Darmowa dostawa od 500,00 zł

Platforma wibracyjna - jakie efekty przynoszą ćwiczenia?

2021-03-29
Platforma wibracyjna - jakie efekty przynoszą ćwiczenia?

 

Platforma wibracyjna (inaczej nazywana masażerem lub matą wibracyjną) używana jest przez wielu ludzi w celu uzupełnienia codziennego treningu. Ćwiczenia są mało wymagające, a przy jej pomocy pracują niemal wszystkie mięśnie. Jej używanie przynosi wiele dobrych efektów. W poniższym artykule chcemy je Państwu przedstawić.

 

 

 

 

Platforma wibracyjna — jak działa?

Praca platformy wibracyjnej polega na wytwarzaniu drgań. One z kolei wymuszają ruch mięśni — skurczanie i rozkurczanie. Dzięki temu mięśnie wzmacniają się i modelują. W taki też sposób, aktywowanych jest więcej mięśni, niż w przypadku klasycznych ćwiczeń.

Efekty ćwiczeń na platformie wibracyjnej

Ćwiczenia na platformie wibracyjnej wpływają na lepszą kondycję, poprawę wyglądu sylwetki i lepszy metabolizm. Wspomagają pracę układu krwionośnego oraz regenerację organizmu. Platforma wibracyjna wpływa także na:

 • skórę

Podczas treningu, pobudzone zostają włókna kolagenowe i elastyny, co sprawia, że skóra staje się bardziej napięta, ujędrniona i odmłodzona. Platforma wibracyjna pomaga także w walce z tzw. skórką pomarańczową.

 • kości i mięśnie

Podczas ćwiczeń, platforma pobudza konkretne partie mięśniowe do pracy. Jest to zależne od pozycji, jaką przyjmie ćwiczący. Ćwiczenia odpowiednio wzmacniają i modelują mięśnie. Platforma wibracyjna to także świetne wsparcie w walce z chorobami stawów, np. osteoporozą. Wibracje zwiększają gęstość kości. Tkanka kostna, pod wpływem wibracji, regeneruje się i odbudowuje.

 • tkankę tłuszczową

Ćwiczenia z pomocą platformy wibracyjnej pomagają w redukcji tkanki tłuszczowej. Spala się szybciej w takich miejscach, gdzie ciężko jest tego dokonać, wykonując zwykłe ćwiczenia, np. nogi, pośladki, brzuch czy ramiona. Ćwiczenia mają również pozytywny wpływ na cholesterol, odpowiednio go obniżając.

 • powrót do zdrowia

Siła wibracji często wykorzystywana jest podczas zajęć rehabilitacyjnych. Ich działanie pomaga zregenerować organizm i wrócić do właściwej kondycji. Doskonale redukują ból poprzez poprawę krążenia. W tym samym czasie zwiększa się poziom endorfin i hormonów odpowiedzialnych za lepsze samopoczucie i szybszy powrót do zdrowia.

 

 

 

Komu niezalecany jest trening na platformie wibracyjnej?

Podejmując się ćwiczeń na platformie wibracyjnej, należy wziąć pod uwagę możliwe przeciwskazania. Ta aktywność nie jest zalecana m.in.:

 • kobietom w ciąży i połogu
 • osobom ze stanami zapalnymi
 • osobom po operacjach lub zabiegach
 • osobom z urazami kręgosłupa
 • osobom cierpiącym na cukrzycę, epilepsję, migrenę, niedoczynność tarczycy, choroby serca

 

Zawsze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej, należy przedyskutować to ze swoim lekarzem.

 

 

 

Platforma wibracyjna — jak ćwiczyć?

Platforma nadaje się do ćwiczeń dla bardziej zaawansowanych sportowców, jak i tych, którzy dopiero zaczynają ćwiczenia. Przed rozpoczęciem istotne jest, aby towarzyszył nam instruktor. Taka osoba dobierze odpowiednie parametry na urządzeniu i podpowie jak wykonywać ćwiczenia. Większość ćwiczeń opiera się na przyjęciu konkretnej pozycji i utrzymaniu jej. W tym czasie wibracje wytwarzane przez platformę wykonują za nas całą "robotę". Po pewnym czasie wskazane jest utrudnienie sobie ćwiczeń, np. poprzez dołączenie hantli.

Sprzęt, jakim jest platforma wibracyjna, daje możliwość wykonania ćwiczeń, które wzmocnią mięśnie:

 • brzucha
 • ud
 • pośladków
 • ramion

Zalecane jest, aby ćwiczenia były wykonywane trzy razy w tygodniu. Ważne, aby mięśnie miały czas na właściwą regenerację. Pierwsze efekty i lepsze samopoczucie są widoczne już po kilku tygodniach.

Taki 15-minutowy trening na platofrmie wibracyjne zastępuje godzinę biegania, pół godziny pływania lub wykonanie 200 pompek.

 

Jaki kupić dobrą platformę wibracyjną?

Zakup dobrej jakości platformy wibracyjnej nie jest łatwą sprawą. Przed kupnem, pod uwagę warto wziąć poniższe czynniki:

 • rodzaje wibracji

Każdy model posiada różne rodzaje wibracji. Zazwyczaj są to wibracje: pionowe, 3D lub 7D. Im więcej różnych rodzajów wibracji jest dostępnych w jednym urządzeniu, tym efekty są lepiej i szybciej widoczne. Ćwiczenia też stają się mniej monotonne.

 • maksymalny udźwig

Parametr, jakim jest maksymalny udźwig, pomaga dopasować sprzęt, tak aby spełniał swoje zadanie. Gdy osoba ćwicząca jest zbyt ciężka, wtedy łatwo o uszkodzenie platformy. Musi ona być odpowiednia do wagi użytkownika.

 • elementy dodatkowe

Urozmaiceniem treningu na platformie mogą być dodatki takie jak pilot dzięki, któremu sterowanie sprzętem staje się łatwiejsze, linki do ćwiczeń górnych partii ciała lub mata do masażu stóp, która dostarcza uczucia dodatkowego odprężenia i relaksu stopom.

 

Platforma wibracyjna jest świetnym narzędziem, które m.in. świetnie wzmacnia mięśnie, z których istnienia nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Przy wyborze platformy wibracyjnej warto pamiętać o swoich potrzebach i rodzaju ćwiczeń, jakie chcemy na niej wykonywać.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel