Darmowa dostawa od 500,00 zł

Body Pump - jaki to trening?

2021-07-06
Body Pump - jaki to trening?

Cechą charakterystyczną Body Pump jest rytmiczna muzyka, zmęczenie i zadyszka, ale także wzmocnienie oraz lekkie wyrzeźbienie mięśni. Nie jest to trening kulturystyczny, lecz mocniejszy trening fitness w grupach, z użyciem obciążeń. Wiele osób zastanawia się, co to jest Body Pump? Poniżej spróbujemy przedstawić wyjaśnienie tego pojęcia. 

 

 

Na czym polega trening Body Pump?

Body Pump to dynamiczny trening łączący ze sobą ćwiczenia siłowe oraz tlenowe. Jest to trening przeznaczony dla osób, które potrzebują dużego wysiłku, większego niż ćwiczenia fitness. Takie połączenie to gwarancja pracy wielu mięśni i wzmocnienia ich, poprawy wydolności oddechowej oraz przyśpieszonego metabolizmu. Trening odbywa się w grupach, trwa ok. 1 godziny. Do ćwiczeń potrzebne są akcesoria takie jak sztanga do Body Pump, mata lub step. Zdecydowanie częściej ćwiczenia Body Pump wykonywane są przez kobiety. Do większości ćwiczeń używana jest specjalna sztanga do Body Pump, której obciążenia są tak wyprofilowane, aby zapobiec toczeniu się sztangi po podłożu. Jest zdecydowanie lżejsza od klasycznej sztangi. Gryf, dla wygody użytkownika, zazwyczaj pokryty jest cienką gąbką lub tworzywem. Trening odbywają się pod czujnym okiem trenera. To zapewnia, że ćwiczenia są wykonywane bezpiecznie, bez narażenia się na ewentualne kontuzje. Zalecane jest wykonywanie ćwiczeń Body Pump od 2 do 3 razy w tygodniu. Taka regularność pierwsze efekty daje już po ok. miesiącu.

Zalety Body Pump

Ćwiczenia Body Pum przede wszystkim pozwalają wzmocnić mięśnie. Sylwetka jest delikatnie zarysowana, bez większej rozbudowy mięśni. Trening działa na mięśnie ramion, brzucha i pośladków. Pomaga pozbyć się cellulitu oraz spalić ok. 600 - 800 kalorii na jednym treningu. Ćwiczenia są tak dobrane, aby efekty takie jak wyrzeźbiona sylwetka, spalone kalorie czy brak cellulitu, były szybko widoczne. Już po miesiącu regularnych treningów widać pierwsze efekty. Dzięki zajęciom grupowym ćwiczący nie mają problemów z motywacją i mobilizacją do ćwiczeń.

 

 

Wady ćwiczeń Body Pump

Ćwiczenia Body Pump przynoszą wiele korzyści, ale nie są wolne od wad. Ciężko jest jednej osobie, jaką w przypadku ćwiczeń jest trener, ogarnąć grupę kilkunasty osób i każdemu z osobna pokazać jak wykonywać ćwiczenia. W takim przypadku, aby nauczyć się prawidłowej techniki i zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji zalecane jest, aby taki trening wykonać z trenerem na zajęciach indywidualnych. Tego typu ćwiczenia nie są dobrą opcją dla osób, które mają słabą kondycję. Nie dadzą rady nadążyć za grupą, a przy tym mogą nabawić się niepotrzebnej kontuzji. Niewłaściwe dobranie obciążenia może okazać się także utrudnieniem w uzyskaniu efektów. Zbyt lekkie nie przyniesie żadnych rezultatów, a zbyt ciężkie może negatywnie wpłynąć na motywację ćwiczącego. Nie jest to również dobry wybór dla osób, które chcą zbudować tkankę mięśniową, gdyż nie są to typowe ćwiczenia siłowe.

 

 

Body Pump — przykładowe ćwiczenia

Ćwiczenia Body Pump to głównie choreografie, ćwiczenia z obciążeniem, na stepach, z taśmami lub zwykłe ćwiczenia siłowe takie jak brzuszki, przysiady lub pompki. Najpopularniejsze jednak są ćwiczenia ze sztangą Body Pump. Mogą to być ćwiczenia takie jak:

  • unoszenie bioder

Ćwiczenie wykonuje się w pozycji siedzącej, opierając plecy pod kątem 45 stopni o ławeczkę. Sztangę opieramy na biodrach, a te spinając brzuch i pośladki, unosimy do góry.

  • przyciąganie sztangi

Przyjmujemy pozycję stojącą, w lekkim rozkroku, z wyprostowanymi plecami i lekko ugiętymi nogami. Pochylając się, chwytamy sztangę obiema dłońmi i przyciągamy ją do brzucha.

  • przysiady ze sztangą na barkach

Do wykonania tego ćwiczenia, przybieramy odpowiednią pozycję — wyprostowane plecy, nogi rozstawione na szerokości bioder. Sztangę do Body Pump umieszczamy na barkach. W takie pozycji przechodzimy do półprzysiadu, napinając mięśnie brzucha i pośladków.

Należy pamiętać, aby technikę wykonywania ćwiczeń skonsultować z trenerem. To upewni, że ćwiczenia są wykonywane bezpiecznie, bez narażenia się na ewentualne kontuzje.

 

 

Body Pump — efekty ćwiczeń

Ćwiczenia Body Pump pozwalają uzyskać wiele korzystnych efektów. Jednym z nich jest idealnie zarysowana sylwetka, nie tak bardzo, jak w przypadku kulturystów. Mięśnie staną się bardziej wytrzymałe i silniejsze, szczególnie mięśnie brzucha i pleców wspierające kręgosłup. Intensywne i regularne ćwiczenia pomagają w utrzymaniu dobrej kondycji i zdrowia. Energiczne ćwiczenia podkręcają metabolizm, a co za tym idzie przyśpieszony jest efekt chudnięcia.

 

Dla kogo ćwiczenia Body Pump?

Body Pump to nie tylko trening dla kobiet. Coraz więcej mężczyzn decyduje się na tego typu ćwiczenia. Jeśli jesteś osobą, która lubi ćwiczyć w grupie z innymi ludźmi, z łatwością odnajdziesz się w Body Pump. Jest to dość intensywny trening, dlatego też wymaga odpowiedniego przygotowania. Z tego też powodu, trening spowoduje wzrost kondycji i wytrzymałości trenującego. Ćwiczenia mogą okazać się pomocne dla osób, które chcą jedynie zbudować zarys mięśni, delikatnie je podkreślić. Jeśli jesteś osobą cierpiącą na ból kręgosłupa, Body Pump może okazać się dla Ciebie wybawieniem. Wzmacnianie podczas ćwiczeń mięśnie brzucha i pleców wpływają na przybieraną postawę — korygują ją i niwelują bóle pleców spowodowane siedzącym trybem życia. „Skutkiem ubocznym” ćwiczeń jest lepszy nastrój i metabolizm.

 

Powyższe informacje ukazują uniwersalność i skuteczność energetycznego treningu, jakim jest Body Pump. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które zamierzają zacząć wykonywać ćwiczenia z obciążeniami lub chcą zacząć spędzać wolny czas aktywniej. Body Pump pozwala spędzić czas ze znajomymi lub nawiązać nowe znajomości, a w tym samym czasie dostarczyć organizmowi odpowiedniej dawki endorfin. Dobre samopoczucie i humor po treningu gwarantowane.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Stojak na sztangi Rep Set Reebok

Stojak na sztangi Rep Set Reebok

2 779,55 zł brutto/1szt.
Stojak na sztangi tiguar

Stojak na sztangi tiguar

3 450,00 zł brutto/1szt.
Sztanga Body SBP15 HMS 20 kg

Sztanga Body SBP15 HMS 20 kg

249,00 zł brutto/1szt.
Gryf do body pump power gym tiguar

Gryf do body pump power gym tiguar

110,00 zł brutto/1szt.
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel