Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Materace gimnastyczne - tylko do szkoły?

2022-10-14
Materace gimnastyczne - tylko do szkoły?

Sprzęt sportowy dla dzieci w szkole musi być różnorodny. Od zawsze wiadomym jest, że dzieci szybko się nudzą. W trakcie ćwiczeń należy zadbać także o bezpieczeństwo, komfort i wygodę dzieci i młodzieży. Do tego zadania idealnie sprawdzi się materac gimnastyczny. 

 

 

Do czego wykorzystywane są materace?

Najprostszą funkcją materaca gimnastycznego jest ochrona przed różnymi urazami lub stłuczeniami w trakcie wykonywania różnych aktywności fizycznych. Można do nich zaliczyć:

  • ćwiczenia rehabilitacyjne
  • gimnastykę
  • gimnastykę korekcyjną
  • gimnastykę artystyczną
  • ćwiczenia na zajęciach wychowania fizycznego
  • ćwiczenia w domu
  • zabawy dla dzieci
  • jako dodatkowe miejsce do spania dla gości

... i wiele, wiele innych zastosowań.

Materac gimnastyczny - jaki wybrać?

Niezależnie od tego, do czego potrzebny jest materac lub czy ma być to materac gimnastyczny pod drabinkę lub materac gimnastyczny składany, pierwszym co powinno przykuć uwagę jest jakość wykonania. Materiał powinien być gruby, mięsisty, pokryty antypoślizgową powłoką. Ważna jest również twardość materaca. Na twardszym materacu łatwiej jest wykonywać ćwiczenia, które wymagające stabilności. Na przykład stawanie na rękach. Materac miękki natomiast bardziej się ugina, więc będzie lepiej amortyzował upadki. Istotny jest także materiał pokrycia materaca. Zazwyczaj producenci wybierają skaj, czyli materiał odporny na rozdarcia.

 

 

 

 

Jaka twardość materaca gimnastycznego będzie odpowiednia?

Na rynku stosowane są dwa rodzaje wypełnień (pianka poliuretanowa):

  • pianka typu  T, która sprawia, że materac jest elastyczny i miękki.

Materac wykonany z tej pianki, tzn. materac gimnastyczny miękki, sprawdzi się do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Będzie odpowiedni dla dzieci, do zajęć przedszkolnych lub zabaw w domu. Wygodny do treningów wykonywanych w domu lub specjalistycznych ćwiczeń np. po kontuzjach.

  • pianka typu RG (RB), pozyskiwana z recyklingu, odpowiednio twarda i zbita.

Materac gimnastyczny twardy, do którego produkcji używana jest pianka RB, jest odpowiedni przy ćwiczeniach, które wymagają od użytkownika utrzymania równowagi, np. w akrobatyce. Struktura materaca nie jest podatna na łatwe odkształcanie. Z tego też powodu, materace gimnastyczne twarde często wykorzystywane są w klubach fitness lub na siłowniach.   

Materac gimnastyczny jednoczęściowy czy składany - który wybrać?

Duże, jednoczęściowe materace gimnastyczne zazwyczaj używane są w szkołach na lekcjach wychowania fizycznego lub w ośrodkach zdrowia na zajęciach rehabilitacyjnych. Aby wygodnie przechowywać taki sprzęt, należy mieć do dyspozycji sporo miejsca. Ciężkie może okazać się przetransportowanie materaca

Inaczej sytuacja wygląda z materacami gimnastycznymi składanymi. Są łatwe w przenoszeniu. Przechowywanie ich nie jest problematyczne, gdyż nie zabierają dużo miejsca. Będą idealne do ćwiczeń, ale także jako miejsce do spania dla niezapowiedzianych gości lub podczas wyjazdów. 

Zalety materacy gimnastycznych

Materac gimnastyczny, który posiada odpowiednią grubość, będzie idealnie izolował od zimnego podłoża. Materac jest grubszy od maty do ćwiczeń dlatego będzie lepiej amortyzować ewentualne upadki. Doskonale sprawdzi się w dziecięcym pokoju przy drabince gimnastycznej lub pod hamakiem. Zamortyzuje dziecko w razie upadku. Tak miękkie i bezpieczne podłoże wręcz zachęca pociechy do częstszych aktywności.

 

 

Materac gimnastyczny nadaje się do wszystkich ćwiczeń, nie tylko tych wykonywanych na salach gimnastycznych w szkole. Przydaje się do zabaw z dziećmi czy wtedy, gdy do domu zjawiają się niezapowiedziani goście. 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com
Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
Zamknij
pixel