Jakie ćwiczenia wykonywać na stepperze?
Każda aktywność fizyczna ma za zadanie przede wszystkim utrzymać dobrą formę. To także doskonałe źródło zastrzyku energii i endorfin. Jednym z najprostszych sprzętów, które też nie zabierają dużo miejsca to stepper. Jak wykonywać ćwiczenia na takim urządzeniu?
Jak wygląda trening na stepperze?
Ćwiczenia na stepperze można wykonywać w różnych konfiguracjach. Najistotniejsze jest, aby przed odpowiednio się rozgrzać. Wystarczy przez ok. 5 minut rozruszać ciało poprzez podstawowe ćwiczenia takie jak skłony, wymachy ramion czy pajacyki.
Przystępując do ćwiczeń na stepperze, przyjmij wyprostowaną pozycję. Ramiona odciągnij do tyłu, z napiętym i wciągniętym brzuchem. Głowę ustaw na linii z kręgosłupem, z wzorkiem skierowanym przed siebie. Wykonując ćwiczenia na stepperze, pamiętaj nie tylko o pracy nóg, ale także rąk. Niech poruszają się swobodnie, tak jak przy chodzeniu.
Na początku trening powinien trwać ok. 25-30 minut. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz dostarczanie tlenu poprzez spokojny, wyrównany oddech.
Jak wygląda stepper?
Stepper nie jest skomplikowanym urządzeniem. Posiada dwa miejsca na stopy. Często pomiędzy znajduje się ekranik, który wyświetla podstawowe funkcje. Niektóre modele zostały wyposażone w linki - ekspandery. Umożliwiają one wykonanie także treningu górnych partii - brzucha czy ramion. Ruchy wykonywane podczas ćwiczeń, przypominają jazdę na rolkach lub wchodzenie po schodach.
Stepper nie jest tak dużym urządzeniem do ćwiczeń jak bieżnia lub rower treningowy. Zmieści się np. za szafą lub pod łóżkiem.
Zalety ćwiczeń na stepperze
- wzmocnione mięśnie
- zrzut zbędnej tkanki tłuszczowej
- zmniejszony cellulit
- lepsza kondycja
- wyrzut endorfin
- smukłe nogi i pośladki
- utrzymanie dobrej kondycji fizycznej
- większy zakres ruchów kończyn
- wygodny w użytkowaniu
Wystarczy miesiąc regularnych ćwiczeń na stepperze, aby pojawiły się pierwsze efekty ćwiczeń.
Stepper - dla kogo będzie odpowiedni?
Stepper będzie odpowiedni dla początkujących jak i zaawansowanych użytkowników. Tym pierwszym pozwoli na rozruch, przygotowanie do cięższych treningów, a bardziej zaawansowanym będzie uzupełniać codzienny trening. Stepper sprawdzi się również w niepogodę, kiedy na zewnątrz jest zimno, pada deszcz lub śnieg. Ciężko jest wtedy zmotywować się do treningu. Ćwiczenia nie obciążają stawów, dlatego też ćwiczenia na stepperze polecane są osobom z nadwagą.
Po treningu zalecane jest rozciąganie mięśni. Zabieg ten ułatwi regenerację mięśni i rozluźni je.
Stepper, jak widać, ma dużo zalet. Wspomaga walkę z otyłością. jest dobry do podtrzymania dobrej kondycji, a także wysmukla mięśnie nóg. Tak mały sprzęt przynosi tak duże korzyści.