Darmowa dostawa od 500,00 zł

Nordic Walking - sposób na jesienną chandrę

2020-09-14
Nordic Walking - sposób na jesienną chandrę

Nieubłaganie zbliżająca się jesień powoduje, że ludzie stają się leniwi, pozbawieni energii i ospali. To, co nam potrzeba to zastrzyk dobrej energii. Tylko czy istnieje na to złoty środek? Tak! Oczywiście mowa tutaj o aktywności fizycznej, która powoduje wybuch endorfin w naszym organizmie. Hormony szczęścia dodają koloru naszemu życiu podczas szarawych dni jesieni. Jedną z form aktywności, podejmowanej w tym czasie, jest nordic walking. Proste ćwiczenia, a potrafią zmienić wiele.


Co to jest nordic walking?

Nordic walking jest to rodzaj aktywności fizycznej. Wykonywany jest w marszu, przy użyciu kijków, angażujących dodatkowo ręce, nogi i biodra do pracy. Na początku, trening ten przeznaczony był dla narciarzy biegowych. Obecnie, jest to jedna z popularnych aktywności, które mogą być wykonywane przez każdego, bez względu na wiek czy sprawność fizyczną. Cała filozofia treningu polega na marszu połączonym z odpychaniem się kijkami od podłoża. Jest to tak proste, że każdy jest w stanie to zrobić. Trudno też o kontuzję podczas spaceru z kijami.kije do nordic walking

Efekty nordic walking

  • większe spalanie kalorii niż przy zwykłym spacerze
  • zwiększona wydolność organizmu
  • odciążenie stawów
  • regulacja ciśnienia, poziomu cukru
  • zmniejszenie nadwyżki cholesterolu
  • lepsza koordynacja ruchowa
  • poprawa postawy ciała
  • wzmocnienie mięśni nóg, pośladków, ramion, brzucha czy klatki piersiowej
  • redukcja stresu
  • dotlenienie i poprawa pracy mózgu

 

Nordic walking — kto może się podjąć?

Jeśli chodzi o uprawianie nordic walking, to nie ma żadnych przeciwwskazań. Można wyruszyć na taki marsz całą, wielopokoleniową rodziną, a przy tym spędzić miło wspólnie czas. Jedynym przeciwwskazaniem jest uraz jednej z kończyn. Wtedy lepiej podarować sobie trening, a postawić na odpoczynek i regenerację. Ze względu na odciążenie stawów, polecana jest osobom otyłym. Dużo częściej wybierany jest przez kobiety. Spacerując z kijkami razem ze swoimi koleżankami, mogą robić to, co lubią najbardziej — rozmawiać rozmawiać. W ten sposób łączą przyjemne z pożytecznym.

końcówki do kijów nordic walking


Jak dobrać kijki do nordic walking?

Niezbędnym sprzętem do nordic walking są kije. To jedyny koszt, jaki musimy ponieść, aby zacząć trenować. Nie kosztują wiele, ale efekty, jakie przynoszą, są ogromne. Decyzję o zakupie kijków powinniśmy zacząć od analizy miejsc, do jakich możemy się z nimi udać. Jest to dość istotne, ponieważ dostępne są różnego rodzaju końcówki, w zależności od podłoża, po jakim będziemy chcieć się poruszać. Każdy kijek powinien być odpowiednio regulowany, tak aby można było dopasować go do wzrostu ćwiczącego. Istotna jest również jedna z funkcji tzw. antishock, która amortyzuje uderzenia kija o ziemię. Poza kijami, warto też pomyśleć o odpowiednim obuwiu. Powinny to być wygodne i sportowe buty. Zapewniają one wygodę oraz komfort treningu.

Gdzie uprawia się nordic walking?

Wszędzie! Nie ma specjalnych ograniczeń, jeśli chodzi o uprawianie tego typu sportu. Wymagana jest większa przestrzeń, tak aby można było się po niej swobodnie poruszać. Może to być park, las, góry czy morze. Czasem wystarcza nawet kawałek chodnika czy bieżnia na boisku sportowym. Ważny w tej aktywności jest zapał ćwiczącego, Wtedy beż żadnych przeszkód, znajdzie on miejsce i czas na taki trening.

 


uchwyty do kijów nordic walking

Technika chodzenia w nordic walking

Konieczna jest znajomość kilku podstawowych zasad przed rozpoczęciem treningu. Dadzą one gwarancję, że to, co robimy, jest dobre dla naszego zdrowia i ciała. Po pierwsze, należy utrzymywać kręgosłup w prawidłowej, prostej pozycji. Po drugie, ręce i nogi powinny pracować na przemian. Po trzecie, trzeba wykonywać jak najdłuższe kroki, stawiane od pięty. Po czwarte, kij trzymany jest w ręku dopiero w chwili wbicia go w ziemię. Jeśli nie dotyka podłoża, powinien być puszczony, zwisając na pasku kijka. Po piąte, ruch ręki wykonywany jest z poziomu ramienia.


Jak poradzić sobie z tą trudną porą roku, jaką jest jesień? Rozpocząć trening nordic walking! A więc, jeśli masz zdrowe ręce i nogi, możesz spacerować — do dzieła!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel