Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak wybierać step do aerobiku?

Aerobik to jedna z najpopularniejszych form aktywności fizycznej. Preferowana jest głównie przez kobiety. Obecnie wymienić można wiele jej odmian – jedną z nich jest step aerobik potocznie określany również mianem stepu. Pod nazwą step kryje się też specjalna platforma w kształcie prostokąta i przypominająca stopień schodów, a będąca nieodzownym elementem treningu.

 

Na skróty…

 

 

Step aerobik – zalety

Step aerobik narodził się w latach 90-tych ubiegłego stulecia. Jego prekursorką jest trenerka Gin Miller. Polega on na wchodzeniu na platformę i schodzeniu z niej w rozmaitych konfiguracjach – przypomina to wchodzenie po schodach. Istnieje wiele powodów, dla których warto uprawiać tę dyscyplinę. Oto najważniejsze spośród licznych zalet tego typu ćwiczeń.

 • Step to najbardziej intensywna odmiana aerobiku. Z tego też względu jest idealnym sprzymierzeńcem osób pragnących pozbyć się nadwagi – podczas jednego treningu można spalić nawet przeszło 500 kalorii.
 • Step aerobik pozwala doskonale wymodelować sylwetkę, albowiem wzmacnia i rozwija wiele grup mięśni ze szczególnym wskazaniem na mięśnie dolnych części ciała jak np. pośladki, uda oraz łydki.
 • Ćwiczenia obniżają ryzyko wystąpienia chorób serca, poprawiają też pracę układów krwionośnego oraz oddechowego.
 • Step aerobik sprawia, że organizm staje się bardziej wytrzymały, następuje wyraźna poprawa kondycji fizycznej oraz samopoczucia.
 • Trening wspomaga koordynację ruchową.

Cała oferta stepów do aerobiku znajduje się w dziale "stepy do aerobiku".

 

Step aerobik – przeciwwskazania

Mówi się, że step aerobik jest w zasadzie dla każdego, ale w praktyce wygląda nieco inaczej. Jest pewna grupa osób, która powinna zrezygnować z tych ćwiczeń. Step aerobik nie jest zatem zalecany osobom, które:

 • cierpią z powodu zwyrodnienia stawów,
 • z wadami postawy.

Trzeba też liczyć się z tym, że podczas treningu mogą pojawić się z trudności z oddychaniem – w takiej sytuacji należy oczywiście natychmiast przestać ćwiczyć. W związku z tym step aerobik nie jest raczej formą treningu przeznaczoną do wykonywania w domu we własnym zakresie. O wiele bezpieczniej i rozsądniej jest ćwiczyć pod okiem instruktora. Szalenie ważna jest też tutaj technika kroków, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za treningami w klubach fitness. Rzecz jasna w sprzedaży nie brakuje modeli stepów przeznaczonych do użytku domowego.

 

O czym pamiętać w trakcie ćwiczeń?

Osoby uprawiające step aerobik muszą pamiętać o przestrzeganiu wielu ważnych zasadach.

 • Przed treningiem niezbędna jest rozgrzewka obejmująca wszystkie partie mięśni, zaś po rozgrzewce zalecany jest tzw. step up – czyli układ bez zastosowania stepu.
 • Ćwiczyć należy w postawie wyprostowanej, z mocno napiętym brzuchem.
 • Na stepie i na podłodze stawia się całą stopę, nie ćwiczy się na palcach
 • O ile wskakiwanie na step jest dopuszczalne, o tyle zeskakiwanie z niego – nie.
 • Ruchy ramion dołącza się dopiero po opanowaniu prawidłowej techniki wykonywania kroków.
 • Do ćwiczeń niezbędne są bardzo wygodne buty.

 

Ćwiczenia na stepie

 

Wskazówki dla kupujących

Wybierając step do aerobiku, należy zwrócić uwagę na parę aspektów, które przekładają się na jakość oraz efektywność treningu.

 • Step powinien posiadać odpowiednią, równą powierzchnię do ćwiczeń. Stopa nie ma prawa ślizgać się po niej, powinna być zatem pokryta antypoślizgową warstwą.
 • Step nie może się przesuwać podczas ćwiczeń, w związku z czym jego spód musi być wyposażony w specjalne podkładki antypoślizgowe.
 • W omawianym kontekście istotną rolę odgrywa wysokość stepu – tu zaś liczy się ilość poziomów do regulowania wysokości. Największe zainteresowanie wzbudzają modele dwu- i trzystopniowe. Zasada jest generalnie taka, że im większy stopień zaawansowania w treningach, tym większa ma być wysokość platformy.
 • Istotnym parametrem jest maksymalne dopuszczalne obciążenie sprzętu – podawane jest w kilogramach.
 • Step powinien być wykonany z wysokiej jakości wytrzymałego materiału. Aktualnie używa się do tego głównie specjalnych tworzyw sztucznych. W ramach ciekawostki można nadmienić, iż pierwsze stepy były robione z drewna.
 • Najlepsze są stepy cenionych i znanych marek takich jak m. in. Hop Sport, Axer Sport, Meteor, Spokey, Reebok (firma ta wprowadziła na rynek stepy w takiej formie, w jakiej znane są one obecnie).

 

Przykładowe modele stepów

Poniżej zaprezentowanych jest kilka przykładowych modeli stepów do aerobiku dostępnych w polskich sklepach wraz z krótką charakterystyką.

 • Step do aerobiku Proffesional Hop-Sport - duży, regulowany step z powierzchnią antypoślizgową i możliwością układania w stosy.
 • Step RAP-11150BL Reebok - trzystopniowa regulacja wysokości, maksymalna waga użytkownika: 110 kg, długość: 98 cm, szerokość: 38,5 cm, wysokość: 15-25 cm.
 • Step do aerobiku AS500 Insportline - trzystopniowa regulacja wysokości: 10-15-20 cm, długość: 119 cm, szerokość: 41 cm, wykonany z polipropyleny, polietylenu i ABS.

Step 3-stopniowy Reebok

Więcej akcesoriów i sprzętów do ćwiczeń znajdziecie Państwo w dziale "akcesoria do ćwiczeń".

Polecane

Step fitness Slim BSB 580 Body Sculpture

Step fitness Slim BSB 580 Body Sculpture

185,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 185,00 zł/1szt.Cena regularna 200,00 zł brutto/1szt.
Step do aerobiku 2-stopniowy AS003 HMS

Step do aerobiku 2-stopniowy AS003 HMS

89,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 89,00 zł/1szt.Cena regularna 99,00 zł brutto/1szt.
Step do aerobiku AS500 Insportline

Step do aerobiku AS500 Insportline

369,90 zł brutto/1szt.
Step do aerobiku AS200 Insportline

Step do aerobiku AS200 Insportline

239,90 zł brutto/1szt.
Step do aerobiku 3-stopniowy AS004 HMS

Step do aerobiku 3-stopniowy AS004 HMS

119,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 119,00 zł/1szt.Cena regularna 139,00 zł brutto/1szt.
Step do aerobiku 3-stopniowy AS004 HMS

Step do aerobiku 3-stopniowy AS004 HMS

119,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 119,00 zł/1szt.Cena regularna 139,00 zł brutto/1szt.
Step do aerobiku 2-stopniowy AS003 HMS

Step do aerobiku 2-stopniowy AS003 HMS

89,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 89,00 zł/1szt.Cena regularna 99,00 zł brutto/1szt.
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel