Darmowa dostawa od 500,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybierać step do aerobiku?

Aerobik to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Preferowana jest głównie przez kobiety. Obecnie wymienić można wiele jej odmian – jedną z nich jest step aerobik potocznie określany również mianem stepu. Pod nazwą step kryje się też specjalna platforma w kształcie prostokąta i przypominająca stopień schodów, a będąca nieodzownym elementem treningu.

 

Na skróty…

 

 

Step aerobik – zalety

Step aerobik narodził się w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Jego prekursorką jest trenerka Gin Miller. Polega on na wchodzeniu na platformę i schodzeniu z niej w rozmaitych konfiguracjach – przypomina to wchodzenie po schodach. Istnieje wiele powodów, dla których warto uprawiać tę dyscyplinę. Oto najważniejsze spośród licznych zalet tego typu ćwiczeń.

 • Step to najbardziej intensywna odmiana aerobiku. Z tego też względu jest idealnym sprzymierzeńcem osób pragnących pozbyć się nadwagi – podczas jednego treningu można spalić nawet przeszło 500 kalorii.
 • Step aerobik pozwala doskonale wymodelować sylwetkę, albowiem wzmacnia i rozwija wiele grup mięśni ze szczególnym wskazaniem na mięśnie dolnych części ciała jak np. pośladki, uda oraz łydki.
 • Ćwiczenia obniżają ryzyko wystąpienia chorób serca, poprawiają też pracę układów krwionośnego oraz oddechowego.
 • Step aerobik sprawia, że organizm staje się bardziej wytrzymały, następuje wyraźna poprawa kondycji fizycznej oraz samopoczucia.
 • Trening wspomaga koordynację ruchową.

Cała oferta stepów do aerobiku znajduje się w dziale "stepy do aerobiku".

 

Step aerobik – przeciwwskazania

Mówi się, że step aerobik jest w zasadzie dla każdego, ale w praktyce wygląda nieco inaczej. Jest pewna grupa osób, która powinna zrezygnować z tych ćwiczeń. Step aerobik nie jest zatem zalecany osobom, które:

 • cierpią z powodu zwyrodnienia stawów,
 • z wadami postawy.

Trzeba też liczyć się z tym, że podczas treningu mogą pojawić się z trudności z oddychaniem – w takiej sytuacji należy oczywiście natychmiast przestać ćwiczyć. W związku z tym step aerobik nie jest raczej formą treningu przeznaczoną do wykonywania w domu we własnym zakresie. O wiele bezpieczniej i rozsądniej jest ćwiczyć pod okiem instruktora. Szalenie ważna jest też tutaj technika kroków, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za treningami w klubach fitness. Rzecz jasna w sprzedaży nie brakuje modeli stepów przeznaczonych do użytku domowego.

 

O czym pamiętać w trakcie ćwiczeń?

Osoby uprawiające step aerobik muszą pamiętać o przestrzeganiu wielu ważnych zasadach.

 • Przed treningiem niezbędna jest rozgrzewka obejmująca wszystkie partie mięśni, zaś po rozgrzewce zalecany jest tzw. step up – czyli układ bez zastosowania stepu.
 • Ćwiczyć należy w postawie wyprostowanej, z mocno napiętym brzuchem.
 • Na stepie i na podłodze stawia się całą stopę, nie ćwiczy się na palcach
 • O ile wskakiwanie na step jest dopuszczalne, o tyle zeskakiwanie z niego – nie.
 • Ruchy ramion dołącza się dopiero po opanowaniu prawidłowej techniki wykonywania kroków.
 • Do ćwiczeń niezbędne są bardzo wygodne buty.

 

Ćwiczenia na stepie

 

Wskazówki dla kupujących

Wybierając step do aerobiku, należy zwrócić uwagę na parę aspektów, które przekładają się na jakość oraz efektywność treningu.

 • Step powinien posiadać odpowiednią, równą powierzchnię do ćwiczeń. Stopa nie ma prawa ślizgać się po niej, powinna być zatem pokryta antypoślizgową warstwą.
 • Step nie może się przesuwać podczas ćwiczeń, w związku z czym jego spód musi być wyposażony w specjalne podkładki antypoślizgowe.
 • W omawianym kontekście istotną rolę odgrywa wysokość stepu – tu zaś liczy się ilość poziomów do regulowania wysokości. Największe zainteresowanie wzbudzają modele dwu- i trzystopniowe. Zasada jest generalnie taka, że im większy stopień zaawansowania w treningach, tym większa ma być wysokość platformy.
 • Istotnym parametrem jest maksymalne dopuszczalne obciążenie sprzętu – podawane jest w kilogramach.
 • Step powinien być wykonany z wysokiej jakości wytrzymałego materiału. Aktualnie używa się do tego głównie specjalnych tworzyw sztucznych. W ramach ciekawostki można nadmienić, iż pierwsze stepy były robione z drewna.
 • Najlepsze są stepy cenionych i znanych marek takich jak m. in. Hop Sport, Axer Sport, Meteor, Spokey, Reebok (firma ta wprowadziła na rynek stepy w takiej formie, w jakiej znane są one obecnie).

 

Przykładowe modele stepów

Poniżej zaprezentowanych jest kilka przykładowych modeli stepów do aerobiku dostępnych w polskich sklepach wraz z krótką charakterystyką.

 • Step do aerobiku Proffesional Hop-Sport - duży, regulowany step z powierzchnią antypoślizgową i możliwością układania w stosy.
 • Step RAP-11150BL Reebok - trzystopniowa regulacja wysokości, maksymalna waga użytkownika: 110 kg, długość: 98 cm, szerokość: 38,5 cm, wysokość: 15-25 cm.
 • Step do aerobiku AS500 Insportline - trzystopniowa regulacja wysokości: 10-15-20 cm, długość: 119 cm, szerokość: 41 cm, wykonany z polipropyleny, polietylenu i ABS.

Step 3-stopniowy Reebok

Więcej akcesoriów i sprzętów do ćwiczeń znajdziecie Państwo w dziale "akcesoria do ćwiczeń".

Polecane

Step fitness 3-stopniowy 16-26 cm Insportline

Step fitness 3-stopniowy 16-26 cm Insportline

349,90 zł brutto289,90 zł brutto
Step do aerobiku AS500 Insportline

Step do aerobiku AS500 Insportline

469,90 zł brutto429,90 zł brutto
Step do aerobiku AS200 Insportline

Step do aerobiku AS200 Insportline

249,90 zł brutto229,90 zł brutto
Step do aerobiku 3-stopniowy AS004 HMS

Step do aerobiku 3-stopniowy AS004 HMS

139,00 zł brutto119,00 zł brutto
Step do aerobiku AS100 czarno bordowy Insportline

Step do aerobiku AS100 czarno bordowy Insportline

189,90 zł brutto174,90 zł brutto
Step do aerobiku AS100 Insportline

Step do aerobiku AS100 Insportline

189,90 zł brutto174,90 zł brutto
Step do aerobiku 2-stopniowy AS003 HMS

Step do aerobiku 2-stopniowy AS003 HMS

99,00 zł brutto72,00 zł brutto
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com
Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
Zamknij
pixel