Darmowa dostawa od 500,00 zł

Trening z linami - czy warto?

2020-09-17
Trening z linami - czy warto?


Ze wspomnień lat dziecięcych, w naszej wyobraźni pojawiają się bajki z przystojnym Tarzanem w roli głównej. Patrząc na jego muskulaturę, zastanawiać nas może jak on to uzyskał? Środek transportu, jakim się przemieszczał, to lina. I to jest odpowiedź na to pytanie — leśny dzikus trenował na linie! Czemu i Ty nie mógłbyś tego spróbować? Może i Ty zdecydujesz się na taki trening?Liny treningowe — co to takiego?

Liny treningowe są używane inaczej, niż było to przedstawione w bajce, lecz efekty dają te same. Stanowią zastępnik ćwiczeń ze sztangą, a więc są to typowe ćwiczenia siłowe, jak i te crossfitowe. Między sobą różnią się długością i szerokością. Lina treningowa ma zazwyczaj do 15 m długości, wagę nawet ok. 20 kg i średnicę od kilkudziesięciu milimetrów do 5 cm. Jest to też wyznacznik intensywności treningu, ponieważ dłuższa i grubsza lina wymaga większego wkładu siły. 

Zalety treningu z linami

Tego typu ćwiczenia przede wszystkim ułatwiają rozbudowę tkanki mięśniowej i jej wzmocnienie. Podczas treningu, nie tylko pracują górne partie ciała, ale nogi, brzuch i pośladki również. Twoje ciało będzie wyglądać jak to króla dżungli. Poprawiają kondycję fizyczną i wydolność organizmu. Sprawią, że tak jak on będziesz mógł skakać z drzewa na drzewo. Metabolizm przyśpiesza, a co za tym spala się zbędny tłuszcz. Oponka na brzuchu będzie tylko wspomnieniem. Dodatkowym atutem jest odporność na kontuzje.
trening z linami

Jak ćwiczyć z linami?

Dynamiczne ćwiczenia, jakie wykonuje się przy użyciu lin treningowych, łączą w sobie trening siłowy i wytrzymałościowy. Najpopularniejsze ćwiczenia to falowanie, biczowanie, podrzucanie, unoszenia czy też przeciąganie i kręcenie liną. W czasie wykonywania ćwiczeń należy przybrać odpowiednią pozycję:

  • proste plecy
  • nogi szeroko rozstawione
  • kolana lekko zgięte
  • napięty brzuch i pośladki

Jest to podstawowa pozycja, ale podczas takiego treningu można też podskakiwać czy robić przysiady. Istotny jest również prawidłowy chwyt liny. Nadgarstki należy trzymać sztywno. Zapobiegnie to ewentualnej kontuzji.

Ćwiczenia z linami — ale jakie?

Dwa podstawowe i najpopularniejsze ćwiczenia z linami to falowanie i uderzanie liną.

Falowanie liną — ustawiamy się w pozycji, łapiemy linę oburącz. Ręce raz unosimy, raz opuszczamy. Zaczynamy powoli wraz ze zwiększeniem tępa, wkładamy w ćwiczenie coraz więcej siły i energii.

Uderzanie liną — zaczynamy od pozycji wyjściowej. Ręce ze schwytaną liną unosimy do góry, do wysokości barków z lewej lub prawej strony. Z tej odległości, szybko i z całej siły opuszczamy linę na podłogę. Następnie powtarzamy ćwiczenie z drugiej strony.

trening z liną
Trening z liną jest to dość ciekawa forma aktywności fizycznej. Połączenie treningu siłowego i wytrzymałościowego przynosi spektakularne wyniki. Po takich ćwiczeniach nie tylko poczujesz się lepiej, ale kto wie, może i Ty znajdziesz swoją Jane*.

*partnerka Tarzana

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020

Polecane

Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel