pionie kierownica. Koło zamachowe to 18 kg, a dopuszczalna waga użytkownika 120 kg. Stabilna rama jest gwarancją maksymalnej stabilności. 


Rower stacjonarny spinningowy Signa Insportline


 • Rower spinningowy Speedbike Pro S Finnlo - wysokiej jakości rower przeznaczony do użytku komercyjnego, cena około 8000 zł. W tym modelu waga koła zamachowego to 25 kg. Urządzenie wyposażono w regulowane siodełko i kierownicę (pion/poziom), wyświetlacz LCD, 16-stopniową regulację oporu, przełożenie 1:3. Jest to model o najwyższych parametrach, któremu nie straszne bardzo intensywne, częste treningi.Rower treningowy Spinningowy Speedbike Pro S Finnlo

Trening na rowerze spinningowym przynosi wiele korzyści oraz jest bezpieczny. Jest idealną formą treningu dla użytkownika, któremu zależy na utracie kilogramów i wymodelowaniu sylwetki. Poza tym, polepsza ogólną kondycję i wydolność organizmu. Obecnie wiele klubów fitness ma w swojej ofercie zajęcia ze spinningu. Jeśli nie jesteś pewien czy taka forma treningu byłaby dla Ciebie odpowiednia, proponujemy pójść na zajęcia próbne i sprawdzić, czy spinning sprosta Twoim oczekiwaniom.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018

Polecane

Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel