Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jumping fitness - jakie przynosi efekty?

2019-04-29
Jumping fitness - jakie przynosi efekty?Skoki na trampolinie to nie tylko świetna forma zabawy dla dzieci. Jest to także świetny trening fitness dla wszystkich, którzy w dość szybkim tempie chcą zrzucić kilka kilogramów i zatroszczyć się o wygląd swojej sylwetki. Wydaje się, że trening jest łatwy i przyjemny... Przyjemny - owszem, jednak do najprostszych zdecydowanie nie należy.Jumping fitness - co to takiego?

Jumping fitness jest treningiem kardio, który polega na ćwiczeniach na jednoosobowej trampolinie fitness w rytm muzyki. Trening taki może być spokojny lub intensywny. Spokojny trening polega na lekkim "kołysaniu" się na trampolinie. Trening intensywny najczęściej polega na kombinacji wielu ćwiczeń z różnych dyscyplin sportowych, kombinacji wolnych i szybkich skoków, biegu w miejscu, rozkroków itp. Poprzez zastosowanie różnych form i technik treningu, jumping fitness umożliwia wszechstronny trening całego ciała. Pobudza wszystkie mięśnie (także głębokie) do szybkiej pracy, przez co spalanie kalorii jest bardzo szybkie. Miękka mata zapewnia amortyzację, dzięki czemu trening jest bezpieczny dla stawów.

Zalety i efekty jumping fitness

Badania dowiodły, że trening na trampolinie jest 10x skuteczniejszy od biegania. Jest to możliwe dzięki temu, że przez nieustanną zmianę grawitacji do pracy angażowanych jest więcej grup mięśniowych. Podczas godzinnego treningu wykonuje się ok. 6000 skoków i można spalić ok. 800 kcal. Jakie korzyści przynoszą regularne skoki na trampolinie?
 • utratę kilogramów i tkanki tłuszczowej,
 • wymodelowanie sylwetki,
 • poprawę koordynacji ruchowej,
 • dotlenienie tkanek i i zwiększoną wydolność płuc,
 • wzmocnienie mięśni, stawów i kości,
 • zwiększenie motywacji do ćwiczeń przez zauważalne efekty,
 • lepsze samopoczucie.
Skoki na trampolinie wyzwalają pozytywną energię, są także świetną zabawą. Po treningu, mimo że jest się zmęczonym, jest się także szczęśliwym i wyluzowanym. Chociażby z tego powodu warto czasami wybrać taką formę treningu.

Jumping Fitness - trening dla odważnych

Przeciwwskazania do trenowania jumping fitness

Jak każda aktywność fizyczna, również trening na trampolinie nie jest dla wszystkich. Istnieje szereg przeciwwskazań do wyboru takiej formy aktywności. Kto nie powinien korzystać z tego rodzaju treningu?
 • kobiety w ciąży oraz tuż po porodzie,
 • osoby cierpiące na osteoporozę oraz po endoprotezie,
 • osoby, które niedawno doznały kontuzji lub urazów,
 • osoby cierpiące na choroby stawu skokowego i/lub kolanowego,
 • osoby cierpiące na choroby układu krążenia,
 • osoby cierpiące na zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej,
 • osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, np. astmę.
Każdy przed rozpoczęciem treningów jumping fitness powinien zapoznać się z przeciwwskazaniami. Jeśli cokolwiek wzbudza niepokój, ważne jest, by skonsultować to z trenerem, a jeszcze lepiej z lekarzem. Trening na trampolinie przynosi wiele korzyści. Jednak zignorowanie przeciwwskazań i trening wbrew nim może przynieść więcej szkody niż korzyści. Dlatego ważne jest, by podejść do tego poważnie i z głową. 

Trening na trampolinie w domu czy w klubie fitness?

Obecnie coraz więcej klubów fitness oferuje jump fitness. W zależności od klubu i miasta miesięczny karnet na zajęcia to koszt ok. 200 zł. Wtedy można korzystać do woli z zajęć. Ważne jednak, by nie przesadzić z treningami. 2 razy w tygodniu zdecydowanie wystarczy (przynajmniej na początku). Trening w fitness klubie jest o tyle fajny, że to trener nadaje tempo oraz narzuca intensywność ćwiczeń i rytm. Ciężko jest to oszukiwać :) 

Trening w domu wiąże się z koniecznością zakupu własnej trampoliny (koszt od 400 zł). Poza tym trzeba mieć wiedzę na temat tego rodzaju sportu. Ważne, by dobrać także odpowiednie ćwiczenia, w odpowiednim rytmie i kombinacjach. Na początek najlepiej jest udać się do klubu fitness. Sprawdzić, czy w ogóle taki trening nam odpowiada. Czy jest to to, czego oczekiwaliśmy, jak zmieni się samopoczucie oraz ogólnie jak wpłynie na zdrowie. Nie ma sensu kupować trampoliny w ciemno: trzeba wiedzieć, że będzie się z niej korzystać!

Jumping Fitness

Jakie ćwiczenia można wykonywać na trampolinie?

Na trampolinie fitness można wykonywać wiele ćwiczeń. Jest wiele technik tego treningu. Trening można dostosować odpowiednio do stopnia zaawansowania trenujących lub np. odpowiednio dla danej grupy wiekowej. Jakie ćwiczenia są najczęściej wykonywane?
 • Skoki proste - pozycja stojąca, ręce ułożone są wzdłuż ciała. Ważne jest, by podskoki były jak najbardziej równe, na podobną wysokość. Jest to doskonały trening kardio, który umożliwia szybkie pozbycie się tkanki tłuszczowej.
 • Skoki z wykopem - podczas podskoku jedną nogę należy unieść do góry w taki sposób, jakby chciało się coś kopnąć. Podczas opadania należy złączyć nogi i odbić się z dwóch. Przy kolejnym podskoku unosi się drugą nogę i tak na zmianę. Można również wykonywać serie: kilka razy z rzędu unosić jedną nogę, a później ją zmienić. Takie ćwiczenie ma na celu wzmocnienie mięśni oraz podniesienie tętna - poprawiając wydolność organizmu
 • Skłon w wyskoku - podczas podskoku, dłońmi należy spróbować chwycić palce stóp. To ćwiczenie ma na celu rozciągnięcie mięśni oraz poprawę koordynacji ruchowej.
 • Rozciąganie - podczas podskoku należy "wyciągnąć" ręce jak najwyżej. Ćwiczenie wysmukla sylwetkę i tonizuje ciało. 
 • Łokieć do kolana - podczas każdego wyskoku należy zetknąć kolano z przeciwległym łokciem. Przy wykonywaniu tego ćwiczenia angażowane są mięśnie brzucha, przez co pomaga ono wyszczuplić talię. 
Poza wymienionymi ćwiczeniami istnieje jeszcze szereg różnego rodzaju ćwiczeń i kombinacji. Ćwicząc samemu, można dobrowolnie je mieszać i łączyć. Gdy wybierzemy trening grupowy w fitness klubie, trzeba pamiętać, że dla najlepszych efektów jak najrzetelniej należy wykonywać polecenia trenera. 

Trening na trampolinie

Jumping fitness staje się coraz bardziej popularny i dobrze! Jest to znakomita forma rozrywki, poniekąd relaksu i przede wszystkim treningu. Należy jednak pamiętać, by ćwiczyć adekwatnie do swoich sił i zdrowia, a w razie jakichkolwiek wątpliwości poradzić się lekarza. Wtedy trening będzie czystą przyjemnością połączoną z utratą kilogramów!
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019

Polecane

Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel