Jak wybierać ekspandery i gumy?
- Jak wybrać kije do Nordic Walking?
- Jak wybrać pas odchudzający?
- Jak wybrać maty i materace do ćwiczeń?
- Jak wybierać ekspandery i gumy?
- Jak wybierać piłkę gimnastyczną?
- Jak wybrać hula-hop?
- Jak wybierać step do aerobiku?
- Jak wybierać obciążniki?
- Jak wybierać twister?
- Jak wybrać rękawice treningowe?
- Jak wybierać torbę do ćwiczeń?
Aktywne fizycznie osoby, którym zależy nie tylko na dobrej formie, ale również na modelowaniu sylwetki, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest urozmaicanie treningów. Rutyna może bowiem skutecznie do nich zniechęcić. Warto zatem sięgać po różnego rodzaju akcesoria, które czynią ćwiczenia bardziej skutecznymi i efektywniejszymi. Do grona najpopularniejszych akcesoriów treningowych należą bez wątpienia ekspandery i gumy do ćwiczeń.
Na skróty…
- Zalety treningów z gumami do ćwiczeń i ekspanderami
- Gumy do ćwiczeń – najważniejsze informacje
- Przykładowe modele gum do ćwiczeń
- Jak wygląda ekspander?
- Rodzaje ekspanderów
Zalety treningów z gumami do ćwiczeń i ekspanderami
Istnieje wiele powodów, dla których warto używać podczas treningów gum do ćwiczeń oraz ekspanderów.
- Omawiane przyrządy zajmują mało miejsca i są lekkie, można więc zabrać je wszędzie i wykonywać ćwiczenia w różnych miejscach.
- Opór stawiany przez gumę sprawia, że mięśnie są napięte przez cały czas.
- Ćwiczenia z gumami i ekspanderami pozwalają lepiej wyizolować konkretne mięśnie niż ćwiczenia bez obciążeń.
- Ćwiczenia pozwalają zredukować ilość tkanki tłuszczowej i cellulit.
- Trening wzmacnia ciało, poprawia kondycję oraz samopoczucie.
Cała oferta ekspanderów i gum znajduje się w dziale "ekspandery i gumy".
Gumy do ćwiczeń – najważniejsze informacje
Gumy do ćwiczeń – określane również mianem taśm – to jeden z najprostszych i jednocześnie najtańszych przyrządów, które znajdują zastosowanie przede wszystkim w piltaes, treningach fitness i ćwiczeniach wzmacniających, nierzadko też sięga się po nie przy ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Są wykonywane z lateksu, a ich największą zaletą jest uniwersalność. Mogą też stanowić świetną alternatywę dla wielu innych przyrządów treningowych, żeby wspomnieć chociażby o ciężarkach. Decydując się na włączenie ich do programu treningowego, trzeba mieć na względzie kilka ważnych kwestii.
- Ćwiczenia z gumami doskonale modelują różne partie ciała, m. in. pośladki, uda czy ramiona. Zmuszają mięśnie do większego wysiłku. Aby jednak zobaczyć pożądane rezultaty, należy ćwiczyć systematycznie – zalecana częstotliwość treningów to 3 razy w tygodniu. Na początek wystarczą 15-minutowe treningi.
- Intensywność ćwiczeń trzeba dawkować stopniowo. Bardzo ważnym parametrem jest tu sprężystość (opór) gumy – oznaczana jest ona za pomocą kolorów. Nie jest to jednak ujednolicona kwestia – każdy producent stosuje inne oznaczenia, dlatego przed zakupem należy zasięgnąć informacji, jaką sprężystość dana barwa oznacza.
- Każde ćwiczenie powinno być wykonywane w pełnym zakresie ruchów – to przekłada się na lepsze efekty.
Przykładowe modele gum do ćwiczeń
W sprzedaży dostępne są różne modele gum – oto kilka przykładów.
- Guma do ćwiczeń GU05 czerwona - 6-15 kg HMS - długość: 208 cm, szerokość: 1,3 cm, grubość 4,5 mm, zakres obciążenia 6-15 kg. Służy do wykonywania ćwiczeń ogólnorozwojowych i rehabilitacyjnych.
- Taśma do pilates BB 102 65 Body Sculpture - długość: 120 cm, szerokość: 15 cm, grubość: 0,65 mm. Najwyższy poziom trudności - kolor niebieski.
- Guma oporowa Power Band GT by tiguar - I poziom - guma o najmniejszym oporze wśród gum tiguara, przeznaczona dla osób początkujących lub do ćwiczeń bardzo złożonych i skomplikowanych ruchowo.
- Guma treningowa Hangy 13 mm Insportline - guma o szerokim zastosowaniu, nadaje się m. in. do ćwiczeń na ławce, podczas przysiadów czy martwego ciągu. Wymiary: 102 x 1,5 x 0,13 cm.
Jak wygląda ekspander?
Ekspandery to nieskomplikowane przyrządy, które ogromnym zainteresowaniem cieszyły się w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Podobnie jak opisywane powyżej gumy służą do rozciągania. Największą korzyścią płynącą z ich zastosowania jest możliwość wykonywanie praktycznie wszystkich ćwiczeń na podstawowe grupy mięśni, co w szczególności doceniają osoby początkujące oraz średnio zaawansowane w treningach. Części składowe ekspandera stanowią dwa uchwyty, na których są zakładane gumy lub sprężyny (można je zdejmować). Stopień trudności i intensywności ćwiczeń zwiększa się poprzez zwiększanie liczby gum/sprężyn – przeważnie jest ich od 3 do 6.
Rodzaje ekspanderów
Ekspandery są dostępne w kilku wariantach, które przedstawiono i opisano w tabeli poniżej.Ekspandery klasyczne (z uchwytami) – to najpopularniejsze i najczęściej spotykane modele znajdujące wszechstronne zastosowanie przy treningu całego ciała. Dzieli się je na nieregulowane (gumy są na stałe połączone z uchwytami) i regulowane (uchwyty i gumy występują oddzielnie) sprzedawane w zestawach. Przykładowe modele: ekspander gumowy 5-częściowy BB 316 Body Sculpture, ekspander gumowy pojedynczy Laubr Sport, ekspander 5-gumowy EM 01 HMS Fitness.
Rodzaj ekspandera |
Opis |
Przykładowe modele |
Ekspander klasyczny (z uchwytami) | to najpopularniejszy i najczęściej spotykany model znajdujący wszechstronne zastosowanie przy treningu całego ciała. Dzieli się je na nieregulowane (gumy są na stałe połączone z uchwytami) i regulowane (uchwyty i gumy występują oddzielnie) sprzedawane w zestawach | EM09 HMS, BB 316 Body Sculpture |
Ekspander sprężynowy | jest krótszy od klasycznego, chociaż w budowie bardzo podobny. Składa się z uchwytów oraz doczepianych do nich sprężyn, których ilość w zależności od potrzeb można zwiększać lub zmniejszać. Jest stosowany do ćwiczenia górnych części ciała ze szczególnym wskazaniem na mięśnie ramion, pleców, obręczy barkowej i klatki piersiowej | EM03 HMS |
Ekspander gumowy typu ósemka | jest to ekspander wykonany z dość grubej gumy złożonej w kształt ósemki i wyposażonej w neoprenowe lub piankowe uchwyty. Służy głównie do ćwiczenia górnych partii ciała, ale można go używać w ćwiczeniach na mięśnie brzucha i nóg | guma fitness BB 2301 Body Sculpture |
Ekspander gumowy typu ring | określany również mianem koła lub ekspandera okrągłego. Jest wykonany ze stosunkowo grubej gumy uformowanej w koło. Po przeciwległych stronach posiada uchwyty z neoprenu, których zadaniem jest ułatwianie ćwiczeń. Ring znajduje zastosowanie przy pilates oraz ćwiczeniach górnych części ciała | Kółko pilatees BB6320 Body Scuplture, ekspander Ring Insportline, Koło Pilates HS 2221 Hop Sport |
Więcej akcesoriów i sprzętów do ćwiczeń znajdziecie Państwo w dziale "akcesoria do ćwiczeń".