Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak wybrać rękawice treningowe?

Jednym z najważniejszych aspektów, jakie trzeba mieć bezwzględnie na uwadze podczas każdego treningu, jest bezpieczeństwo. Jego podstawą jest prawidłowa technika ćwiczeń. Niemniej jednak istnieją jeszcze inne sposoby – chodzi w tym momencie o różnego rodzaju akcesoria, które są niezwykle pomocne podczas treningów. Należą do nich m. in. specjalne rękawice treningowe – jest wiele powodów, dla których warto zastanowić się przed ich zakupem.

 

Na skróty…

 

 

Zalety rękawic treningowych

Korzyści płynących ze stosowania rękawic treningowych można wymienić sporo. Generalnie rzecz biorąc, przydają się one wszędzie tam, gdzie dłonie oraz nadgarstki są narażone na nadmierną eksploatację – dzieje się tak np. wówczas, gdy ktoś trenuje na workach bokserskich bądź z takimi przyrządami jak sztangi czy drążki. Rękawice to zatem nieodzowny element podczas treningów siłowych, aerobowych czy też podczas jazdy na rowerze. Co konkretnie one dają i jakimi zaletami się odznaczają?

  • Przede wszystkim zabezpieczają wrażliwą skórę dłoni przed odparzeniami oraz odciskami.
  • Sprawiają, że trzymany przedmiot nie wyślizgnie się z dłoni.
  • Minimalizują ryzyko złamań czy zwichnięć, na które ćwiczący jest narażony przy sporych obciążeniach.
  • Zwiększają stabilność uchwytu, co przekłada się na podniesienie jakości, efektywności oraz bezpieczeństwa treningu.
  • Są przeznaczone zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet.
  • Zajmują bardzo mało miejsca, a ich zakup nie musi być wcale dużym wydatkiem – porządne, wysokiej jakości rękawice można nabyć za mniej niż 100 zł za parę. Rzecz jasna są i droższe modele.

Cała oferta rękawic treningowych znajduje się w dziale "rękawice treningowe".

 

Rodzaje rękawic treningowych

Decydując się na zakup rękawic treningowych, trzeba w pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące własnych potrzeb oraz oczekiwań wobec takich akcesoriów. Oczywiście, niebagatelne znaczenie w tym kontekście ma też rodzaj treningu. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje rękawic treningowych – poniżej zamieszczona jest ich charakterystyka.

 

Rodzaj rękawic Opis
Rękawice bokserskie jak sama nazwa wskazuje, są to modele przeznaczone do trenowania boksu. Największym ich atutem jest doskonała amortyzacja uderzeń. Ponadto świetnie usztywniają nadgarstki, co trenującemu zapewnia większy komfort podczas ćwiczeń, nie wspominając o tym, że podnosi się poziom bezpieczeństwa. Z takich rękawic można korzystać z powodzeniem podczas sparingów. Pewną niedogodnością jest to, że przy ćwiczeniach z innymi przyrządami niż worek bokserski rękawice trzeba zdejmować, poza tym mają one tendencje do tego, że dłonie mocno się w nich pocą (zaleca się stosowanie bandaży). Przykładowe modele: rękawice bokserskie ERGO FOAM Everlast EVERLAST, rękawice do boksu FKT180 DOMYOS, Hayabusa rękawice bokserskie Ikusa 16oz, Bad Boy rękawice bokserskie Legacy, King rękawice bokserskie BGK AIR.
Rękawice MMA służą one nade wszystko do treningu mieszanych sportów walki, aczkolwiek bardzo często korzystają z nich również osoby ćwiczące z workami treningowymi. Są niezastąpione przy treningach z workami MMA. Najbardziej charakterystyczną ich cechą są odsłonięte palce – z jednej strony zapewnia to dłoniom bardzo dobrą wentylację, ale z drugiej naraża palce na kontuzje (dlatego tak ważna jest tutaj prawidłowa technika uderzeń). Rękawice MMA solidnie usztywniają nadgarstki, ale nie amortyzują uderzeń tak dobrze jak rękawice bokserskie. Można zaopatrzyć się w model z przedłużonym rzepem, który dodatkowo chroni kciuk przed obtarciami. Przykładowe modele: Bad Boy rękawice do MMA Legacy, Hayabusa rękawice do MMA Kanpeki Elite 2.0 4oz, Pro MMA Advanced Pro Series rękawice sparingowe do MMA 4oz, Twins rękawice do MMA GGL-6, Venum rękawice MMA Impact.
Rękawice przyrządowe można o nich śmiało powiedzieć, że stanowią nieco lżejszy wariant rękawic bokserskich. Dostępne są opcje z odsłoniętym kciukiem – o tyle wygodne, że do ćwiczeń innych niż z workiem treningowym nie trzeba ich zdejmować, ponieważ zapewniają odpowiednią chwytność. Wśród osób trenujących na worku ten właśnie typ rękawic treningowych cieszy się największą popularnością. Bardzo dobrze amortyzują uderzenia (choć w nieco mniejszym stopniu niż rękawice bokserskie) i usztywniają nadgarstki. Przykładowe modele: rękawice przyrządowe MASTERS RP-2, rękawice przyrządowe na worek Green Hill, rękawice przyrządowe na worek Professional Fighter, rękawice przyrządowe Cobra Daniken, rękawice przyrządowe HIT Spokey.  

 


Wskazówki dla kupujących

Wybierając rękawice treningowe, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów odgrywających ważną rolę w kontekście użytkowania omawianych tutaj akcesoriów.

  • Rozmiar – rękawice muszą dobrze przylegać do dłoni,
  • Waga – podawana jest w uncjach (oz). Najczęściej wybierane są rękawice 10-12 oz. Modele do 8 oz są dedykowane głównie dzieciom i kobietom, a rękawice 14-20 oz to ciężkie, odznaczające się sporą wagą modele sparingowe.
  • Materiał – w sprzedaży są dostępne modele wykonane ze skóry naturalnej i z różnych materiałów syntetycznych, np. z neoprenu. Te pierwsze są dużo trwalsze, ale też i droższe – za parę trzeba zapłacić kilkaset złotych.
  • Zapięcie – do wyboru są modele wiązane i na rzepy. Rękawice na rzepy są częściej wybierane, gdyż są wygodniejsze i łatwiej się je zakłada.

Więcej akcesoriów i sprzętów do ćwiczeń znajdziecie Państwo w dziale "akcesoria do ćwiczeń".

Polecane

Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel