Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tenis stołowy - wszystko co chciałbyś wiedzieć

2021-02-11
Tenis stołowy - wszystko co chciałbyś wiedzieć

Tenis stołowy to uniwersalna i dość popularna gra towarzyska. Jest doskonałym uzupełnieniem spędzania wolnego czasu, imprezowania lub rekreacji. Coraz więcej osób decyduje się na zakup sprzętu, aby móc cieszyć się nim bez wychodzenia z domu. Co w tej dyscyplinie sportowej jest tak fascynujące? Podzielmy ten temat na kilka kwestii.

 

 

Przed zakupem stołu tenisowego warto zadać sobie kilka podstawowych pytań, m.in.:

  • Jakie są zasady gry?
  • Kto może grać?
  • Gdzie można grać?
  • laczego warto grać?
  • Jakie akcesoria będą potrzebne do rozgrywki?
  • Jak wybrać dobry stół

W poniższym wpisie spróbujemy odpowiedzieć na wyżej podane pytania.

 

#1 pytanie: Zasady gry w tenisa stołowego

W grze biorą udział dwie lub cztery osoby. Polega ona na odbijaniu piłeczki przy użyciu rakietek. Utrudnieniem jest siatka znajdująca się na środku stołu, wyznaczająca pole każdego z graczy i środek stołu. Piłeczka, zanim trafi na pole przeciwnika, musi raz odbić się na polu gracza i przelecieć przez siatkę na pole przeciwnika. Jeśli gracz źle odbije piłeczkę, nie odbije jej wcale lub piłeczka uderzy w siatkę, punkt przechodzi na korzyść drugiego gracza. Rozgrywkę kończy wygrana jednego z zawodników. Tak przedstawiają się ogólne zasady gry w tenisa stołowego.

 

 

 

#2 pytanie: Kto może grać w tenisa stołowego?

Każdy. Jest to sport zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Ta dyscyplina sportowa nie wymaga wcześniejszego specjalnego przygotowania. W grze poradzą sobie osoby, które nie mają kondycji, jak i te trenujące na co dzień. Dzieciom ta zabawa zapewni brak nudy i aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Dzieciom pomaga w budowaniu świadomości własnego ciała, koordynacji ruchowej oraz zapewnia wzrost inteligencji. Na rynku dostępne są stoły umożliwiające grę osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim.

Jedyne co jest konieczne to umiejętności szybkiej reakcji i ruchów oraz zwinność. Ważne jest także odpowiednie ułożenie rąk, nóg i ciała, aby było gotowe na szybką reakcję i odpowiednie działanie. Zdecydowanie nie jest to statyczna gra.

 

 

#3 pytanie: Gdzie można spotkać stół do ping-ponga?

Gra w tenisa stołowego jest popularna przede wszystkim w szkołach. Może być formą spędzania aktywnych przerw, zabaw na świetlicy lub ćwiczeń na zajęciach wychowania fizycznego. Bardzo często stoły kupowane są przez ośrodki rekreacyjne lub wypoczynkowe. Można go także spotkać w środkach i klubach sportowych. Istnieje też możliwość ustawienia stołu „pod chmurką”, w ogrodzie lub na placu zabaw.

 

 

#4 pytanie: Dlaczego warto zacząć grać w tenisa stołowego?

Gra w tenisa stołowego przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim, w grze nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o wiek, płeć czy też sprawność. Zasady gry nie są zbyt skomplikowane. Gracz podczas rozgrywki musi skupić się na odbiciu piłki. Jednak nie jest świadomy, że ćwiczy też swoją koncentrację i zwinność. Z tego też powodu, ta dyscyplina sportowa polecana jest dzieciom — wspomaga rozwój inteligencji. Jest to tani i łatwo dostępny sport, który można uprawiać bez względu na pogodę.

 

 

 

#5 pytanie: Jakie akcesoria potrzebne są do rozgrywki?

Do prawidłowo rozegranej rozgrywki tenisa stołowego konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu. Przede wszystkim są to:

  • paletki
  • piłeczki
  • siatka (zależy czy dołączona jest do zestawu ze stołem)
  • pokrowiec na stół lub rakietkę

 

 

 

 

#6 pytanie: Jak wybrać odpowiedni stołu do tenisa stołowego?

Solidny i wytrzymały stół do tenisa stołowego to podstawa. Przy stole, który się rusza, trudno jest wykonać jakąkolwiek rozgrywkę. Przy tym, warto także zadbać o to, aby łatwo było go przenosić z miejsca na miejsce. Z tego też powodu większość producentów stołów do ping-ponga decyduje się na montaż kółek dla łatwego transportu. Wyposażenie ich w hamulce dodatkowo zabezpieczy i ochroni graczy przed niekontrolowanym przesuwaniem się stołu. Warto też, aby stół posiadał regulację wysokości nóżek. Taka możliwość ułatwi dopasowanie wysokości stołu do wieku i wzrostu użytkowników. Dla odpowiedniej stabilności stołu ważne jest, aby posiadał stopki poziomujące. Takie udogodnienie pozwoli na wyregulowanie i stabilność stołu. Niektóre ze stołów wyposażono w dodatki takie jak podajnik do piłek lub uchwyty na paletki ułatwiające grę.

Istotnej jest także to, kto będzie używał stołu. Klasyczny stół do tenisa stołowego powinien mieć wymiary 274 x 152,5 cm. Natomiast, kiedy do rozgrywki zaangażujemy małe dzieci, należy rozważyć wybór stołu o mniejszym rozmiarze. Ułatwi rozgrywkę i zachęci dzieci do zabawy. Dla ich bezpieczeństwa bardzo często rogi blatu są odpowiednio zabezpieczone, tak aby nie stała się im krzywda.

W niektórych przypadkach, kiedy jest mało miejsca, należy zastanowić się nad rodzajem stołu — składanym lub jednoelementowym. Stół może być używany na zewnątrz lub wewnątrz, w zależności od potrzeby użytkownika. Nie każdy model jest odporny na warunku panujące na zewnątrz. Po złożeniu jednej z połówek stołu otrzymujemy opcję gry dla jednego gracza. Możemy grać w pojedynkę, bez konieczności angażowania drugiej osoby w grę.

 

 

Podsumowując, gra w ping-ponga nie jest tak nudna, na jaką wygląda. Wręcz przeciwnie, przynosi mnóstwo korzyści, o których większość nie miała pojęcia.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

Stół do tenisa PRO 510M Cornilleau niebieski

Stół do tenisa PRO 510M Cornilleau niebieski

4 200,00 zł brutto3 999,00 zł brutto
Stół do tenisa PRO 510M Cornilleau szary

Stół do tenisa PRO 510M Cornilleau szary

4 200,00 zł brutto3 999,00 zł brutto
Rakietka do tenisa Carbon 3000 Cornilleau

Rakietka do tenisa Carbon 3000 Cornilleau

259,99 zł brutto239,99 zł brutto
Rakietka do tenisa Perform 600 Cornilleau

Rakietka do tenisa Perform 600 Cornilleau

150,00 zł brutto127,99 zł brutto
Piłeczki do tenisa stołowego 72 szt Cornilleau

Piłeczki do tenisa stołowego 72 szt Cornilleau

200,00 zł brutto150,00 zł brutto
Pokrowiec na rakietkę 201450 Cornilleau

Pokrowiec na rakietkę 201450 Cornilleau

49,00 zł brutto45,00 zł brutto
Rakietka do tenisa Nexeo X70 outdoor Cornilleau

Rakietka do tenisa Nexeo X70 outdoor Cornilleau

110,00 zł brutto89,00 zł brutto
Rakietka do tenisa Perform 500 Cornilleau

Rakietka do tenisa Perform 500 Cornilleau

110,00 zł brutto89,00 zł brutto
Rakietka do tenisa Perform 800 Cornilleau

Rakietka do tenisa Perform 800 Cornilleau

189,99 zł brutto168,99 zł brutto
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com
Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
Zamknij
pixel