Podstawę dobrze zorganizowanej siłowni stanowi odpowiednio dobrane wyposażenie, dające możliwość wykonywania różnorodnych ćwiczeń, dzięki którym rozwijane i modelowane są wybrane grupy mięśni. Trudno wyobrazić sobie takie miejsce bez specjalnych maszyn i stanowisk treningowych, w zakresie których wybór jest obecnie ogromny. Co zatem warto wiedzieć na ich temat?
Różnorodność w zakresie maszyn i stanowisk treningowych jest na siłowni jak najbardziej wskazana, albowiem każdy wyznacza sobie inne cele treningowe – jedni stawiają na wyszczuplanie wybranych partii ciała, inni natomiast wolą skupić się na budowaniu masy mięśniowej. W związku z tym ćwiczenia siłowe należy zawsze dobierać pod kątem indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Bez względu jednak na to, na co konkretnie decyduje się dana osoba, można wymienić wiele zalet, jakimi odznacza się trening siłowy. Oto niektóre spośród nich:
poprawa ogólnej kondycji, odporności i samopoczucia, co przekłada się m. in. na lepszą umiejętność radzenia sobie ze stresem
Na użytek siłowni – zarówno komercyjnych, jak i domowych – wykorzystywane są różne maszyny i stanowiska treningowe. Do tych najważniejszych zaliczają się:
bramy
suwnice
klatki
wyciągi
maszyny na mięśnie barków
maszyny na bicepsy i tricepsy
maszyny na mięśnie brzucha
maszyny na mięśnie klatki piersiowej
maszyny na mięśnie nóg i pośladków
maszyny na mięśnie pleców
Tego typu sprzęt można znaleźć w ofercie znanych i cenionych firm takich jak m. in. Marbo, MasterSport, Hop-Sport, Body-Solid, HMS. Ceny kształtują się przeciętnie na poziomie kilku tysięcy złotych, ale nie brakuje i znacznie droższych modeli.
Największą zaletą bramy jest to, że umożliwia ona pracę nad praktycznie wszystkimi grupami mięśni jednocześnie. To spora oszczędność czasu i przy okazji miejsca, bo zamiast kilku urządzeń wystarczy jedno stanowisko. Ćwiczenia na bramie stanowią idealne dopełnienie treningu obwodowego (połączenie treningu aerobowego z siłowym) dla osób o średnim iw wysokim stopniu zaawansowania. Oto przykładowe modele wybrane z polskich sklepów internetowych wraz z ich krótką charakterystyką.
Brama treningowa CC200 Insportline - brama przeznaczona do użytku domowego, waga stosu: 2 x 45 kg, ładowność 180 kg, konstrukcja stalowa z ramy o profilu 70x30 / 80x40 mm
Brama treningowa MP-U204 - brama przeznaczona do użytku komercyjnego, waga stosu wynosi 160 kg (32 x 5 kg), maksymalne obciążenie 400 kg, a zajmowana powierzchnia to 2,7 m2.
Brama treningowa PFT Body Craft - brama przeznaczona do użytkowania komercyjnego, waga stosu: 2 x 70 kg, 30-stopniowa regulacja wysokości, malowana proszkowo, o profilu konstrukcyjnym 8,5 x 4,5 cm
Suwnica określana mianem maszyny Smitha umożliwia trening mięśni nóg, grzbietu, klatki piersiowej, barków oraz bicepsów przy użyciu sztangi – ze sporymi obciążeniami i bez dodatkowej asekuracji. Oto przykładowe modele z krótkim opisem.
Maszyna Smitha MS-U003 - przeznaczona do użytku komercyjnego, wykonana z profilu konstrukcyjnego 100 x 50 x 3 mm, maksymalne obciążenie wynosi 400 kg, a zajmowana powierzchnia 3,19 m2.
Wielofunkcyjny stojak maszyna suwnica Smitha GS348 Multipress Body Solid - przeznaczony do użytku komercyjnego, 20 haków asekuracyjnych, gryf olimpijski o długości 180 cm, ładowność 454 kg, wymiary: 210 x 167 x 162 cm.
Klatki są maszynami niezastąpionymi przy trenowaniu mięśni ramion i klatki piersiowej oraz nóg, barków i pleców. Najlepiej sprawdzają się w siłowniach komercyjnych, ale można w nie zainwestować, jeśli ktoś dysponuje w domu odpowiednią ilością miejsca na taki sprzęt. Poniżej opisane są przykładowe modele dostępne w polskich sklepach.
Klatka Rack HS-1009K Hop-Sport - model idealny do domowej siłowni. Wykonany z profilu 50 x 50 mm, malowany proszkowo, o wymiarach 145 x 140 x 215 cm.
Stanowisko do ćwiczeń klatka NS 17 Master Sport - model odpowiedni do siłowni komercyjnej. Konstrukcja sprzętu jest mocna, ciężka i masywna. Waga maszyny to 298 kg, wykonana z płasoowalnych kształtowników o wymiarach 125 x 60 x 3 mm.
Wyciągi są praktycznymi urządzeniami treningowymi, dzięki którym można pracować nad różnymi grupami mięśni – zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej. Wyciąg górny pomaga w modelowaniu mięśni ramion i grzbietu, natomiast wyciąg dolny świetnie nadaje się do ćwiczenia bicepsów. Poniżej znajdują się przykładowe modele wybrane z polskich sklepów internetowych wraz z ich krótką charakterystyką.
Wyciąg do sufitu MH-W105 Marbo Home – model montowany do sufitu, z kółkami na łożyskach, ze stalową linką, o dopuszczalnym maksymalnym obciążeniu 120 kg.
Wyciąg górny i dolny do ściany MH-W101 Marbo Home - idealny do domowej siłowni. Maksymalne obciążenie to 140 kg. Za płynny ruch ciężaru po prowadnicy odpowiadają trzy łożyskowane kółka oraz suwadło z przelotami wykonanymi z mocnego tworzywa.
Maszyny na mięśnie barków służą – jak sama ich nazwa zresztą wskazuje – rozwijaniu i wzmacnianiu mięśni barków. Ogromną zaletą tych maszyn jest to, że są one skonstruowane w taki sposób, że nie ma możliwości wykonania ćwiczenia w nieprawidłowy sposób. Oto parę przykładowych modeli wybranych z oferty polskich sklepów.
Maszyna na mięśnie barków PLSP Steelflex– profesjonalny model o solidnej konstrukcji ze stali, ze skórzaną tapicerką, z regulacją siedziska i oparcia, wyposażony w 4 trzpienie na obciążenia, o maksymalnym obciążeniu ramion 300 kg.
Maszyna na mięśnie barków SSP-800G/2 Body-Solid - maszyna do zastosowania komercyjnego. Waga stosu to 95 kg (opcjonalnie można ją zwiększyć do 141 kg lub 186 kg).
Maszyna do wypychania na barki MP-U226 Marbo Professional - sprzęt przeznaczony do użytku komercyjnego. Waga maszyny to 180 kg. Wykonana jest z profilu konstrukcyjnego 80x40x3 mm oraz 120x60x3 mm. Maszyna zajmuje powierzchnię 1,8 m2.
Maszyny nieodzowne w trenowaniu bicepsów (mięśnie dwugłowe ramion) oraz tricpesów (mięśnie trójgłowe ramion). Poniżej są opisane przykładowe modele tego typu urządzeń.
Maszyna na mięśnie bicepsów PLBC Steelflex – profesjonalny model o konstrukcji z wysokiej klasy stali węglowej, z regulacją siedziska i oparcia, z antypoślizgowymi stopniami, o maksymalnym obciążeniu ramion 400 kg.
Maszyna na mięśnie tricepsów PLTE Steelflex – model wykonany ze stali węglowej, z regulowanym siedziskiem, o maksymalnym obciążeniu ramion 300 kg.
Maszyna Biceps and Triceps GCBT380 Body-Solid – model z regulowanym ramieniem i siedziskiem, o doskonałej jakości tapicerce zapewniającej wysoki komfort ćwiczeń.
Wymodelowanie mięśni brzucha wymaga zarówno odpowiedniego zestawu ćwiczeń, jak i korzystania ze specjalnych maszyn, które znacznie te zadanie ułatwiają. Oto przykładowe modele, w które można się zaopatrzyć w polskich sklepach.
Maszyna na mięśnie brzucha SAM-900G/2 Body-Solid – model o wadze stosu 95 kg (opcjonalnie można zwiększyć wagę stosu do 141 kg lub 186 kg), z możliwościąregulowania obciążenia z pozycji siedzącej.
Maszyna na spięcia brzucha MP-U223 Marbo Professional - model wyposażony jest w stos o wadze 120 kg, składający się z 12 sztabek o wadze 10 kg każda. Siedzisko regulowane jest w 4 poziomach, by każdy ćwiczący obrał idealną dla siebie pozycję do ćwiczeń.
Ładnie wymodelowana i wyrzeźbiona klatka piersiowa to marzenie wielu osób odwiedzających siłownie. Pomocne okazują się tu specjalne maszyny do trenowania tej właśnie grupy mięśni. Poniżej są opisane przykładowe modele takich urządzeń.
Stanowisko do ćwiczeń GPM65 Body-Solid - 2w1: urządzenie do wzmacniania mięśni pleców, ramion i klatki piersiowej. Wykonane z wysokiej jakości stali gumowanej. Może być stosowane we wszystkich rodzajach siłowni.
Maszyna na mięśnie klatki piersiowej PLIP Steelflex - sprzęt o solidnej konstrukcji ze stali węglowej, rama wykonana z owalnych rur 50 x 100 mm, uchwyty pokryte materiałem piankowym. Maksymalna waga obciążeniowa na jedną stronę to 150 kg.
Rozwinięte i wymodelowane mięśnie nóg i pośladków to zasługa systematycznych ćwiczeń ma służących do tego maszynach. Oto kilka przykładowych modeli wraz z krótkim opisem.
Maszyna na łydki ze stosem MP-U106 Marbo Sport– model z miejscem na stopy, wytrzymała tapicerką, z opcją błyskawicznej regulacji, o maksymalnej wadze ćwiczącego 150 kg.
Maszyna na mięśnie pośladków NS 09 Master Sport – model na wolne ciężary o maksymalnym obciążeniu 150 kg na każde ramie. Maksymalna waga ćwiczącego to 150 kg.
Pracę nad mięśniami pleców umożliwiają odpowiednie maszyny. Oto krótki opis niektórych spośród nich:
Maszyna na mięśnie pleców BMM 10 MasterSport – model o wadze stosów 100 kg, z regulacją obciążenia co 5 kg oraz z 7-poziomową regulacją siedziska.
Wioślarz, maszyna na mięśnie grzbietu PLSR Steelflex – model pozwalający wzmacniać mięśnie ramion i pleców, o konstrukcji ze stali węglowej, z regulacją siedzenia i oparcia, o pojemności jednego ramienia 150 kg, z obciążeniami olimpijskimi.