Stepper czy orbitrek - co jest lepsze?
Wśród wielu urządzeń do treningu cardio, można wyróżnić orbitreki oraz steppery. Oba sprzęty nie są zbyt duże, co pozwala na swobodny trening w domu. Wybór jednego może okazać trudny. Który z nich jest lepszy?
Ćwiczenia na stepperze a ćwiczenia na orbitreku
Podczas ćwiczeń na obu sprzętach zaangażowane są głównie mięśnie dolnych partii. Te wykonywane na stepperze ruchem przypominają wchodzenie po schodach. Z tego powodu ćwiczenia mogą okazać się zbyt obciążające dla stawu kolanowego. Szczególnie warto wziąć to pod uwagę przy nadwadze lub problemach ze stawami. Ciężko jest zwiększyć intensywność treningu, a tym samym przyśpieszyć pojawienie się pierwszych rezultatów. Ćwiczenia na orbitreku przypominają jazdę na nartach biegowych lub rowerze. Ruchy są zbliżone do tych wykonywanych podczas realnych jazd. Dzięki regulacji oporu, możliwe jest ustawienie intensywności ćwiczeń. Orbitrek wzmacnia mięśnie nie tylko dolnych partii ciała, ale poprzez ruchy ramion, wzmacnia także mięsnie klatki piersiowej i pleców. Stepper skupia się na ujędrnieniu i podkreśleniu mięśni pośladków i nóg.
Lepszy będzie orbitrek...
Jest to dość masywny sprzęt, który wymaga wydzielenia miejsca, tak aby mogło się na nim wygodnie ćwiczyć. Niektóre modele posiadają kółka transportowe, co zdecydowanie ułatwia przenoszenie sprzętu. Orbitrek ma wiele ułatwień, np. niektóre modele łączą się z aplikacjami, które ubogacają trening. Obserwacja różnych tras podczas treningu umila spędzony czas. Orbitrek to połączenie trzech sprzętów sportowych: bieżni, rowerka i steppera.
...czy jednak stepper?
Stepper jest małym sprzętem. Ćwiczenia nie są wymagające, przypominają wchodzenie po schodach. Skutecznie wzmacniają mięśnie pośladków, ud oraz odcinek lędźwiowy. Wystarczy trochę miejsca pod łóżkiem lub za szafą. Jest lekki, więc przenoszenie go nie będzie kłopotliwe. Na niekorzyść steppera, ćwiczenia po pewnym czasie mogą stać się dla użytkownika zbyt monotonne. Mięśnie także szybko przyzwyczajają się do treningu i nie przynoszą już takich efektów, jak na początku. Ćwiczenia na stepperze nie są zalecane dla osób z problemami ze stawami kolanowymi.
Przygotowanie do treningu
Przed każdym treningiem ważne jest odpowiednie przygotowanie. Aby zapobiec ewentualnym kontuzjom, należy wykonać ok. 10-minutową rozgrzewkę. Podczas wykonywania ćwiczeń na stepperze lub orbitreku trzeba kontrolować swój oddech. Głębokie wdechy i spokojne, powolne wydechy dostarczą odpowiedniej ilości tlenu. Nie trzeba się także martwić podwyższonym pulsem, jest to normalne podczas wykonywania ćwiczeń. Po zakończeniu sesji treningowej warto rozciągnąć mięśnie. To złagodzi skutki nadmiernej aktywności fizycznej, czyli zakwasów.
Podział orbitreków
Orbitreki dzielą się ze względu na system hamowania. Mogą to być:
- orbitreki magnetyczne - za hamowanie odpowiedzialne są magnesy, które podczas regulacji oporu zbliżają się lub oddalają od koła zamachowego. Zazwyczaj regulowany jest ręcznie, za pomocą pokrętła.
- orbitreki elektromagnetyczne - za hamowanie odpowiedzialne są elektromagnesy. Opór regulowany jest elektrycznie, w panelu urządzenia.
Podział stepperów
Na rynku można znaleźć dwa typy stepperów - proste oraz skrętne. Ruch na stepperze prostym przypomina wchodzenie po schodach, natomiast ćwiczenia na stepperze skrętnym są już dużo bardziej wymagające. Angażują większą partię mięśni. Ćwiczenia przypominają jazdę na łyżwach. Zdarzają się modele z linkami, które angażują dodatkowo górne partie mięśniowe.
Oba sprzęty są idealnym narzędziem do treningu w domu. Steppery polecane są osobom, które mają niewiele miejsca w swoich mieszkaniach. Natomiast oribtrek to dobry wybór, gdy mamy problem ze stawami kolanowymi. Decyzja zależy od potrzeb i możliwości trenującego.