Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak wybierać ekspandery i gumy?

Aktywne fizycznie osoby, którym zależy nie tylko na dobrej formie, ale również na modelowaniu sylwetki, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest urozmaicanie treningów. Rutyna może bowiem skutecznie do nich zniechęcić. Warto zatem sięgać po różnego rodzaju akcesoria, które czynią ćwiczenia bardziej skutecznymi i efektywniejszymi. Do grona najpopularniejszych akcesoriów treningowych należą bez wątpienia ekspandery i gumy do ćwiczeń.

 

Na skróty…

 

 

Zalety treningów z gumami do ćwiczeń i ekspanderami

Istnieje wiele powodów, dla których warto używać podczas treningów gum do ćwiczeń oraz ekspanderów.

 • Omawiane przyrządy zajmują mało miejsca i są lekkie, można więc zabrać je wszędzie i wykonywać ćwiczenia w różnych miejscach.
 • Opór stawiany przez gumę sprawia, że mięśnie są napięte przez cały czas.
 • Ćwiczenia z gumami i ekspanderami pozwalają lepiej wyizolować konkretne mięśnie niż ćwiczenia bez obciążeń.
 • Ćwiczenia pozwalają zredukować ilość tkanki tłuszczowej i cellulit.
 • Trening wzmacnia ciało, poprawia kondycję oraz samopoczucie.

Cała oferta ekspanderów i gum znajduje się w dziale "ekspandery i gumy".

 

Gumy do ćwiczeń – najważniejsze informacje

Gumy do ćwiczeń – określane również mianem taśm – to jeden z najprostszych i jednocześnie najtańszych przyrządów, które znajdują zastosowanie przede wszystkim w piltaes, treningach fitness i ćwiczeniach wzmacniających, nierzadko też sięga się po nie przy ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Są wykonywane z lateksu, a ich największą zaletą jest uniwersalność. Mogą też stanowić świetną alternatywę dla wielu innych przyrządów treningowych, żeby wspomnieć chociażby o ciężarkach. Decydując się na włączenie ich do programu treningowego, trzeba mieć na względzie kilka ważnych kwestii.

 • Ćwiczenia z gumami doskonale modelują różne partie ciała, m. in. pośladki, uda czy ramiona. Zmuszają mięśnie do większego wysiłku. Aby jednak zobaczyć pożądane rezultaty, należy ćwiczyć systematycznie – zalecana częstotliwość treningów to 3 razy w tygodniu. Na początek wystarczą 15-minutowe treningi.
 •  Intensywność ćwiczeń trzeba dawkować stopniowo. Bardzo ważnym parametrem jest tu sprężystość (opór) gumy – oznaczana jest ona za pomocą kolorów. Nie jest to jednak ujednolicona kwestia – każdy producent stosuje inne oznaczenia, dlatego przed zakupem należy zasięgnąć informacji, jaką sprężystość dana barwa oznacza.
 • Każde ćwiczenie powinno być wykonywane w pełnym zakresie ruchów – to przekłada się na lepsze efekty.

 

Przykładowe modele gum do ćwiczeń

W sprzedaży dostępne są różne modele gum – oto kilka przykładów.

 • Guma do ćwiczeń GU05 czerwona - 6-15 kg HMS - długość: 208 cm, szerokość: 1,3 cm, grubość 4,5 mm, zakres obciążenia 6-15 kg. Służy do wykonywania ćwiczeń ogólnorozwojowych i rehabilitacyjnych.
 • Taśma do pilates BB 102 65 Body Sculpture - długość: 120 cm, szerokość: 15 cm, grubość: 0,65 mm. Najwyższy poziom trudności - kolor niebieski.
 • Guma oporowa Power Band GT by tiguar - I poziomguma o najmniejszym oporze wśród gum tiguara, przeznaczona dla osób początkujących lub do ćwiczeń bardzo złożonych i skomplikowanych ruchowo.
 • Guma treningowa Hangy 13 mm Insportline - guma o szerokim zastosowaniu, nadaje się m. in. do ćwiczeń na ławce, podczas przysiadów czy martwego ciągu. Wymiary: 102 x 1,5 x 0,13 cm.

 Guma opora tiguar I poziom

Jak wygląda ekspander?

Ekspandery to nieskomplikowane przyrządy, które ogromnym zainteresowaniem cieszyły się w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Podobnie jak opisywane powyżej gumy służą do rozciągania. Największą korzyścią płynącą z ich zastosowania jest możliwość wykonywanie praktycznie wszystkich ćwiczeń na podstawowe grupy mięśni, co w szczególności doceniają osoby początkujące oraz średnio zaawansowane w treningach. Części składowe ekspandera stanowią dwa uchwyty, na których są zakładane gumy lub sprężyny (można je zdejmować). Stopień trudności i intensywności ćwiczeń zwiększa się poprzez zwiększanie liczby gum/sprężyn – przeważnie jest ich od 3 do 6.

 

Rodzaje ekspanderów

Ekspandery są dostępne w kilku wariantach, które przedstawiono i opisano w tabeli poniżej.Ekspandery klasyczne (z uchwytami) – to najpopularniejsze i najczęściej spotykane modele znajdujące wszechstronne zastosowanie przy treningu całego ciała. Dzieli się je na nieregulowane (gumy są na stałe połączone z uchwytami) i regulowane (uchwyty i gumy występują oddzielnie) sprzedawane w zestawach. Przykładowe modele: ekspander gumowy 5-częściowy BB 316 Body Sculpture, ekspander gumowy pojedynczy Laubr Sport, ekspander 5-gumowy EM 01 HMS Fitness.

 

Rodzaj ekspandera

Opis

Przykładowe modele

Ekspander klasyczny (z uchwytami) to najpopularniejszy i najczęściej spotykany model znajdujący wszechstronne zastosowanie przy treningu całego ciała. Dzieli się je na nieregulowane (gumy są na stałe połączone z uchwytami) i regulowane (uchwyty i gumy występują oddzielnie) sprzedawane w zestawach EM09 HMS, BB 316 Body Sculpture
Ekspander sprężynowy jest krótszy od klasycznego, chociaż w budowie bardzo podobny. Składa się z uchwytów oraz doczepianych do nich sprężyn, których ilość w zależności od potrzeb można zwiększać lub zmniejszać. Jest stosowany do ćwiczenia górnych części ciała ze szczególnym wskazaniem na mięśnie ramion, pleców, obręczy barkowej i klatki piersiowej EM03 HMS
Ekspander gumowy typu ósemka jest to ekspander wykonany z dość grubej gumy złożonej w kształt ósemki i wyposażonej w neoprenowe lub piankowe uchwyty. Służy głównie do ćwiczenia górnych partii ciała, ale można go używać w ćwiczeniach na mięśnie brzucha i nóg guma fitness BB 2301 Body Sculpture
Ekspander gumowy typu ring określany również mianem koła lub ekspandera okrągłego. Jest wykonany ze stosunkowo grubej gumy uformowanej w koło. Po przeciwległych stronach posiada uchwyty z neoprenu, których zadaniem jest ułatwianie ćwiczeń. Ring znajduje zastosowanie przy pilates oraz ćwiczeniach górnych części ciała Kółko pilatees BB6320 Body Scuplture, ekspander Ring Insportline, Koło Pilates HS 2221 Hop Sport


Więcej akcesoriów i sprzętów do ćwiczeń znajdziecie Państwo w dziale "akcesoria do ćwiczeń".

Polecane

Zestaw gum fitness Insportline

Zestaw gum fitness Insportline

119,90 zł brutto/1komplet
Guma do ćwiczeń GU05 Zielona 22-56 kg HMS Promocja

Guma do ćwiczeń GU05 Zielona 22-56 kg HMS

64,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 69,00 zł/1szt.-5% Cena regularna: 68,00 zł brutto/1szt.-4%
Guma do ćwiczeń GU05 Fioletowa 15-38 kg HMS Okazja

Guma do ćwiczeń GU05 Fioletowa 15-38 kg HMS

39,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 47,99 zł brutto/1szt.-19%
Guma do ćwiczeń GU05 Czarna 11-29 kg HMS Okazja

Guma do ćwiczeń GU05 Czarna 11-29 kg HMS

29,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 37,99 zł brutto/1szt.-24%
Guma do ćwiczeń GU05 Czerwona 6-15 kg HMS Okazja

Guma do ćwiczeń GU05 Czerwona 6-15 kg HMS

24,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 24,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 26,00 zł brutto/1szt.-8%
Ekspander gumowy EM09 HMS

Ekspander gumowy EM09 HMS

32,00 zł brutto/1szt.
Pasek do ćwiczeń ADTB-10608 Adidas Okazja

Pasek do ćwiczeń ADTB-10608 Adidas

65,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 65,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 90,00 zł brutto/1szt.-28%
Zestaw Gum do ćwiczeń GU04 SET HMS Okazja

Zestaw Gum do ćwiczeń GU04 SET HMS

34,99 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł/1szt.0% Cena regularna: 35,00 zł brutto/1szt.-0%
Zestaw gum do ćwiczeń GU04 Pro Set HMS Okazja

Zestaw gum do ćwiczeń GU04 Pro Set HMS

39,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,00 zł/1szt.0% Cena regularna: 49,00 zł brutto/1szt.-20%
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel