Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak wybrać maszyny i stanowiska treningowe?

Podstawę dobrze zorganizowanej siłowni stanowi odpowiednio dobrane wyposażenie, dające możliwość wykonywania różnorodnych ćwiczeń, dzięki którym rozwijane i modelowane są wybrane grupy mięśni. Trudno wyobrazić sobie takie miejsce bez specjalnych maszyn i stanowisk treningowych, w zakresie których wybór jest obecnie ogromny. Co zatem warto wiedzieć na ich temat?

 

Jak wybrać maszyny i stanowiska treningowe

Na skróty…

 

 

Zalety treningu siłowego

Różnorodność w zakresie maszyn i stanowisk treningowych jest na siłowni jak najbardziej wskazana, albowiem każdy wyznacza sobie inne cele treningowe – jedni stawiają na wyszczuplanie wybranych partii ciała, inni natomiast wolą skupić się na budowaniu masy mięśniowej. W związku z tym ćwiczenia siłowe należy zawsze dobierać pod kątem indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Bez względu jednak na to, na co konkretnie decyduje się dana osoba, można wymienić wiele zalet, jakimi odznacza się trening siłowy. Oto niektóre spośród nich:

 • poprawa ogólnej kondycji, odporności i samopoczucia, co przekłada się m. in. na lepszą umiejętność radzenia sobie ze stresem
 • zwiększenie wytrzymałości ścięgien i wiązadeł
 • redukcja tkanki tłuszczowej
 • usprawnienie metabolizmu
 • obniżenie poziomu „złego” cholesterolu
 • przyrost masy mineralnej kości

 

Rodzaje maszyn i stanowisk treningowych

Na użytek siłowni – zarówno komercyjnych,  jak i domowych – wykorzystywane są różne maszyny i stanowiska treningowe. Do tych najważniejszych zaliczają się:

 • bramy
 • suwnice
 • klatki
 • wyciągi
 • maszyny na mięśnie barków
 • maszyny na bicepsy i tricepsy
 • maszyny na mięśnie brzucha
 • maszyny na mięśnie klatki piersiowej
 • maszyny na mięśnie nóg i pośladków
 • maszyny na mięśnie pleców

Tego typu sprzęt można znaleźć w ofercie znanych i cenionych firm takich jak m. in. Marbo, MasterSport, Hop-Sport, Body-Solid, HMS. Ceny kształtują się przeciętnie na poziomie kilku tysięcy złotych, ale nie brakuje i znacznie droższych modeli.

Wszystkie nasze maszyny treningowe dostępne są w dziale "maszyny i stanowiska treningowe".

 

Bramy

Największą zaletą bramy jest to, że umożliwia ona pracę nad praktycznie wszystkimi grupami mięśni jednocześnie. To spora oszczędność czasu i przy okazji miejsca, bo zamiast kilku urządzeń wystarczy jedno stanowisko. Ćwiczenia na bramie stanowią idealne dopełnienie treningu obwodowego (połączenie treningu aerobowego z siłowym) dla osób o średnim iw wysokim stopniu zaawansowania. Oto przykładowe modele wybrane z polskich sklepów internetowych wraz z ich krótką charakterystyką.

 • Brama treningowa CC200 Insportline - brama przeznaczona do użytku domowego, waga stosu: 2 x 45 kg, ładowność 180 kg, konstrukcja stalowa z ramy o profilu 70x30 / 80x40 mm
 • Brama treningowa MP-U204 - brama przeznaczona do użytku komercyjnego, waga stosu wynosi 160 kg (32 x 5 kg), maksymalne obciążenie 400 kg, a zajmowana powierzchnia to 2,7 m2.
 • Brama treningowa PFT Body Craft - brama przeznaczona do użytkowania komercyjnego, waga stosu: 2 x 70 kg, 30-stopniowa regulacja wysokości, malowana proszkowo, o profilu konstrukcyjnym 8,5 x 4,5 cm

 Brama Body Craft

Zobacz "bramy do siłowni" w naszej ofercie.

 

Suwnice

Suwnica określana mianem maszyny Smitha umożliwia trening mięśni nóg, grzbietu, klatki piersiowej, barków oraz bicepsów przy użyciu sztangi – ze sporymi obciążeniami i bez dodatkowej asekuracji. Oto przykładowe modele z krótkim opisem.

 • Maszyna Smitha MS-U003 - przeznaczona do użytku komercyjnego, wykonana z profilu konstrukcyjnego 100 x 50 x 3 mm, maksymalne obciążenie wynosi 400 kg, a zajmowana powierzchnia 3,19 m2.
 • Wielofunkcyjny stojak maszyna suwnica Smitha GS348 Multipress Body Solid - przeznaczony do użytku komercyjnego, 20 haków asekuracyjnych, gryf olimpijski o długości 180 cm, ładowność 454 kg, wymiary: 210 x 167 x 162 cm.

Zobacz "suwnice do siłowni" w naszej ofercie.

 

Klatki

Klatki są maszynami niezastąpionymi przy trenowaniu mięśni ramion i klatki piersiowej oraz nóg, barków i pleców. Najlepiej sprawdzają się w siłowniach komercyjnych, ale można w nie zainwestować, jeśli ktoś dysponuje w domu odpowiednią ilością miejsca na taki sprzęt. Poniżej opisane są przykładowe modele dostępne w polskich sklepach.

 • Klatka Rack HS-1009K Hop-Sport - model idealny do domowej siłowni. Wykonany z profilu 50 x 50 mm, malowany proszkowo, o wymiarach 145 x 140 x 215 cm.
 • Stanowisko do ćwiczeń klatka NS 17 Master Sport - model odpowiedni do siłowni komercyjnej. Konstrukcja sprzętu jest mocna, ciężka i masywna. Waga maszyny to 298 kg, wykonana z płasoowalnych kształtowników o wymiarach 125 x 60 x 3 mm.

Zobacz "klatki do siłowni" w naszej ofercie.


Klatka Master Sport

Wyciągi

Wyciągi są praktycznymi urządzeniami treningowymi, dzięki którym można pracować nad różnymi grupami mięśni – zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Wyciąg górny pomaga w modelowaniu mięśni ramion i grzbietu, natomiast wyciąg dolny świetnie nadaje się do ćwiczenia bicepsów. Poniżej znajdują się przykładowe modele wybrane z polskich sklepów internetowych wraz z ich krótką charakterystyką.

 • Wyciąg do sufitu MH-W105 Marbo Home – model montowany do sufitu, z kółkami na łożyskach, ze stalową linką, o dopuszczalnym maksymalnym obciążeniu 120 kg.
 • Wyciąg górny i dolny do ściany MH-W101 Marbo Home - idealny do domowej siłowni. Maksymalne obciążenie to 140 kg.  Za płynny ruch ciężaru po prowadnicy odpowiadają trzy łożyskowane kółka oraz suwadło z przelotami wykonanymi z mocnego tworzywa. 

Zobacz "wyciągi do siłowni" w naszej ofercie.

 

 

Maszyny na mięśnie barków

Maszyny na mięśnie barków służą – jak sama ich nazwa zresztą wskazuje – rozwijaniu i wzmacnianiu mięśni barków. Ogromną zaletą tych maszyn jest to, że są one skonstruowane w taki sposób, że nie ma możliwości wykonania ćwiczenia w nieprawidłowy sposób. Oto parę przykładowych modeli wybranych z oferty polskich sklepów.

 • Maszyna na mięśnie barków PLSP Steelflex– profesjonalny model o solidnej konstrukcji ze stali, ze skórzaną tapicerką, z regulacją siedziska i oparcia, wyposażony w 4 trzpienie na obciążenia, o maksymalnym obciążeniu ramion 300 kg.
 • Maszyna na mięśnie barków SSP-800G/2 Body-Solid -  maszyna do zastosowania komercyjnego. Waga stosu to 95 kg (opcjonalnie można ją zwiększyć do 141 kg lub 186 kg).
 • Maszyna do wypychania na barki MP-U226 Marbo Professional - sprzęt przeznaczony do użytku komercyjnego. Waga maszyny to 180 kg. Wykonana jest z profilu konstrukcyjnego 80x40x3 mm oraz 120x60x3 mm. Maszyna zajmuje powierzchnię 1,8 m2.

 

Zobacz "maszyny na mięśnie barków" w naszej ofercie.


Maszyna do ćwiczeń barków

Maszyny na tricepsy i bicepsy

Maszyny nieodzowne w trenowaniu bicepsów (mięśnie dwugłowe ramion) oraz tricpesów (mięśnie trójgłowe ramion). Poniżej są opisane przykładowe modele tego typu urządzeń.

 • Maszyna na mięśnie bicepsów PLBC Steelflex – profesjonalny model o konstrukcji z wysokiej klasy stali węglowej, z regulacją siedziska i oparcia, z antypoślizgowymi stopniami, o maksymalnym obciążeniu ramion 400 kg.
 • Maszyna na mięśnie tricepsów PLTE Steelflex – model wykonany ze stali węglowej, z regulowanym siedziskiem, o maksymalnym obciążeniu ramion 300 kg.
 • Maszyna Biceps and Triceps GCBT380 Body-Solid – model z regulowanym ramieniem i siedziskiem, o doskonałej jakości tapicerce zapewniającej wysoki komfort ćwiczeń.

Zobacz "maszyny na tricepsy" i "maszyny na bicepsy" w naszej ofercie.

 

Maszyny na mięśnie brzucha

Wymodelowanie mięśni brzucha wymaga zarówno odpowiedniego zestawu ćwiczeń, jak i korzystania ze specjalnych maszyn, które znacznie te zadanie ułatwiają. Oto przykładowe modele, w które można się zaopatrzyć w polskich sklepach.

 • Maszyna na mięśnie brzucha SAM-900G/2 Body-Solid – model o wadze stosu 95 kg (opcjonalnie można zwiększyć wagę stosu do 141 kg lub 186 kg), z możliwością  regulowania obciążenia z pozycji siedzącej.
 • Maszyna na spięcia brzucha MP-U223 Marbo Professional - model wyposażony jest w stos o wadze 120 kg, składający się z 12 sztabek o wadze 10 kg każda. Siedzisko regulowane jest w 4 poziomach, by każdy ćwiczący obrał idealną dla siebie pozycję do ćwiczeń.

Zobacz "maszyny na mięśnie brzucha" w naszej ofercie.

Maszyna na mięśnie brzucha

 

Maszyny na mięśnie klatki piersiowej

Ładnie wymodelowana i wyrzeźbiona klatka piersiowa to marzenie wielu osób odwiedzających siłownie. Pomocne okazują się tu specjalne maszyny do trenowania tej właśnie grupy mięśni. Poniżej są opisane przykładowe modele takich urządzeń.

 • Stanowisko do ćwiczeń GPM65 Body-Solid - 2w1: urządzenie do wzmacniania mięśni pleców, ramion i klatki piersiowej. Wykonane z wysokiej jakości stali gumowanej. Może być stosowane we wszystkich rodzajach siłowni. 
 • Maszyna na mięśnie klatki piersiowej PLIP Steelflex - sprzęt o solidnej konstrukcji ze stali węglowej, rama wykonana z owalnych rur 50 x 100 mm, uchwyty pokryte materiałem piankowym. Maksymalna waga obciążeniowa na jedną stronę to 150 kg.

Zobacz "maszyny na mięśnie klatki piersiowej" w naszej ofercie.

 

 

Stanowisko do ćwiczeń klatki piersiowej

 

 

Maszyny na mięśnie nóg i pośladków

Rozwinięte i wymodelowane mięśnie nóg i pośladków to zasługa systematycznych ćwiczeń ma służących do tego maszynach. Oto kilka przykładowych modeli wraz z krótkim opisem.

 • Maszyna na łydki ze stosem MP-U106 Marbo Sport– model z miejscem na stopy, wytrzymała tapicerką, z opcją błyskawicznej regulacji, o maksymalnej wadze ćwiczącego 150 kg.
 • Maszyna na mięśnie pośladków NS 09 Master Sport – model na wolne ciężary o maksymalnym obciążeniu 150 kg na każde ramie. Maksymalna waga ćwiczącego to 150 kg.

Zobacz "maszyny na mięśnie nóg i pośladków" w naszej ofercie.

 

 

Maszyny na mięśnie pleców

Pracę nad mięśniami pleców umożliwiają odpowiednie maszyny. Oto krótki opis niektórych spośród nich:

 • Maszyna na mięśnie pleców BMM 10 MasterSport – model o wadze stosów 100 kg, z regulacją obciążenia co 5 kg oraz z 7-poziomową regulacją siedziska.
 • Wioślarz, maszyna na mięśnie grzbietu PLSR Steelflex – model pozwalający wzmacniać mięśnie ramion i pleców, o konstrukcji ze stali węglowej, z regulacją siedzenia i oparcia, o pojemności jednego ramienia 150 kg, z obciążeniami olimpijskimi.

Zobacz "maszyny na mięśnie pleców" w naszej ofercie.

Maszyna do ćwiczeń mięśni najszerszych grzbietu BMM 10 MasterSport

 

 

Wskazówki dla kupujących

Wybierając maszyny i stanowiska treningowe, kupujący muszą zwracać uwagę na kilka istotnych kwestii.

 • Konstrukcja urządzenia powinna być wykonana z wysokiej jakości, wytrzymałych materiałów, musi być stabilna i odporna na uszkodzenia.
 • Przy zakupie sprzętu na użytek domowy trzeba mieć na względzie ilość miejsca, jakie można przeznaczyć na jego ustawienie.
 • Bardzo ważny jest rodzaj umowy gwarancyjnej, okres jej obowiązywania oraz zakres.
 • Sprzęt treningowy musi być dostosowany do potrzeb, oczekiwań i możliwości ćwiczącego.

Więcej sprzętu do siłowni znajdziecie Państwo w dziale "sprzęt siłowy".

Polecane

Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel