Piłka lekarska w treningu
Piłki lekarskie używane były do sprawdzania sprawności lub wytrzymałości uczniów na zajęciach wychowania fizycznego. Większość nie wspomina tego zbyt dobrze. Dzisiaj piłka lekarska jest jednym z popularniejszych akcesoriów do ćwiczeń fitness lub treningów siłowych. Jest to niezwykle wszechstronne narzędzie, które może być używane przez każdego, bez względu na poziom wytrenowania. Doskonale nadaje się do treningu w domu, na siłowni czy w plenerze.
Zalety treningów z piłką lekarską
Ćwiczenia w domu lub na siłowni z piłką lekarską przynoszą wiele korzyści. Przede wszystkim są to wzmocnione mięśnie. Szczególnie mięśnie brzucha, które m.in. odpowiadają za stabilizację tułowia i utrzymanie prawidłowej postawy. Tego typu trening wpływa na zwiększenie siły dynamicznej, tj. największa siła jaką można wygenerować w jak najkrótszym czasie. Poprawia się także kondycja ćwiczącego. Piłka aktywuje do pracy całe ciało, co dość szybko da się wyczuć i zauważyć — smukła sylwetka, wyrzeźbione mięśnie to tylko niektóre z zalet. Często wykorzystywana jest podczas zajęć rehabilitacyjnych. Ćwiczenia umożliwiają szybsze przywrócenie koordynacji ruchowej chorego. Ma niewielkie wymiary, więc jej przechowywanie nie stanowi problemu nawet w małych mieszkaniach.
Rodzaje piłek lekarskich
Wybór odpowiedniej piłki lekarskiej do ćwiczeń jest dość szeroki. Między sobą różni je waga oraz materiał, z którego je wykonano. Tak duży wybór pozwala na dobór piłki do indywidualnych potrzeb. Należy pamiętać, aby na początek przygody z ćwiczeniami z piłką lekarską, dobrać odpowiednią wagę, aby nie okazała się zbyt ciężka. Piłki zazwyczaj wykonane są ze skóry naturalnej lub syntetycznej. Mogą być wypełnione np. piaskiem lub być puste w środku. Na rynku, najpopularniejsze modele to:
- piłka lekarska klasyczna
- piłka slam
- piłka soft
- piłka z uchwytem
Piłka lekarska to niezwykle wszechstronne narzędzie, które może być używane przez każdego, bez względu na poziom wytrenowania.
Dla kogo trening z piłką lekarską?
Piłka lekarska szczególnie polecana jest do treningu siłowego lub interwałowego. Ćwiczenia idealnie wzmacniają mięśnie brzucha. Doskonale sprawdzają się do ćwiczeń w domu lub na zajęciach wychowania fizycznego w szkołach. Polecane jest, aby piłki lekarskie wykorzystywano także w sztukach walki bądź w dwuboju olimpijskim. Piłka przede wszystkim powinna być dobrana pod swoje własne potrzeby. Uniwersalne wagi to od 2 kg do 10 kg. Z takiej puli wagowej łatwo jest wybrać odpowiednią piłkę.
Ćwiczenia z piłką lekarską
Piłka lekarska pozwala na wykonanie wielu ćwiczeń. Nieustabilizowany środek ciężkości piłki sprawia, że podczas treningu mięśnie wykonują większą pracę w prorównaniu do zwykłego treningu. Mięśnie brzucha i pośladków ćwiczącego powinny być cały czas napięte, czego skutkiem jest nieustana praca mięśni całego ciała. Ćwiczenia, jakie można wykonać z użyciem piłki lekarskiej to m.in.:
- rzuty piłką o podłoże
- przysiady
- martwy ciąg
- skręty tułowia z unoszeniem piłki
- wypady w przód
Podsumowując, piłka lekarska jest doskonałym narzędziem do ćwiczeń w domu czy na siłowni. Nadaje się do wielu ćwiczeń. Jest doskonała dla każdego, bez względu na poziom wytrenowania.