Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać hantle?

Hantle to bardzo popularne narzędzie sportowe wykorzystywane w różnego rodzaju ćwiczeniach, m. in. fitness, rozwojowych oraz ogólnych, a także rehabilitacyjnych. Przeznaczone są zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn (chociaż hantle dla pań pod pewnymi względami różnią się od modeli dla panów – są lżejsze i wyposażone w cieńszą rączkę). Odpowiednio dobrane hantle oraz zestawy ćwiczeń przynoszą bardzo dobre rezultaty. Co zatem warto o nich wiedzieć i pod jakim kątem dopasowywać je do własnych potrzeb?

Jak wybrać hantle?

 

 

 Na skróty…

 

 

Zalety hantli i ćwiczeń z nimi

Ćwiczenia z hantlami, podobnie zresztą jak i same hantle, posiadają szereg zalet. Oto najważniejsze spośród nich.

 • W porównaniu z wieloma innymi sprzętami sportowymi hantle nie są drogie i nie zajmują dużo miejsca, ich przechowywanie nie przysparza zatem jakichkolwiek problemów. Można zabrać je ze sobą np. do pracy czy na wakacje.
 • Ćwiczenia z hantlami można wykonywać samodzielnie – nie jest to tego potrzebna osoba asystująca jak np. przy treningu ze sztangami.
 • Ćwiczenia z hantlami są bezpieczne dla stawów, ponieważ dłonie względem tułowia układają się w zupełnie naturalny sposób.
 • Zakres ruchu ciężarem jest przy treningu z hantlami jest zwiększony, co przekłada się na lepszą skuteczność ćwiczeń angażujących mięśnie do pracy ze stosunkowo dużą częstotliwością.
 • Trening doskonale wzmacnia różne grupy mięśni, m. in. mięśnie ramion.
 • Ćwiczenia z hantlami pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała.
 • Trening ładnie modeluje ciało.
 • Ogólna kondycja organizmu ulega poprawie.
 • Trening pozytywnie wpływa na psychiczne samopoczucie.
 • Ćwiczenia z hantlami są idealne dla osób planujących domowe treningi. Nie każdy dysponuje czasem bądź możliwościami, by systematycznie odwiedzać siłownię lub klub fitness.

 

Jakość nade wszystko

Hantle dostępne są w bardzo wielu modelach. Najlepiej zaopatrywać się w nie w sklepach sportowych, stawiając na uznane i liczące się marki takie jak m. in. Body Sculpture, Hop-Sport, Insportline, Kettler, Adidas TSR, Reebok, Marbo, TKO. Ceny są zróżnicowane – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Najdroższe są oczywiście narzędzia profesjonalne, przeznaczone do użytku na siłowniach, gdzie wyposażenie musi być dostosowane do dużej częstotliwości oraz intensywności treningów. Jakość hantli znajduje przełożenie na jakość treningu. Produkty pochodzące z asortymentu renomowanych producentów są wykonywane z wysokogatunkowych materiałów, dzięki czemu odznaczają się dłuższą żywotnością aniżeli modele typu „no name” oraz lepszą wytrzymałością. W markowej ofercie każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Cała oferta hantli znajduje się w dziale "hantle".

 

 

Rodzaje hantli

Mając na uwadze urozmaicone potrzeby oraz możliwości użytkowników, hantle można podzielić na kilka kategorii – głównymi kryteriami decydującymi o przypisaniu hantli do danej kategorii są ich masa oraz materiał, jakiego użyto do ich wykonania. W tabeli poniżej przedstawiono i opisano poszczególne rodzaje hantli.

 

Rodzaj hantli Opis
hantle winylowe ich wewnętrzna część zrobiona jest z masy betonowej, zaś zewnętrzna z winylu. Zakończenia są tu okrągłe. Aby hantle nie turlały się po podłodze, zastosowano w zakończeniach żłobienia. Waga hantli mieści się najczęściej w zakresie 1,5 - 5 kg. Są one dość duże - niezalecane dla osób o małych dłoniach
hantle neoprenowe ich wewnętrzna część jest zrobiona z żeliwa,  natomiast powłoka zewnętrzna jest neoprenowa (odmiana kauczuku syntetycznego). Dzięki temu, hantle dobrze leżą w dłoni i nie ślizgają się (dobrej jakości neopren nie wchłania wilgoci). Waga hantli waha się od 0,5 do 5 kg.
hantle z uchwytami do ich produkcji używany jest najczęściej neopren. Uchwyt jest zapinany na rzep, co niewątpliwie jest plusem hantli, ponieważ takie rozwiązanie świetnie chroni przed wyślizgnięciem się hantli z dłoni. Minusem natomiast jest to, że powierzchnia dobrze wchłania wilgoć, co powoduje brzydki zapach i szybkie zużywanie się hantli
hantle gumowane

odznaczają się znakomitymi właściwościami antypoślizgowymi. Można tu wyróżnić trzy rodzaje:

 • w całości pokryte gumą - są nieduże, a ich waga oscyluje w granicach 0,5-5 kg
 • gumowane jedynie na zakończeniach - waga sięga nawet do 50-60 kg
 • gumowane jedynie nakładki

 

Kolejny podział hantli to podział ze względu na możliwość ich regulacji. Wyróżnia się tutaj:

 • hantle stałe - które nie mają możliwości regulacji. Mają określoną wagę i nie można jej zmienić
 • hantle regulowane - są to hantle, których wagę można regulować poprzez dokładanie lub zdejmowanie obciążeń. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku, gdy np. z hantli korzysta więcej niż jedna osoba (przykładowo mężczyzna i kobieta)

 

Rodzaj treningu

Decydując się na któryś z omówionych powyżej rodzajów hantli, trzeba mieć na względzie przede wszystkim swoje potrzeby oraz oczekiwania względem treningu – jego typ odgrywa w tym kontekście bardzo ważną rolę. Kierując się zatem tym właśnie aspektem, należy pamiętać o kilku sprawach.

 • Trening siłowy – wymaga on posiadania co najmniej kilku kompletów hantli różniących się wagą (ewentualnie można zaopatrzyć się w krótki gryf oraz w obciążenia). Hantle, w których jest możliwość regulowania natężenia, są wielce praktyczne i pomocne w treningu siłowym, albowiem pozwalają na „podkręcenie” intensywności treningu.
 • Trening aerobowy – tego typu ćwiczenia są najchętniej wybierane przez kobiety. Cechuje je spore zróżnicowanie, a niektórym spośród nich towarzyszą dość gwałtowne ruchy. Dlatego też trzeba mieć absolutną pewność, że hantle nie wyślizgną się z rąk – polecane są tu zatem modele z uchwytami.
 • Trening dla osób początkujących – komuś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z ćwiczeniami, są zalecane lekkie hantle, na początek najrozsądniej zdecydować się na modele o wadze wynoszącej 0,5 kg. W miarę upływu czasu i nabierania wprawy w treningach można stopniowo zwiększać wagę hantli. Mięśnie muszą mieć czas, by przywyknąć do ćwiczeń z obciążeniami, tak więc „na dzień dobry” nie ma co ich zbytnio forsować.

 

Wskazówki dla kupujących

W tym miejscu warto wspomnieć jeszcze o kilku dosyć istotnych kwestiach, które mogą pomóc w wyborze najbardziej odpowiednich hantli.

 • Kupując hantle, nie zaszkodzi wykonać po kilkanaście powtórzeń jakiegoś nieskomplikowanego ćwiczenia. W ten prosty sposób można przekonać się czy wybrany model jest za ciężki lub wręcz przeciwnie – zbyt lekki. Ważne tutaj jest też to, czego oczekuje od treningu dana osoba – czy stawia raczej na budowanie siły, czy też może wytrzymałości. Jeśli na to pierwsze, najlepszą opcją będą hantle o mniejszej wadze, ale ilość powtórzeń określonych ćwiczeń należy zwiększać. W przypadku pracy nad wytrzymałością jest odwrotnie – cięższe hantle i mniejsza ilość powtórzeń.
 • Ważnym czynnikiem przeświadczającym o wyborze hantli jest to, którą grupę mięśni chce ćwiczyć użytkownik. Najrozsądniej zatem mieć zawsze pod ręką kilka kompletów przystosowanych do rozmaitych ćwiczeń – z mniejszym bądź większym obciążeniem.
 • Zaleca się ćwiczenia, przy okazji których wypróbowywane są hantle o różnej wadze.

 

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

Istotnymi kryteriami wyboru hantli są funkcjonalność oraz bezpieczeństwo ich użytkowania. Warto więc przyjrzeć się im zakończeniom. Tradycyjnie spotykane są zakończenia owalne – niestety, nie należą one do zbyt praktycznych, ponieważ po odłożeniu na podłogę zaczynają się turlać. Praktyczniejsze są zatem modele o zakończeniach np. kwadratowych bądź trójkątnych. W trakcie ćwiczeń niejednokrotnie zdarza się i tak, że hantle wyślizgują się z dłoni – w ten sposób można nie tylko porysować podłogę, ale też i sobie zrobić krzywdę, zwłaszcza gdy hantle odznaczają się większą wagą. Aby unikać takich sytuacji, należy zwracać uwagę na materiał, z jakiego hantle zostały wykonane – np. modele neoprenowe bądź gumowe amortyzują upadki. Innym rozwiązaniem może być przykładowo zaopatrzenie się w hantle z uchwytami.

 

O czym pamiętać podczas treningu?

Ćwiczenia z hantlami wymagają pamiętania o kilku sprawach. Dzięki tym wskazówkom można mówić o bardziej efektywnym treningu. Na szczęście wszystkie poniższe odruchy można bez problemu przekuć w nawyki.

 • Podczas ćwiczeń, przy wyproście, nie wolno blokować kolan oraz łokci.
 • Wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane bardzo płynnie.
 • Wykonując podnoszenie bądź przysiad, osoba ćwicząca nie powinna zapominać o zatrzymaniu ciężaru na sekundę.
 • W trakcie treningu trzeba umiejętnie pracować z oddechem, robiąc wydech przy unoszeniu hantli i nabierając powietrza przy ich opuszczaniu. Warto przy tej sposobności nadmienić, iż właściwe oddychanie jest pomocne nie tylko w trakcie ćwiczeń, ale przydaje się też i wielu innych, codziennych sytuacjach.

Tutaj trzeba jeszcze koniecznie dodać, iż żaden trening nie przyniesie spodziewanych rezultatów bez odpowiedniej diety (dotyczy to wszelakich form aktywności fizycznej, nie tylko ćwiczeń z hantlami). Niezbędne jest zatem popracowanie nad sposobem odżywiania się, pewne przyzwyczajenia na pewno trzeba będzie zmienić bądź też całkowicie się ich pozbyć.

 

Przykładowe ćwiczenia z hantlami

Wariantów ćwiczeń z hantlami można wymienić bardzo wiele. Poniżej znajduje się kilka propozycji wraz z krótkim opisem.

 • Ćwiczenie na mięśnie klatki piersiowej – należy stanąć w rozkroku i trzymając hantle, unieść przed siebie ręce na wysokości klatki, a następnie rozkładać je na boki i ponownie wracać do pozycji wyjściowej.
 • Ćwiczenie na talię – nogi w rozkroku, hantle w dłoniach, zaś ramiona luźno opuszczone wzdłuż tułowia. Następnie wykonywać klasyczne skręty – w kilku seriach. Ćwiczenie te fantastycznie modeluje mięśnie brzucha oraz wyszczupla talię.
 • Ćwiczenie na bicepsy – nogi w lekkim rozkroku, hantle w dłoniach, ramiona wzdłuż tułowia. Następnie, zginając ręce w łokciach i zwracając dłonie w stronę tułowia, należy unosić hantle. Ćwiczenie te jest doskonała propozycją dla osób pragnących wymodelować ramiona.
 • Ćwiczenie na łydki – prosta postawa, hantle w dłoniach, ramiona opuszczone wzdłuż tułowia. Jedną stopę należy postawić za łydką drugiej nogi, a potem trzeba stawać na palcach. Jest to ćwiczenie polecane osobom, które chciałyby wyszczuplić łydki.
 • Ćwiczenie na nogi – lekki rozkrok, hantle trzymane przy głowie. Następnie należy obniżyć tułów aż uda będą równolegle ułożone do podłoża. Potem powolny powrót do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie te pomaga nie tylko w modelowaniu mięśni nóg, ale i pośladków.

 

Rodzaje ćwiczeń z hantlami

Więcej sprzętu do siłowni znajdziecie Państwo w dziale "sprzęt siłowy".

Polecane

Hantla chromowana 5kg Insportline

Hantla chromowana 5kg Insportline

219,90 zł brutto171,90 zł brutto
Hantla chromowana 4 kg Insportline

Hantla chromowana 4 kg Insportline

189,90 zł brutto149,90 zł brutto
Hantla chromowana 3 kg Insportline

Hantla chromowana 3 kg Insportline

139,90 zł brutto109,90 zł brutto
Hantla chromowana 2 kg Insportline

Hantla chromowana 2 kg Insportline

104,90 zł brutto84,90 zł brutto
Hantla chromowana 1 kg Insportline

Hantla chromowana 1 kg Insportline

49,90 zł brutto39,90 zł brutto
Hantla stała HEX w gumie 14 kg Insportline

Hantla stała HEX w gumie 14 kg Insportline

489,90 zł brutto399,90 zł brutto
Hantla stała HEX w gumie 12 kg Insportline

Hantla stała HEX w gumie 12 kg Insportline

399,90 zł brutto319,90 zł brutto
Hantla winylowa Kettlebell Insportline 18 kg

Hantla winylowa Kettlebell Insportline 18 kg

299,90 zł brutto219,90 zł brutto
Hantla winylowa Kettlebell Insportline 16 kg

Hantla winylowa Kettlebell Insportline 16 kg

239,90 zł brutto199,90 zł brutto
Hantla winylowa Kettlebell Insportline 2 kg

Hantla winylowa Kettlebell Insportline 2 kg

49,90 zł brutto32,90 zł brutto
Hantla stała HEX w gumie Insportline 9kg

Hantla stała HEX w gumie Insportline 9kg

299,90 zł brutto229,90 zł brutto
Hantla chromowana 6 kg Insportline

Hantla chromowana 6 kg Insportline

249,90 zł brutto199,90 zł brutto
Hantla chromowana 7 kg Insportline

Hantla chromowana 7 kg Insportline

339,90 zł brutto259,90 zł brutto
Hantla chromowana 8kg Insportline

Hantla chromowana 8kg Insportline

339,90 zł brutto259,90 zł brutto
Hantla chromowana 9kg Insportline

Hantla chromowana 9kg Insportline

369,90 zł brutto279,90 zł brutto
Hantla chromowana 10kg Insportline

Hantla chromowana 10kg Insportline

389,90 zł brutto299,90 zł brutto
Hantla chromowana 12kg Insportline

Hantla chromowana 12kg Insportline

469,90 zł brutto359,90 zł brutto
Hantla chromowana 14kg Insportline

Hantla chromowana 14kg Insportline

499,90 zł brutto399,90 zł brutto
Hantla z obciążeniem żeliwnym 10 kg Insportline

Hantla z obciążeniem żeliwnym 10 kg Insportline

239,90 zł brutto199,90 zł brutto
Hantla stała żeliwna Insportline 12,5 kg

Hantla stała żeliwna Insportline 12,5 kg

449,90 zł brutto339,90 zł brutto
Hantla ogumowana Kettlebell 30 kg Insportline

Hantla ogumowana Kettlebell 30 kg Insportline

769,00 zł brutto649,00 zł brutto
Hantla gumowana Profi Insportline 30 kg

Hantla gumowana Profi Insportline 30 kg

1 299,00 zł brutto1 019,00 zł brutto
Hantla gumowana Profi Insportline 28 kg

Hantla gumowana Profi Insportline 28 kg

1 319,00 zł brutto1 049,00 zł brutto
Hantla gumowana Profi Insportline 26 kg

Hantla gumowana Profi Insportline 26 kg

1 199,00 zł brutto889,00 zł brutto
Hantla gumowana Profi Insportline 24 kg

Hantla gumowana Profi Insportline 24 kg

1 189,00 zł brutto889,00 zł brutto
Hantla gumowana Profi Insportline 22 kg

Hantla gumowana Profi Insportline 22 kg

1 199,00 zł brutto819,00 zł brutto
Hantla gumowana Profi Insportline 20 kg

Hantla gumowana Profi Insportline 20 kg

1 049,00 zł brutto739,00 zł brutto
Hantla gumowana Profi Insportline 18 kg

Hantla gumowana Profi Insportline 18 kg

879,00 zł brutto669,00 zł brutto
Hantla gumowana Profi Insportline 16 kg

Hantla gumowana Profi Insportline 16 kg

689,00 zł brutto589,00 zł brutto
Hantla gumowana Profi Insportline 14 kg

Hantla gumowana Profi Insportline 14 kg

649,00 zł brutto519,00 zł brutto
Hantla gumowana Profi Insportline 12 kg

Hantla gumowana Profi Insportline 12 kg

579,90 zł brutto459,90 zł brutto
Hantla gumowana Profi Insportline 10 kg

Hantla gumowana Profi Insportline 10 kg

489,90 zł brutto379,90 zł brutto
Hantla gumowana Profi Insportline 8 kg

Hantla gumowana Profi Insportline 8 kg

389,90 zł brutto299,90 zł brutto
Hantla gumowana Profi Insportline 6 kg

Hantla gumowana Profi Insportline 6 kg

349,90 zł brutto259,90 zł brutto
Hantla gumowana Profi Insportline 4 kg

Hantla gumowana Profi Insportline 4 kg

209,90 zł brutto169,90 zł brutto
Hantla gumowana Profi Insportline 2 kg

Hantla gumowana Profi Insportline 2 kg

139,90 zł brutto104,90 zł brutto
Hantle winylowe tiguar 2 x 4 kg BOX

Hantle winylowe tiguar 2 x 4 kg BOX

149,00 zł brutto142,00 zł brutto
Hantle winylowe tiguar 2 x 5 kg BOX

Hantle winylowe tiguar 2 x 5 kg BOX

197,00 zł brutto187,00 zł brutto
Powerbag 5 kg tiguar

Powerbag 5 kg tiguar

307,00 zł brutto
Powerbag 10 kg tiguar

Powerbag 10 kg tiguar

342,00 zł brutto
Powerbag 15 kg tiguar

Powerbag 15 kg tiguar

367,00 zł brutto
Powerbag 20 kg tiguar

Powerbag 20 kg tiguar

430,00 zł brutto
Powerbag 25 kg tiguar

Powerbag 25 kg tiguar

486,00 zł brutto
Zestaw hantli stalowych gumowanych 42 - 50 kg TKO

Zestaw hantli stalowych gumowanych 42 - 50 kg TKO

8 921,00 zł brutto8 475,00 zł brutto
Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 1 kg

Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 1 kg

24,90 zł brutto18,90 zł brutto
Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 2 kg

Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 2 kg

34,90 zł brutto26,90 zł brutto
Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 3 kg

Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 3 kg

49,90 zł brutto39,90 zł brutto
Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 4 kg

Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 4 kg

59,90 zł brutto47,90 zł brutto
Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 5 kg

Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 5 kg

89,90 zł brutto69,90 zł brutto
Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 6 kg

Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 6 kg

94,90 zł brutto71,90 zł brutto
Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 7 kg

Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 7 kg

104,90 zł brutto82,90 zł brutto
Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 8 kg

Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 8 kg

129,90 zł brutto99,90 zł brutto
Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 9 kg

Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 9 kg

139,90 zł brutto109,90 zł brutto
Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 10 kg

Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 10 kg

149,90 zł brutto115,90 zł brutto
Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 14 kg

Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 14 kg

199,90 zł brutto159,90 zł brutto
Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 16 kg

Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 16 kg

229,90 zł brutto179,90 zł brutto
Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 18 kg

Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 18 kg

239,90 zł brutto189,90 zł brutto
Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 20 kg

Kettlebell bitumiczny Dark Insportline 20 kg

299,90 zł brutto229,90 zł brutto
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com
Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
Zamknij
pixel