Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak wybrać kije do Nordic Walking?

Nordic Walking to bardzo popularna ostatnimi czasy forma fizycznej aktywności, która polega na szybkim marszu ze specjalnie przystosowanymi do tego kijami. Ojczyzną Nordic Walking jest Finlandia – wymyślono go po to, by narciarze biegowi mogli trenować przez cały rok. Aktualnie uprawiać go może w zasadzie każdy, niekoniecznie sportowiec i bez względu na wiek – i w rzeczy samej coraz więcej osób docenia płynące z tego korzyści. Bardzo ważną kwestią jest w tym momencie dobór odpowiednich kijów – warto zatem wiedzieć, czym się przy tej okazji kierować.

 

Na skróty…

 

 

 

Zalety Nordic Walking

Na początek kilka słów o zaletach dyscypliny jaką jest Nordic Walking. Ich lista jest dosyć długa – a oto niektóre spośród nich.

 • Marsze z kijami angażują do pracy aż 90 proc. mięśni całego organizmu – oczywiście pod warunkiem, że technika jest prawidłowa. Dla porównania np. bieganie uaktywnia 60 proc. mięśni, zaś pływanie niewiele więcej, bo 65 proc.
 • Nordic Walking to wspaniały sprzymierzeniec osób pragnących pozbyć się niechcianych kilogramów. Podczas jednego treningu spalanych jest przeciętnie o 40 proc. kalorii aniżeli podczas tradycyjnego spaceru.
 • Nordic Walking sprzyja lepszemu dotleniu organizmu, co przekłada się na sprawniejsze funkcjonowanie m. in. układu krążenia.
 • Marsze z kijami nie obciążają w nadmierny sposób stawów czy kręgosłupa jak ma to miejsce chociażby przy bieganiu, w związku z czym mogą je uskuteczniać m. in. osoby z większą nadwagą czy problemami natury ortopedycznej. Dodatkowym ich plusem jest to, że szyja i ramiona rozluźniają się, co sprzyja redukcji bólu w tych częściach ciała.
 • Nordic Walking to doskonały sposób na wzmocnienie mięśni ze szczególnym wskazaniem na mięśnie brzucha, klatki piersiowej, ramion oraz pleców.
 • Trening wzmacnia kości, dzięki czemu spada ryzyko wystąpienia osteoporozy.
 • Nordic Walking poprawia koordynację ruchową i wyrabia zmysł równowagi.
 • Omawianą formę aktywności można uprawiać de facto wszędzie i o każdej porze roku, zaś kije można wykorzystać również i do ćwiczeń rozciągających oraz siłowych.

Cała oferta kijów nordic walking znajduje się w dziale "Kije Nordic Walking".

 

 

Rodzaje kijów

Kije do Nordic Walking są dostępne w trzech podstawowych wariantach. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, dlatego też przed dokonaniem zakupu trzeba rozważyć wszelakie „za” i „przeciw”.

 

Rodzaj kijów Opis
Kije o stałej długości  bez wątpienia sporym ich atutem jest bardzo atrakcyjna cena. Ponadto odznaczają się one wysokim stopniem wytrzymałości, przy czym nie są ciężkie. Najczęściej do ich produkcji używane jest włókno szklane bądź węglowe. Na ich niekorzyść przemawia to, że nie można ich złożyć, co z kolei przysparza problemów w kwestiach ich przechowywania oraz transportu. Z tego też względu są zalecane w szczególności tym osobom, które często nie podróżują, a jeśli już, to nie będą mieć kłopotów z przewiezieniem kijów w bagażniku auta. Przykładowe modele: Nordic Walking FIZAN Runner 2014, Nordic Walking Nordic Walker Trainer ALIS 115 cm Exel, Nordic Walking Nordic Walker Sport X ALIS 130 cm Exel, KOMPERDELL Ergo Pole, LEKI Flash Carbon Shark.
Kije o regulowanej długości to doskonały zakup np. dla całej rodziny, albowiem z jednego kompletu mogą korzystać różne osoby. Możliwość regulacji długości ułatwia nie tylko transport oraz przechowywanie kijów, ale również dostosowywanie ich do zmieniających się podczas marszu warunków – zwłaszcza, jeśli ktoś zabiera kije na wakacje i uprawia marsze w rozmaitych miejscach. Minusem tego typu modeli jest to, że są po pierwsze cięższe aniżeli kije o stałej długości, a po drugie – trzeba za nie zapłacić więcej. Niezwykle istotne w kontekście ich komfortowego użytkowania jest również to, by starannie je skręcić. Przykładowe modele: LEKI Smart Traveller Alu, Nordic Walking Nils NW602, Nordic Walking Instructor Gold Leki, Nordic Walking Wood Spokey, Nordic Walking Vagaboard Spokey.
Kije składane to doskonały zakup np. dla całej rodziny, albowiem z jednego kompletu mogą korzystać różne osoby. Możliwość regulacji długości ułatwia nie tylko transport oraz przechowywanie kijów, ale również dostosowywanie ich do zmieniających się podczas marszu warunków – zwłaszcza, jeśli ktoś zabiera kije na wakacje i uprawia marsze w rozmaitych miejscach. Minusem tego typu modeli jest to, że są po pierwsze cięższe aniżeli kije o stałej długości, a po drugie – trzeba za nie zapłacić więcej. Niezwykle istotne w kontekście ich komfortowego użytkowania jest również to, by starannie je skręcić. Przykładowe modele: LEKI Smart Traveller Alu, Nordic Walking Nils NW602, Nordic Walking Instructor Gold Leki, Nordic Walking Wood Spokey, Nordic Walking Vagaboard Spokey. 

Ważne kryteria wyboru kijów

Przy wyborze kijów do Nordic Walking należy mieć ponadto na względzie m. in.:

 • długość kijów – można ją obliczyć wedle wzoru: 0,68 (osoba początkująca) lub 0,72 (osoba zaawansowana) x wzrost osoby podany w cm,
 • trzonki – powinny być lekkie, najlepiej w 100 proc. karbonowe,
 • zakończenie kijów – dzięki temu kije można stosować na różnych nawierzchniach,
 • rękojeść – powinna odznaczać się anatomicznym kształtem, co pozwoli na prawidłowe ułożenie jej w dłoni,
 • paski przy rękojeściach,
 • grot kija – powinien być wygięty pod odpowiednim kątem, ważne jest też to, by grot dało się wymienić,

Prawidłowy dobór kijów jest niezwykle ważny i nie ma tutaj mowy o jakiejkolwiek przypadkowości. Nieodpowiednie kije narażają bowiem użytkownika na kontuzje, które mogą mieć naprawdę groźny finał – nie opłaca się ryzykować.

Więcej akcesoriów i sprzętów do ćwiczeń znajdziecie Państwo w dziale "akcesoria do ćwiczeń".

Polecane

Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel