Jak wybierać step do aerobiku?
- Jak wybrać kije do Nordic Walking?
- Jak wybrać pas odchudzający?
- Jak wybrać maty i materace do ćwiczeń?
- Jak wybierać ekspandery i gumy?
- Jak wybierać piłkę gimnastyczną?
- Jak wybrać hula-hop?
- Jak wybierać step do aerobiku?
- Jak wybierać obciążniki?
- Jak wybierać twister?
- Jak wybrać rękawice treningowe?
- Jak wybierać torbę do ćwiczeń?
Aerobik to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Preferowana jest głównie przez kobiety. Obecnie wymienić można wiele jej odmian – jedną z nich jest step aerobik potocznie określany również mianem stepu. Pod nazwą step kryje się też specjalna platforma w kształcie prostokąta i przypominająca stopień schodów, a będąca nieodzownym elementem treningu.
Na skróty…
- Step aerobik – zalety
- Step aerobik – przeciwwskazania
- O czym pamiętać w trakcie ćwiczeń?
- Wskazówki dla kupujących
- Przykładowe modele stepów
Step aerobik – zalety
Step aerobik narodził się w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Jego prekursorką jest trenerka Gin Miller. Polega on na wchodzeniu na platformę i schodzeniu z niej w rozmaitych konfiguracjach – przypomina to wchodzenie po schodach. Istnieje wiele powodów, dla których warto uprawiać tę dyscyplinę. Oto najważniejsze spośród licznych zalet tego typu ćwiczeń.
- Step to najbardziej intensywna odmiana aerobiku. Z tego też względu jest idealnym sprzymierzeńcem osób pragnących pozbyć się nadwagi – podczas jednego treningu można spalić nawet przeszło 500 kalorii.
- Step aerobik pozwala doskonale wymodelować sylwetkę, albowiem wzmacnia i rozwija wiele grup mięśni ze szczególnym wskazaniem na mięśnie dolnych części ciała jak np. pośladki, uda oraz łydki.
- Ćwiczenia obniżają ryzyko wystąpienia chorób serca, poprawiają też pracę układów krwionośnego oraz oddechowego.
- Step aerobik sprawia, że organizm staje się bardziej wytrzymały, następuje wyraźna poprawa kondycji fizycznej oraz samopoczucia.
- Trening wspomaga koordynację ruchową.
Cała oferta stepów do aerobiku znajduje się w dziale "stepy do aerobiku".
Step aerobik – przeciwwskazania
Mówi się, że step aerobik jest w zasadzie dla każdego, ale w praktyce wygląda nieco inaczej. Jest pewna grupa osób, która powinna zrezygnować z tych ćwiczeń. Step aerobik nie jest zatem zalecany osobom, które:
- cierpią z powodu zwyrodnienia stawów,
- z wadami postawy.
Trzeba też liczyć się z tym, że podczas treningu mogą pojawić się z trudności z oddychaniem – w takiej sytuacji należy oczywiście natychmiast przestać ćwiczyć. W związku z tym step aerobik nie jest raczej formą treningu przeznaczoną do wykonywania w domu we własnym zakresie. O wiele bezpieczniej i rozsądniej jest ćwiczyć pod okiem instruktora. Szalenie ważna jest też tutaj technika kroków, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za treningami w klubach fitness. Rzecz jasna w sprzedaży nie brakuje modeli stepów przeznaczonych do użytku domowego.
O czym pamiętać w trakcie ćwiczeń?
Osoby uprawiające step aerobik muszą pamiętać o przestrzeganiu wielu ważnych zasadach.
- Przed treningiem niezbędna jest rozgrzewka obejmująca wszystkie partie mięśni, zaś po rozgrzewce zalecany jest tzw. step up – czyli układ bez zastosowania stepu.
- Ćwiczyć należy w postawie wyprostowanej, z mocno napiętym brzuchem.
- Na stepie i na podłodze stawia się całą stopę, nie ćwiczy się na palcach
- O ile wskakiwanie na step jest dopuszczalne, o tyle zeskakiwanie z niego – nie.
- Ruchy ramion dołącza się dopiero po opanowaniu prawidłowej techniki wykonywania kroków.
- Do ćwiczeń niezbędne są bardzo wygodne buty.
Wskazówki dla kupujących
Wybierając step do aerobiku, należy zwrócić uwagę na parę aspektów, które przekładają się na jakość oraz efektywność treningu.
- Step powinien posiadać odpowiednią, równą powierzchnię do ćwiczeń. Stopa nie ma prawa ślizgać się po niej, powinna być zatem pokryta antypoślizgową warstwą.
- Step nie może się przesuwać podczas ćwiczeń, w związku z czym jego spód musi być wyposażony w specjalne podkładki antypoślizgowe.
- W omawianym kontekście istotną rolę odgrywa wysokość stepu – tu zaś liczy się ilość poziomów do regulowania wysokości. Największe zainteresowanie wzbudzają modele dwu- i trzystopniowe. Zasada jest generalnie taka, że im większy stopień zaawansowania w treningach, tym większa ma być wysokość platformy.
- Istotnym parametrem jest maksymalne dopuszczalne obciążenie sprzętu – podawane jest w kilogramach.
- Step powinien być wykonany z wysokiej jakości wytrzymałego materiału. Aktualnie używa się do tego głównie specjalnych tworzyw sztucznych. W ramach ciekawostki można nadmienić, iż pierwsze stepy były robione z drewna.
- Najlepsze są stepy cenionych i znanych marek takich jak m. in. Hop Sport, Axer Sport, Meteor, Spokey, Reebok (firma ta wprowadziła na rynek stepy w takiej formie, w jakiej znane są one obecnie).
Przykładowe modele stepów
Poniżej zaprezentowanych jest kilka przykładowych modeli stepów do aerobiku dostępnych w polskich sklepach wraz z krótką charakterystyką.
- Step do aerobiku Proffesional Hop-Sport - duży, regulowany step z powierzchnią antypoślizgową i możliwością układania w stosy.
- Step RAP-11150BL Reebok - trzystopniowa regulacja wysokości, maksymalna waga użytkownika: 110 kg, długość: 98 cm, szerokość: 38,5 cm, wysokość: 15-25 cm.
- Step do aerobiku AS500 Insportline - trzystopniowa regulacja wysokości: 10-15-20 cm, długość: 119 cm, szerokość: 41 cm, wykonany z polipropyleny, polietylenu i ABS.
Więcej akcesoriów i sprzętów do ćwiczeń znajdziecie Państwo w dziale "akcesoria do ćwiczeń".