Darmowa dostawa od 500,00 zł

Bieżnia do użytku domowego. Którą wybrać?

2018-07-17
Bieżnia do użytku domowego. Którą wybrać?
Bieżnia treningowa jest jednym z ważniejszych sprzętów w siłowni domowej, a niekiedy jedynym. W związku z tym, ważne jest, by kupiona była świadomie i "z głową". Trening na bieżni może być treningiem docelowym, ale bywa też formą rozgrzewki przed treningiem właściwym. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę i czy w ogóle warto mieć bieżnię w swoim domu?Co daje trening na bieżni?

Bieg na bieżni jest dużo zdrowszy i bezpieczniejszy dla organizmu niż tradycyjny bieg na zewnątrz, ponieważ mniej obciąża stawy, a także dlatego, że pas biegowy jest równy, i nie narażamy się na kontuzję spowodowaną poślizgnięciem nogi czy krzywym jej postawieniem. Podczas treningu na bieżni angażowane są mięśnie nóg - dwugłowy i czworogłowy uda, a także mięśnie podudzia, pośladków, brzucha, grzbietu oraz obręczy barkowej.  Trening na bieżni umożliwia zatem zwiększenie masy mięśniowej i zrzucenie zbędnych kilogramów. Podczas treningu bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej postawy ciała oraz to, by dopasować intensywność treningu i jego długość indywidualnie do własnych potrzeb. 

Zalety i wady posiadania bieżni w domu

Posiadanie bieżni we własnym domu przynosi wiele korzyści. Największą korzyścią jest oczywiście fakt, że można biegać w swoim domu, bez względu na pogodę, we własnym rytmie i według swoich czasowych upodobań. Jakie jeszcze korzyści można wymienić?
  • dostępność gotowych planów treningowych, które można wykorzystywać w dążeniu do celu
  • możliwość tworzenia własnych programów treningowych
  • możliwość regulacji nachylenia: można ustawić np. bieg pod górę
  • systemy amortyzujące chroniące stawy
  • szereg funkcji, które monitorują postępy a także wskazują czas, dystans, ilość spalonych kalorii czy tempo biegu
  • możliwość robienia dwóch lub więcej rzeczy na raz, np. trening + oglądanie telewizji
Bieżnia we własnym domu to nie tylko zalety, ale także wady. Co można do nich zaliczyć? Bez wątpienia duże rozmiary urządzenia. Trzeba mieć wystarczająco dużo miejsca by wstawić bieżnie. Jeśli ktoś mieszka w domu, nie powinien mieć raczej problemu, jednak w mieszkaniach w blokach wstawienie bieżni może stanowić nie lada wyzwanie. Zawsze jednak można wykorzystać np. pomieszczenia piwniczne lub poddasze.

Kolejnym aspektem jest dość głośna praca bieżni. Oczywiście są bieżnie głośniejsze i cichsze, ale wszystkie podczas treningu "słychać". Gdy mieszkamy w bloku i mamy wrażliwych na hałas sąsiadów, możemy mieć nieprzyjemności.

Kolejną kwestią jest kwestia finansowa: na rynku można już kupić bieżnie poniżej 1000 zł. Jednak warto zainwestować i kupić droższą bieżnię, by służyła przez długie lata, była stabilniejsza, cichsza i wytrzymalsza. Mowa tu o kwocie 3 000 -5 000 zl. Dość spory wydatek, jednak warto.

Co jest ważne przy wyborze bieżni?

Rodzaj bieżni

Bieżnia elektryczna jak sama nazwa sugeruje zasilana jest prądem dzięki wbudowanemu silnikowi. Dzięki niemu można dostosować prędkość do określonego przez nas tempa biegu. Regulacja prędkości jest tu płynna i można ją zmieniać ze skokiem co 0,1 km/h. W droższych modelach wbudowane są komputery, które umożliwiają śledzenie historii treningów. Jednak wadą (poniekąd) jest ich cena. Są one z reguły dużo droższe od bieżni magnetycznych, ale także dużo bardziej komfortowe.

Bieżnia magnetyczna jest tańsza, ponieważ nie ma wbudowanego silnika. Jest także mniej trwała niż bieżnia elektryczna. W tym przypadku pas biegowy jest wprawiany w ruch przez ćwiczącego, pod wpływem ruchu jego mięśni. Zatem aby zacząć biec na bieżni magnetycznej należy najpierw rozruszać solidnie nogi. Dla początkujących trening na bieżni magnetycznej może być mniej komfortowy i "przyjazny", przynajmniej w początkowej fazie.
Bieżnia elektryczna


Moc silnika

Dotyczy tylko bieżni elektrycznej. Należy zastanowić się, czy bieżnia ma być jedynie do truchtu czy też do szybkiego biegu. Jeśli jedynie do truchtu (np. jeśli kupujemy bieżnie potrzebną w procesie rehabilitacji) wystarczy bieżnia z silnikiem o mocy 2 KM. Z kolei jeśli treningi mają być intensywne - silnik musi mieć zdecydowanie większą moc. 


Obciążenie

Wybierając bieżnie bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na maksymalne obciążenie sprzętu. Bieżnie mają obciążenie np. do 100 kg, 120 kg, 150 kg. Z reguły, im większe maksymalne obciążenie tym wyższa też cena, dlatego ważąc 60 kg nie ma potrzeby kupowania bieżni o maksymalnym obciążeniu 150 kg, ponieważ wtedy cena niepotrzebnie zostanie podbita. Nie powinno się także kupować bieżni "na styk", tzn. ważąc 95 kg nie powinno się kupić bieżni o maksymalnym obciążeniu 100 kg, a np. 120 kg.

Wymiary pasa biegowego 

Każda bieżnia w opisie posiada wymiary pasa biegowego. Wybór wielkości pasa biegowego jest uzależniony od wzrostu użytkownika. Dla osób do 170 cm wzrostu odpowiedni jest pas biegowy o wymiarach 130 x 40 cm. Osoby powyżej 170 cm wzrostu powinny kupić bieżnie z większym pasem biegowym, np. 140 x 45 cm. W ofercie sklepów można także znaleźć bieżnie z większym pasem biegowym - np. 150 x 50 cm jednak są to modele dość rzadko spotykane - dla maksymalnego komfortu biegu.

Wymiary bieżni

Przy wyborze bieżni warto także skupić się na jej rozmiarach. Gdy do dyspozycji jest duża przestrzeń, wymiary nie mają wielkiego znaczenia. Jeśli z kolei dysponujemy małą powierzchnią to każdy centymetr może mieć ogromne znaczenie. Warto przed zakupem sprawdzić wymiary sprzętu i ocenić, czy zmieści się w wyznaczonym miejscu. Od niedawna na rynku europejskim pojawiły się najnowocześniejsze, najbardziej płaskie i zajmujące najmniej mniej miejsca - Bieżnie Sky Walk. Są to bieżnie, które można schować dosłownie wszędzie, idealne do małych mieszkań. W ofercie są dostępne dwa warianty: z uchwytem i bez uchwytu. Bieżnia bez uchwytu to jedynie pas biegowy i wyświetlacz cyfrowy znajdujący się przed pasem. Bieżnia Sky Walk z poręczą daje większe poczucie bezpieczeństwa i komfortu w trakcie szybkiego biegu. Powierzchnia zajmowana przez Sky Walk to jedynie 0,06 m2. Można ją schować pod łóżkiem, za zasłoną czy w szafie. Idealna do małych pomieszczeń! 


Bieżnia Sky Walk

Amortyzacja

Jest to bardzo ważny parametr, na który bez wątpienia należy zwrócić uwagę. Od amortyzacji zależy bezpieczeństwo stawów podczas treningu. Panuje tu zasada - im lepsza amortyzacja, tym lepsza ochrona. W bieżni za amortyzacje odpowiedzialne są elastomery, zlokalizowane pod bieżnią za pomocą amortyzatorów. Producenci w różnych modelach umieszczają różną ilość elastomerów. Zazwyczaj jest ich od 4 do 10. Im więcej - tym bezpieczniej dla stawów.

Sposób pomiaru tętna

Tętno podczas treningu na bieżni może być mierzone poprzez klipsa zapinanego na ucho, czujniki zlokalizowane w poręczach lub bezprzewodowy pas do pomiaru tętna, który jest zakładany na klatkę piersiową. Oczywiście najwyższy komfort gwarantuje bezprzewodowy pas, on też dostarcza najdokładniejszych danych. Dlatego podczas wyboru bieżni i czytaniu opisów warto zwrócić uwagę czy dany model jest kompatybilny z bezprzewodowym pasem telemetrycznym. 

System wspomagający składanie i rozkładanie bieżni

Jest to wbrew pozorom bardzo ważny aspekt, ponieważ dużym komfortem jest samoczynne, swobodne rozkładanie bieżni i jednostajne opuszczanie pasa biegowego do poziomu. Jeśli chodzi o sam komfort korzystania z bieżni, ważną sprawą są też kółka transportowe, które umożliwiają łatwe przemieszczanie/przenoszenie bieżni. Niby nic wielkiego, a może w znaczny sposób ułatwić korzystanie z bieżni. 


System wspomagający składanie bieżni


Podsumowując: Przy wyborze bieżni odpowiedniej bieżni należy wziąć pod uwagę wszystkie powyższe parametry, czyli: rodzaj bieżni, wagę i wzrost ćwiczącego, zastosowaną amortyzację, sposób pomiaru tętna a także dodatkowe informacje, np. czy model wyposażony ma rolki transportowe oraz czy współpracuje z pasem telemetrycznym. Gdy model spełniający wszystkie wymagania zostanie znaleziony, nie pozostaje nic więcej tylko go kupić i trenować w najlepsze!
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018

Polecane

Bieżnia elektryczna BE8510-i HMS

Bieżnia elektryczna BE8510-i HMS

4 999,00 zł brutto/1szt.
Bieżnia elektryczna PIONEER R2 (G6485) BH Fitness Okazja

Bieżnia elektryczna PIONEER R2 (G6485) BH Fitness

2 890,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 2 890,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 3 490,00 zł brutto/1szt.-17%
Bieżnia elektryczna i.F4 Bluetooth bieżnia treningowa BH Fitness Okazja

Bieżnia elektryczna i.F4 Bluetooth bieżnia treningowa BH Fitness

6 490,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 6 490,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 6 990,00 zł brutto/1szt.-7%
Bieżnia treningowa F1 Bluetooth BH Fitnes Okazja

Bieżnia treningowa F1 Bluetooth BH Fitnes

3 990,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 3 990,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 4 690,00 zł brutto/1szt.-15%
Bieżnia elektryczna BXT 326 Bowflex Okazja

Bieżnia elektryczna BXT 326 Bowflex

12 999,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 12 999,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 13 500,00 zł brutto/1szt.-4%
Bieżnia elektryczna BXT226 Bowflex

Bieżnia elektryczna BXT226 Bowflex

12 000,00 zł brutto/1szt.
Bieżnia elektryczna SL 8.0 Reebok Okazja

Bieżnia elektryczna SL 8.0 Reebok

8 999,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 8 999,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 10 000,00 zł brutto/1szt.-10%
Bieżnia elektryczna BE1862 HMS

Bieżnia elektryczna BE1862 HMS

10 950,00 zł brutto/1szt.
Bieżnia elektryczna BXT 128 Bowflex

Bieżnia elektryczna BXT 128 Bowflex

8 799,00 zł brutto/1szt.
Bieżnia beznapędowa FreeRunner NPG Okazja

Bieżnia beznapędowa FreeRunner NPG

18 935,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 18 935,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 20 681,84 zł brutto/1szt.-8%
Bieżnia elektryczna 510T Schwinn Okazja

Bieżnia elektryczna 510T Schwinn

5 000,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 5 000,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 6 000,00 zł brutto/1szt.-17%
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel