Darmowa dostawa od 500,00 zł

Zajęcia grupowe czy trening siłowy z trenerem personalny? Co wybrać?

2019-02-26
Zajęcia grupowe czy trening siłowy z trenerem personalny? Co wybrać?
Zajęcia grupowe są bardzo fajną formą aktywności. Są ludzie, którzy czerpią z nich dużą przyjemność, a uczestnictwo w nich traktują wręcz jako formę rozrywki. Owszem, zajęcia te często przynoszą efekty (pod warunkiem, że na nich ćwiczymy a nie udajemy że ćwiczymy ;)), jednak nie są to efekty jakie moglibyśmy otrzymać spędzając tyle samo czasu na treningu personalnym. Dlaczego? Ponieważ trening z trenerem personalnym to nie tylko ćwiczenia i wysiłek. 

Jak wyglądają zajęcia grupowe?    

Grupowe zajęcia fitness najczęściej odbywają się w kilku - kilkunasto osobowych grupach. Instruktor fitness zapewne chciałby zwrócić uwagę na każdego, podpowiedzieć co robi źle, poprawić technikę ćwiczeń, czy w końcu dobrać odpowiedni poziom intensywności zajęć dla całej grupy. Jest to jednak niewykonalne ze względów fizycznych. Jeden instruktor, grupa ćwiczących, do tego zazwyczaj głośna muzyka. Fizycznie instruktor nie ma możliwości skupić uwagi na wszystkich, przez co niektórzy mogą wykonywać ćwiczenia niedokładnie, niestarannie, a czasem nawet w sposób niebezpieczny dla swojego zdrowia, lub też odpuszczać sobie w trakcie zajęć. Zajęcia grupowe najczęściej podzielone są na stopnie zaawansowania ćwiczących, jednak niektórzy nie potrafią prawidłowo określić swojego stopnia zaawansowania, co często  skutkuje nieporozumieniami na sali treningowej.


Grupowy trening fitness

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku treningu personalnego

Wspomniane było wcześniej, że trening personalny to nie tylko ćwiczenia i wysiłek. Zgadza się. Bo oprócz treningu i wysiłku, dochodzi tu także szeroko rozumiana opieka trenera personalnego. Czyli co? Mianowicie:
  1. Rozmowa - na pierwszym spotkaniu trener rozmawia ze swoim klientem. Dopytuje go o to, jakie efekty chce osiągnąć, o jego preferencje, styl życia, odżywiania, stan zdrowia, o wszystko, co może mieć wpływ na dobór ćwiczeń i ich efektywność.Trener personalny powinien mieć szeroką wiedzę z zakresu anatomii, biomechaniki, fizjologii wysiłku a także z dietetyki. Trener personalny ustala dietę. Spokojnie, nie będzie to żadna głodówka, ponieważ dieta musi być odpowiednio kaloryczna, by osoba nie zasłabła w trakcie treningu.Trener personalny jest osobą odpowiednio przeszkoloną, najczęściej ciągle doskonalącym i uzupełniającym swoją wiedzę, więc można mu zaufać. Oprócz tego, trener powinien mieć wiedzę z zakresu fizjoterapii, by nikomu nie wyrządzić krzywdy. Ważne jest także, że trener dobierze również odpowiednie akcesoria do ćwiczeń nie będzie sytuacji, że coś okaże się niepotrzebne.
  2. Bezpieczeństwo - trener personalny ma za zadanie dbać o bezpieczeństwo klienta na siłowni. Wykonując ćwiczenia podopieczny ma pewność, że nie zrobi sobie krzywdy, że ćwiczenia i ich intensywność są dobrane do jego predyspozycji i stopnia zaawansowania, oraz że czuwa nad nim trener, który zawsze pomoże, podpowie, poprawi błędy, po prostu będzie dbał o bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że ze sprzętem siłowym nie ma żartów, i łatwo tu o kontuzje jeśli ćwiczy się nieumiejętnie i bez nadzoru.Trener personalny przez cały trening jest skupiony na jednej osobie co sprawia, że jakość wykonywanych ćwiczeń jest wysoka, ponieważ dba o to, by "nie oszukiwać" a ćwiczenia wykonywać dokładnie i starannie.
  3. Motywacja - obowiązkiem trenera jest także motywowanie. Czasami ćwiczący myśli że nie da już rady, nie ma siły, nie zrobi już ani jednego powtórzenia. Zadaniem trenera jest motywowanie, używanie takich argumentów, które sprawią, że klient przełamie się, zrobi to. To bardzo trudne zadanie trenera, ponieważ ważną rolę odgrywają tu indywidualne cechy charakteru podopiecznego. Trener musi wiedzieć, jak zmotywować poszczególne osoby, przez co minimalna znajomość psychologii  w tym zawodzie również jest niezbędna. Czasami mamy dość, wszystko nas boli, mamy zakwasy i z chęcią byśmy sobie odpuścili trening, jednak trener nam na to nie pozwoli, nie odpuści.
  4. Systematyczność - faktem jest, że zajęcia indywidualne z trenerem są dość drogie, i to często wpływa pozytywnie na systematyczność podopiecznego. Płacąc za coś z góry, mając świadomość, że trening został już opłacony, sprawia, że klient zmotywuje się i pójdzie na trening. Również fakt, iż jest z kimś umówiony, ktoś na niego czeka, poświęca mu swój czas wpływa na to, że przełamie się, weźmie torbę i wyruszy na trening. Z kolei jeśli nie pójdzie a zajęcia grupowe - one i tak się odbędą, bez niego.
  5. Kontrola - trener na bieżąco analizuje wyniki podopiecznego i w odpowiednich momentach wprowadza zmiany, np. w intensywności czy częstotliwości treningów. Nie ma tu mowy o "samowolce". Wszystko odbywa się pod okiem profesjonalisty.

Trening z trenerem personalnym
Podsumowując: trening personalny jest znacznie bardziej efektywny i efektowny niż zajęcia grupowe. Fakt, jest droższy, ale efekty są widoczne szybciej, i na dłużej. Pomaga wypracować dobre nawyki zarówno żywieniowe jak i treningowe. Co więc wybrać? Jeśli masz dylemat między zajęciami grupowymi a treningiem personalnym - podpowiadamy: trening personalny, jeśli natomiast zastanawiasz się czy zajęcia grupowe czy sobie odpuścić - zdecydowanie zajęcia grupowe! :)
Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel