Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak wybrać pas kulturystyczny?

Skuteczność oraz efektywność treningu siłowego są uzależnione od bardzo wielu czynników takich jak np. odpowiednie dopasowanie ćwiczeń do indywidualnych potrzeb i możliwości czy właściwie dobrany sprzęt oraz rozmaite akcesoria. W zakresie tego typu produktów współczesny rynek oferuje niezwykle szerokie możliwości wyboru. W bogatym asortymencie sklepów sportowych zaleźć można m. in. pasy kulturystyczne. Co należy wiedzieć na ich temat i jakimi kryteriami kierować się przy ich wyborze?

 Jak wybrać pas kulturystyczny?

Na skróty…

 

 

Zalety pasów kulturystycznych

Umiejętnie stosowany pas kulturystyczny posiada wiele zalet, którym warto na początek poświęcić nieco miejsca. Spośród licznych jego atutów warto wybrać następujące kwestie:

 • pas przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa treningu – w głównej mierze dlatego, że pozwala ustabilizować kręgosłup, minimalizuje zatem ryzyko groźnych kontuzji czy przetrenowania,
 • pas nie ogranicza swobody wykonywanych podczas ćwiczeń ruchów – pod warunkiem jednak, że jest idealnie dopasowany do sylwetki konkretnej osoby,
 • pasy kulturystyczne odznaczają się uniwersalnym charakterem, ponieważ używać ich może każdy, kto stawia na treningi siłowe,
 • pasy okazują się wielce pomocne przy wykonywaniu wielu ćwiczeń.

 

Rodzaje pasów kulturystycznych

Pasy kulturystyczne są dostępne w rozmaitych wariantach, jeśli chodzi o rozmiary – różnią się pomiędzy sobą szerokością oraz długością. Niemniej jednak ich podstawowy podział przedstawiono w tabeli poniżej.

 

Rodzaj pasa                   Opis
pasy skórzane wykonane są ze skóry naturalnej, do ich produkcji głównie używa się skóry cielęcej oraz bydlęcej
pasy z materiałów syntetycznych wykonane z materiału syntetycznego; w tym kontekście podają dwie nazwy: nylon i neopren - należy jednak pamiętać, że określenia te są używane zamiennie

 


Nie sposób jednoznacznie wskazać na to, która z powyższych opcji jest lepsza, ponieważ zdania użytkowników na ten temat są podzielone. Wszystko jest w tym momencie uzależnione od indywidualnych preferencji, przy czym najistotniejsze jest właściwe dobranie pasa do potrzeb oraz możliwości właściciela. Niemniej jednak warto przy tej sposobności nadmienić, iż na forach kulturystycznych często można się zetknąć z opiniami, iż pasy skórzane są lepsze z uwagi na większą wytrzymałość i lepszą żywotność. Każdy we własnym zakresie powinien wypróbować różne rodzaje pasów, aby stwierdzić, jakie najbardziej mu odpowiadają.

Ponadto pasy można też podzielić, przyjmując za kryterium ich konstrukcję oraz sposób zapiania. W tym obszarze wyszczególnia się m. in.:

 • pasy zapinane na rzepy,
 • pasy zapinane na klamry,
 • pasy wąskie,
 • pasy szerokie,
 • pasy szerokie na plecach.

Pas można zakładać:

 • na ubranie,
 • bezpośrednio na ciało – sporym mankamentem takiego sposobu noszenia pasa jest to, że może podrażnić on skórę, zwłaszcza jeśli jest zapinany na klamrę.

 

Przykładowe modele pasów

Ogromną zaletą pasów kulturystycznych jest ich przystępna cena. Porządny model można bez problemu kupić już za kilkadziesiąt złotych. Oczywiście, najbardziej opłaca się na sprawdzoną jakość, a zatem najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w model sygnowany renomowaną marką. Tych zaś wymienić można wiele, np. Everlast, Allright, Fighter, Meteor, Spokey, Body Sculpture, POWER SYSTEM, TREC, HMS, RingStar czy Dragon. Poniżej zamieszczonych jest kilka przykładów modeli dostępnych w polskich sklepach wraz z krótką ich charakterystyką.

 • Pas kulturystyczny do ćwiczeń HMS o szerokości 17,5 cm – wykonany z neopren, zapinany na rzep, lekki. Dostępny w rozmiarach S-XL.
 • Neoprenowy pas do ćwiczeń siłowych PA3448 HMS - szerokość pasa to ok. 110 cm w zależności od rozmiaru. Dostępny jest w rozmiarach S-XXL w dwóch wariantach kolorystycznych: szarym i czarnym.
 • Skórzany pas kulturystyczny NF-9054 Insportline - wykonany z wysokiej jakości skóry, o długości 120 cm. Charakteryzują go mocne szwy oraz estetyczny wygląd. Dostępny jest w dwóch wariantach kolorystycznych: brązowym i czarnym.

Wszystkie nasze pasy kulturystyczne dostępne są w dziale "pasy kulturystyczne".

 

Trening z pasem czy bez?

Przy okazji omawiania zagadnień związanych z pasami kulturystycznymi często pada pytanie o to czy ćwiczyć z nimi, czy też nie. Nie jest to jakiś skomplikowany dylemat do rozstrzygnięcia – trzeba jedynie mieć na uwadze kilka cennych wskazówek udzielanych przez profesjonalistów. Przede wszystkim pas nie jest polecany osobom, które dopiero rozpoczynają treningi na siłowni. Osoby te wykonują bowiem ćwiczenia z małym bądź średnim obciążeniem, skupiając się na doskonaleniu techniki oraz wzmacnianiu mięśni – ze szczególnym naciskiem na mięśnie stabilizujące kręgosłup, a więc na mięśnie brzucha oraz pleców odpowiadające za ochronę odcinka lędźwiowego podczas treningu. Na bardzo wzmożony wysiłek mięśnie stabilizujące są narażone przy ćwiczeniach z dużym obciążeniem, do wykonywania których można przystąpić dopiero wtedy, gdy ma się już pewne doświadczenie w treningach siłowych i wyrobione umiejętności. Mowa tutaj o takich ćwiczeniach jak:

 • martwy ciąg (podnoszenie ciężaru z podłoża do momentu, gdy  ma plecy ćwiczącego oraz nogi w kolanach są wyprostowane), zarzut (zarzucenie sztangi na klatkę piersiową),
 • wyciskanie sztangi w pozycji leżącej,
 • wyciskanie sztangi nad głowę – w pozycji siedzącej bądź stojącej,
 • przysiady.

Przy wymienionych powyżej ćwiczeniach kręgosłup jest w największym stopniu obciążony w obrębie 5 kręgów lędźwiowych. To, jak duża jest siła nacisku na krążek międzykręgowy, zależy przede wszystkim od pozycji, w jakiej w danym momencie znajduje się ciało. Dla przykładu w pozycji leżącej wartość nacisku wynosi 25 kg, zaś w pozycji siedzącej jest czterokrotnie większa. Podnosząc ciężar ważący 50 kg, ćwiczący musi mieć świadomość tego, iż wartość nacisku to aż 800 kg. Oczywiście, im cięższe obciążenie, tym większe są również podawane wartości. W takich okolicznościach naprawdę nietrudno o groźną kontuzję taką jak chociażby wysunięcie dysku czy przepuklina – zadaniem pasa kulturystycznego jest eliminowanie takiego zbędnego ryzyka. Po jego założeniu,  ciśnienie tłoczni brzusznej rośnie, co zapewnia odcinkowi lędźwiowemu kręgosłupa znacznie lepszą stabilizację. Tym samym łatwiej przychodzi wykonywanie wspomnianych wcześniej ćwiczeń, trenujący nabiera przy nich większej pewności, nie wspominając o tym, iż przynoszą one dużo lepsze rezultaty.

 

Prawidłowe zakładanie pasa

Aby pas kulturystyczny właściwie spełniał swoje zadanie, musi być prawidłowo nakładany i użytkowany, co niejednokrotnie przysparza wielu problemów osobom początkującym. Oto najważniejsze zasady.

 • Bezpośrednio przed założeniem pasa trzeba zrobić maksymalny wydech i lekko wciągnąć brzuch.
 • Pas powinien być zapięty bardzo ciasno – tak ciasno, jak się tylko da.
 • Po zakończeniu powtórzenia nie wolno zapomnieć o poluzowaniu pasa bądź o jego zdjęciu – nie wolno mieć go na sobie przez cały trening.
 • Mając na sobie pas, trzeba oddychać za pomocą klatki piersiowej i nie robić ćwiczeń na bezdechu.

 

Wymiana i konserwacja pasa

Nawet najlepszej jakości pas nadaje się w pewnym momencie do wymiany. Należy to uczynić, gdy:

 • wyraźnie się przetarł,
 • ma już pewien staż,
 • widoczne są na nim ślady użytkowania,
 • materiał, z którego jest wykonany, zmienił swe właściwości.

Z noszącego powyższe oznaki pasa w żadnym wypadku nie wolno korzystać, albowiem nie jest on w stanie zapewnić ćwiczącemu dostatecznej ochrony.

Rzecz jasna w trakcie normalnego użytkowania o pas trzeba dbać w należyty sposób:

 • po każdym treningu pas wymaga wysuszenia a temperaturze pokojowej,
 • najlepszym sposobem na utrzymanie pasa w czystości jest przecieranego miękką, delikatnie zwilżoną szmatką; absolutnie odpadają różnego rodzaju detergenty, gdyż doprowadzają one do uszkodzenia struktury pasa.

 

Czy pasy kulturystyczne mają wady?

Decydując się na zakup pasa, trzeba pamiętać nie tylko o prawidłowym dopasowaniu go do własnych potrzeb, ale również i o tym, że tego typu akcesoria mają pewne mankamenty – trudno jednak mówić o nich w kategoriach wad. Raczej są to kolejne wskazówki dotyczące użytkowania pasa.

 • Pasy kulturystyczne nie są polecane osobom początkującym.
 • Pasy należy wykorzystywać tylko i wyłącznie przy ćwiczeniach z dużym obciążeniem.
 • Nie zaleca się zbyt częstego i długotrwałego korzystania z pasa, albowiem doprowadza to do osłabienia mięśni stabilizujących. To z kolei przekłada się na wzmożoną podatność na urazy – można np. doznać  skręcenia stawu skokowego oraz narazić się na spory ból kręgosłupa. Zasada jest generalnie taka, że im krócej noszony pas, tym lepiej.
 • Nieprawidłowo dobrany pod względem rozmiaru pas wpija się w skórę lub wręcz przeciwnie – nie opina ciała w należytym stopniu.
 • Pas pasowi nierówny – jedynie sprawdzona i uznana marka daje gwarancję jakości, stąd też zakupy trzeba robić wyłącznie w specjalistycznych sklepach.

Więcej sprzętu do siłowni znajdziecie Państwo w dziale "sprzęt siłowy".

Polecane

Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel