Łyżworolki - czy warto na nich jeździć?
2019-02-01
Jazda na rolkach cieszy się coraz większą popularnością. W ciepłe dni, np. w parku można spotkać dziesiątki rolkarzy, po których ewidentnie widać, że taka forma spędzania czasu wpływa bardzo pozytywnie na ich samopoczucie. Zazwyczaj są uśmiechnięci i weseli. Bardzo często można spotkać wręcz całe rodziny, które w ten właśnie sposób spędzają czas. Jednak czy jazda na łyżworolkach przynosi jakieś korzyści poza dobrym samopoczuciem? Kto może jeździć i czy jest to bezpieczne?
Dla kogo zarezerwowana jest jazda na łyżworolkach?
Jazda na łyżworolkach jest odpowiednia dosłownie dla każdego, bez względu na wiek czy płeć. Każdy, dosłownie każdy, nawet najbardziej wybredny użytkownik znajdzie rolki odpowiednie dla siebie, ponieważ ich oferta jest bardo szeroka. Na łyżworolkach jeżdżą zarówno dzieci jak i dorośli, a coraz częściej na przejażdżce można spotkać całe rodziny - co jest bardzo dobrą praktyką: można spędzić czas razem, rodzinnie i jednocześnie aktywnie. W każdym wieku można rozpocząć przygodę z butami na kółkach. Coraz częściej zdarza się, że dzieci w wieku już 3-4 lat rozpoczynają naukę. Początkowo oczywiście na wrotkach, które są bardziej stabilne, a następnie już na łyżworolkach z kółkami w jednej linii. Ale bywa także, że również osoby w wieku 40-50 lat dopiero uczą się jeździć. I bardzo dobrze! Na taką aktywność nigdy nie jest za późno i nigdy nie jest się "za starym".Jakie korzyści płyną z jazdy na łyżworolkach?
Jak zostało już wspomniane, jedną z korzyści jazdy na łyżworolkach jest dobre samopoczucie, a więc ma działanie odprężające. Po ciężkim dniu jest to doskonały sposób na oderwanie się od obowiązków, zrelaksowanie i dotlenienie. Jakie jeszcze zalety płyną z takiej aktywności fizycznej?- Kształtowanie koordynacji ruchowej. Jazda na łyżworolkach wymaga takich zdolności jak koordynacja ruchowa i zachowanie równowagi. Ta forma aktywności pozwala na rozwijanie obu tych zdolności, co ma bardzo duże znaczenie w życiu codziennym, bowiem koordynacja ruchowa to nic innego jak współpraca układu nerwowego i mięśni, a dobra koordynacja ruchów to szybkość i precyzja wykonywania wielu czynności życia codziennego.
- Zdrowszy układ krążenia. Trening na rolkach, jak każdy trening wytrzymałościowy doskonale sprawdza się jako profilaktyka chorób układu krążenia oraz chorób serca. Podczas treningu/jazdy na łyżworolkach tętno wzrasta, a to wiąże się z tym, że serce jest zmuszone przepompować więcej krwi. Regularne treningi są doskonałym ćwiczeniem dla serca.
- Stawy nie są nadmiernie obciążone. Jazda na łyżworolkach przynosi zbliżone efekty do joggingu, jednak zdecydowanie w mniejszym stopniu obciąża stawy. Dzieje się tak dlatego, że podczas treningu stopy nie uderzają bezpośrednio o podłoże.
- Wzmocnienie mięśni. Podczas jazdy na łyżworolkach pracują wszystkie mięśnie pośladkowe. Wykonując ruch odepchnięcia się od podłoża powoduje pracę całej obręczy barkowej. By utrzymać równowagę angażowane są mięśnie brzucha i grzbietu. To powoduje ich wzmocnienie. Wykonując jogging nie osiągnie się takiego efektu, ponieważ nie wykonuje się ruchu w bok.
- Spalanie tkanki tłuszczowej i redukcja cellulitu. Jazda na łyżworolkach jest treningiem tak samo jak pływanie czy jazda na rowerze. Podczas dłuższego treningu mięśnie wykorzystują energię pochodzącą ze spalania kwasów tłuszczowych uwalnianych z tkanki tłuszczowej. By osiągnąć taki stan należy trenować przez min. 35 minut. Podczas jazdy najbardziej pracują takie części ciała jak pośladki, uda i brzuch - czyli te w których najczęściej gromadzi się cellulit. Podczas treningu w tych miejscach poprawia się krążenie, mięśnie są wzmacniane - a co za tym idzie - skóra staje się jędrniejsza. Łyżworolki są doskonałym sposobem na pozbycie się cellulitu.
Czy jazda na łyżworolkach ma wady?
Oczywiście, jak każdy sport, również jazda na łyżworolkach ma swego rodzaju wady. Poniżej wymieniono najważniejsze.- Konieczność znalezienia odpowiedniego terenu do jazdy. Jeśli chodzi o łyżworolki to należy jeździć po określonym podłożu: powinno być utwardzone i "gładkie" bez wybojów. Najprostszym rozwiązaniem jest jazda w skate parku jednak nie każdy ma do niego dostęp. Niektórzy traktują łyżworolki jako środek transportu i te osoby musza pamiętać, że należy wybierać trasy utwardzone bez wybojów. Jazda po grząskim terenie nie tylko jest praktycznie niemożliwa ale także niebezpieczna. Jazda po wyboistej drodze również niesie za sobą duże ryzyko, ponieważ wpadając w dziurę można zrobić sobie krzywdę.
- Konieczność zainwestowania pieniędzy. By jeździć, na początku trzeba zainwestować w sprzęt. Należy kupić łyżworolki oraz co ważne: kask i ochraniacze. Początkowo nie trzeba kupować bardzo drogiego, markowego sprzętu. Na to przyjdzie jeszcze pora. Należy zacząć od łyżworolek ze średniej półki (ok. 200-400 zł), a z czasem można pomyśleć o droższych. Koszty zostały zaliczone do wad, jednak tak na prawdę każdy sport niesie za sobą koszty, nawet jogging - bo tu należy kupić np. odpowiednie buty. Także na tę wadę można patrzeć z przymrużeniem oka.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o samych łyżworolkach oraz na co zwrócić uwagę przy ich wyborze - zapraszamy do przeczytania naszego poradnika: https://www.topslim.pl/Jak-wybrac-lyzworolki-ccms-pol-77.html
Pokaż więcej wpisów z
Luty 2019
Polecane
Rolki regulowane dziecięce Polly ze świecącymi kółkami + kask i ochraniacze Worker
389,90 zł brutto/1para