Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak wybrać hantle?

Hantle to bardzo popularne narzędzie sportowe wykorzystywane w różnego rodzaju ćwiczeniach, m. in. fitness, rozwojowych oraz ogólnych, a także rehabilitacyjnych. Przeznaczone są zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn (chociaż hantle dla pań pod pewnymi względami różnią się od modeli dla panów – są lżejsze i wyposażone w cieńszą rączkę). Odpowiednio dobrane hantle oraz zestawy ćwiczeń przynoszą bardzo dobre rezultaty. Co zatem warto o nich wiedzieć i pod jakim kątem dopasowywać je do własnych potrzeb?

Jak wybrać hantle?

 

 

 Na skróty…

 

 

Zalety hantli i ćwiczeń z nimi

Ćwiczenia z hantlami, podobnie zresztą jak i same hantle, posiadają szereg zalet. Oto najważniejsze spośród nich.

 • W porównaniu z wieloma innymi sprzętami sportowymi hantle nie są drogie i nie zajmują dużo miejsca, ich przechowywanie nie przysparza zatem jakichkolwiek problemów. Można zabrać je ze sobą np. do pracy czy na wakacje.
 • Ćwiczenia z hantlami można wykonywać samodzielnie – nie jest to tego potrzebna osoba asystująca jak np. przy treningu ze sztangami.
 • Ćwiczenia z hantlami są bezpieczne dla stawów, ponieważ dłonie względem tułowia układają się w zupełnie naturalny sposób.
 • Zakres ruchu ciężarem jest przy treningu z hantlami jest zwiększony, co przekłada się na lepszą skuteczność ćwiczeń angażujących mięśnie do pracy ze stosunkowo dużą częstotliwością.
 • Trening doskonale wzmacnia różne grupy mięśni, m. in. mięśnie ramion.
 • Ćwiczenia z hantlami pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała.
 • Trening ładnie modeluje ciało.
 • Ogólna kondycja organizmu ulega poprawie.
 • Trening pozytywnie wpływa na psychiczne samopoczucie.
 • Ćwiczenia z hantlami są idealne dla osób planujących domowe treningi. Nie każdy dysponuje czasem bądź możliwościami, by systematycznie odwiedzać siłownię lub klub fitness.

 

Jakość nade wszystko

Hantle dostępne są w bardzo wielu modelach. Najlepiej zaopatrywać się w nie w sklepach sportowych, stawiając na uznane i liczące się marki takie jak m. in. Body Sculpture, Hop-Sport, Insportline, Kettler, Adidas TSR, Reebok, Marbo, TKO. Ceny są zróżnicowane – od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Najdroższe są oczywiście narzędzia profesjonalne, przeznaczone do użytku na siłowniach, gdzie wyposażenie musi być dostosowane do dużej częstotliwości oraz intensywności treningów. Jakość hantli znajduje przełożenie na jakość treningu. Produkty pochodzące z asortymentu renomowanych producentów są wykonywane z wysokogatunkowych materiałów, dzięki czemu odznaczają się dłuższą żywotnością aniżeli modele typu „no name” oraz lepszą wytrzymałością. W markowej ofercie każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Cała oferta hantli znajduje się w dziale "hantle".

 

 

Rodzaje hantli

Mając na uwadze urozmaicone potrzeby oraz możliwości użytkowników, hantle można podzielić na kilka kategorii – głównymi kryteriami decydującymi o przypisaniu hantli do danej kategorii są ich masa oraz materiał, jakiego użyto do ich wykonania. W tabeli poniżej przedstawiono i opisano poszczególne rodzaje hantli.

 

Rodzaj hantli Opis
hantle winylowe ich wewnętrzna część zrobiona jest z masy betonowej, zaś zewnętrzna z winylu. Zakończenia są tu okrągłe. Aby hantle nie turlały się po podłodze, zastosowano w zakończeniach żłobienia. Waga hantli mieści się najczęściej w zakresie 1,5 - 5 kg. Są one dość duże - niezalecane dla osób o małych dłoniach
hantle neoprenowe ich wewnętrzna część jest zrobiona z żeliwa,  natomiast powłoka zewnętrzna jest neoprenowa (odmiana kauczuku syntetycznego). Dzięki temu, hantle dobrze leżą w dłoni i nie ślizgają się (dobrej jakości neopren nie wchłania wilgoci). Waga hantli waha się od 0,5 do 5 kg.
hantle z uchwytami do ich produkcji używany jest najczęściej neopren. Uchwyt jest zapinany na rzep, co niewątpliwie jest plusem hantli, ponieważ takie rozwiązanie świetnie chroni przed wyślizgnięciem się hantli z dłoni. Minusem natomiast jest to, że powierzchnia dobrze wchłania wilgoć, co powoduje brzydki zapach i szybkie zużywanie się hantli
hantle gumowane

odznaczają się znakomitymi właściwościami antypoślizgowymi. Można tu wyróżnić trzy rodzaje:

 • w całości pokryte gumą - są nieduże, a ich waga oscyluje w granicach 0,5-5 kg
 • gumowane jedynie na zakończeniach - waga sięga nawet do 50-60 kg
 • gumowane jedynie nakładki

 

Kolejny podział hantli to podział ze względu na możliwość ich regulacji. Wyróżnia się tutaj:

 • hantle stałe - które nie mają możliwości regulacji. Mają określoną wagę i nie można jej zmienić
 • hantle regulowane - są to hantle, których wagę można regulować poprzez dokładanie lub zdejmowanie obciążeń. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku, gdy np. z hantli korzysta więcej niż jedna osoba (przykładowo mężczyzna i kobieta)

 

Rodzaj treningu

Decydując się na któryś z omówionych powyżej rodzajów hantli, trzeba mieć na względzie przede wszystkim swoje potrzeby oraz oczekiwania względem treningu – jego typ odgrywa w tym kontekście bardzo ważną rolę. Kierując się zatem tym właśnie aspektem, należy pamiętać o kilku sprawach.

 • Trening siłowy – wymaga on posiadania co najmniej kilku kompletów hantli różniących się wagą (ewentualnie można zaopatrzyć się w krótki gryf oraz w obciążenia). Hantle, w których jest możliwość regulowania natężenia, są wielce praktyczne i pomocne w treningu siłowym, albowiem pozwalają na „podkręcenie” intensywności treningu.
 • Trening aerobowy – tego typu ćwiczenia są najchętniej wybierane przez kobiety. Cechuje je spore zróżnicowanie, a niektórym spośród nich towarzyszą dość gwałtowne ruchy. Dlatego też trzeba mieć absolutną pewność, że hantle nie wyślizgną się z rąk – polecane są tu zatem modele z uchwytami.
 • Trening dla osób początkujących – komuś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę z ćwiczeniami, są zalecane lekkie hantle, na początek najrozsądniej zdecydować się na modele o wadze wynoszącej 0,5 kg. W miarę upływu czasu i nabierania wprawy w treningach można stopniowo zwiększać wagę hantli. Mięśnie muszą mieć czas, by przywyknąć do ćwiczeń z obciążeniami, tak więc „na dzień dobry” nie ma co ich zbytnio forsować.

 

Wskazówki dla kupujących

W tym miejscu warto wspomnieć jeszcze o kilku dosyć istotnych kwestiach, które mogą pomóc w wyborze najbardziej odpowiednich hantli.

 • Kupując hantle, nie zaszkodzi wykonać po kilkanaście powtórzeń jakiegoś nieskomplikowanego ćwiczenia. W ten prosty sposób można przekonać się czy wybrany model jest za ciężki lub wręcz przeciwnie – zbyt lekki. Ważne tutaj jest też to, czego oczekuje od treningu dana osoba – czy stawia raczej na budowanie siły, czy też może wytrzymałości. Jeśli na to pierwsze, najlepszą opcją będą hantle o mniejszej wadze, ale ilość powtórzeń określonych ćwiczeń należy zwiększać. W przypadku pracy nad wytrzymałością jest odwrotnie – cięższe hantle i mniejsza ilość powtórzeń.
 • Ważnym czynnikiem przeświadczającym o wyborze hantli jest to, którą grupę mięśni chce ćwiczyć użytkownik. Najrozsądniej zatem mieć zawsze pod ręką kilka kompletów przystosowanych do rozmaitych ćwiczeń – z mniejszym bądź większym obciążeniem.
 • Zaleca się ćwiczenia, przy okazji których wypróbowywane są hantle o różnej wadze.

 

Funkcjonalność i bezpieczeństwo

Istotnymi kryteriami wyboru hantli są funkcjonalność oraz bezpieczeństwo ich użytkowania. Warto więc przyjrzeć się im zakończeniom. Tradycyjnie spotykane są zakończenia owalne – niestety, nie należą one do zbyt praktycznych, ponieważ po odłożeniu na podłogę zaczynają się turlać. Praktyczniejsze są zatem modele o zakończeniach np. kwadratowych bądź trójkątnych. W trakcie ćwiczeń niejednokrotnie zdarza się i tak, że hantle wyślizgują się z dłoni – w ten sposób można nie tylko porysować podłogę, ale też i sobie zrobić krzywdę, zwłaszcza gdy hantle odznaczają się większą wagą. Aby unikać takich sytuacji, należy zwracać uwagę na materiał, z jakiego hantle zostały wykonane – np. modele neoprenowe bądź gumowe amortyzują upadki. Innym rozwiązaniem może być przykładowo zaopatrzenie się w hantle z uchwytami.

 

O czym pamiętać podczas treningu?

Ćwiczenia z hantlami wymagają pamiętania o kilku sprawach. Dzięki tym wskazówkom można mówić o bardziej efektywnym treningu. Na szczęście wszystkie poniższe odruchy można bez problemu przekuć w nawyki.

 • Podczas ćwiczeń, przy wyproście, nie wolno blokować kolan oraz łokci.
 • Wszystkie ćwiczenia powinny być wykonywane bardzo płynnie.
 • Wykonując podnoszenie bądź przysiad, osoba ćwicząca nie powinna zapominać o zatrzymaniu ciężaru na sekundę.
 • W trakcie treningu trzeba umiejętnie pracować z oddechem, robiąc wydech przy unoszeniu hantli i nabierając powietrza przy ich opuszczaniu. Warto przy tej sposobności nadmienić, iż właściwe oddychanie jest pomocne nie tylko w trakcie ćwiczeń, ale przydaje się też i wielu innych, codziennych sytuacjach.

Tutaj trzeba jeszcze koniecznie dodać, iż żaden trening nie przyniesie spodziewanych rezultatów bez odpowiedniej diety (dotyczy to wszelakich form aktywności fizycznej, nie tylko ćwiczeń z hantlami). Niezbędne jest zatem popracowanie nad sposobem odżywiania się, pewne przyzwyczajenia na pewno trzeba będzie zmienić bądź też całkowicie się ich pozbyć.

 

Przykładowe ćwiczenia z hantlami

Wariantów ćwiczeń z hantlami można wymienić bardzo wiele. Poniżej znajduje się kilka propozycji wraz z krótkim opisem.

 • Ćwiczenie na mięśnie klatki piersiowej – należy stanąć w rozkroku i trzymając hantle, unieść przed siebie ręce na wysokości klatki, a następnie rozkładać je na boki i ponownie wracać do pozycji wyjściowej.
 • Ćwiczenie na talię – nogi w rozkroku, hantle w dłoniach, zaś ramiona luźno opuszczone wzdłuż tułowia. Następnie wykonywać klasyczne skręty – w kilku seriach. Ćwiczenie te fantastycznie modeluje mięśnie brzucha oraz wyszczupla talię.
 • Ćwiczenie na bicepsy – nogi w lekkim rozkroku, hantle w dłoniach, ramiona wzdłuż tułowia. Następnie, zginając ręce w łokciach i zwracając dłonie w stronę tułowia, należy unosić hantle. Ćwiczenie te jest doskonała propozycją dla osób pragnących wymodelować ramiona.
 • Ćwiczenie na łydki – prosta postawa, hantle w dłoniach, ramiona opuszczone wzdłuż tułowia. Jedną stopę należy postawić za łydką drugiej nogi, a potem trzeba stawać na palcach. Jest to ćwiczenie polecane osobom, które chciałyby wyszczuplić łydki.
 • Ćwiczenie na nogi – lekki rozkrok, hantle trzymane przy głowie. Następnie należy obniżyć tułów aż uda będą równolegle ułożone do podłoża. Potem powolny powrót do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie te pomaga nie tylko w modelowaniu mięśni nóg, ale i pośladków.

 

Rodzaje ćwiczeń z hantlami

Więcej sprzętu do siłowni znajdziecie Państwo w dziale "sprzęt siłowy".

Polecane

Hantla chromowana 5kg Insportline

Hantla chromowana 5kg Insportline

139,90 zł brutto/1szt.
Hantla chromowana 4 kg Insportline

Hantla chromowana 4 kg Insportline

119,90 zł brutto/1szt.
Hantla chromowana 6 kg Insportline

Hantla chromowana 6 kg Insportline

164,90 zł brutto/1szt.
Hantla chromowana 7 kg Insportline

Hantla chromowana 7 kg Insportline

209,90 zł brutto/1szt.
Hantla chromowana 8kg Insportline

Hantla chromowana 8kg Insportline

239,90 zł brutto/1szt.
Hantla chromowana 9kg Insportline

Hantla chromowana 9kg Insportline

259,90 zł brutto/1szt.
Hantla chromowana 10kg Insportline

Hantla chromowana 10kg Insportline

269,90 zł brutto/1szt.
Hantla chromowana 12kg Insportline

Hantla chromowana 12kg Insportline

319,90 zł brutto/1szt.
Hantla chromowana 14kg Insportline

Hantla chromowana 14kg Insportline

369,90 zł brutto/1szt.
Hantle chromowane w walizce STC20 HMS 20 kg

Hantle chromowane w walizce STC20 HMS 20 kg

349,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 349,00 zł/1szt.Cena regularna 425,00 zł brutto/1szt.
Hantle chromowane w walizce STC15 HMS 15 kg

Hantle chromowane w walizce STC15 HMS 15 kg

299,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 299,00 zł/1szt.Cena regularna 335,00 zł brutto/1szt.
Sztangielki w walizce 20 kg czarne HMS

Sztangielki w walizce 20 kg czarne HMS

279,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 279,00 zł/1szt.Cena regularna 355,00 zł brutto/1szt.
Kettlebell regulowany miękki 20 LBS HMS

Kettlebell regulowany miękki 20 LBS HMS

169,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 169,00 zł/1szt.Cena regularna 179,00 zł brutto/1szt.
Hantle winylowe tiguar 2 x 0,5 kg BOX

Hantle winylowe tiguar 2 x 0,5 kg BOX

23,00 zł brutto/1kompletNajniższa cena z 30 dni przed obniżką 24,00 zł/1kompletCena regularna 24,00 zł brutto/1komplet
Hantle winylowe tiguar 2 x 1 kg BOX

Hantle winylowe tiguar 2 x 1 kg BOX

47,00 zł brutto/1komplet
Hantle winylowe tiguar 2 x 2 kg BOX

Hantle winylowe tiguar 2 x 2 kg BOX

94,00 zł brutto/1komplet
Hantle winylowe tiguar 2 x 3 kg BOX

Hantle winylowe tiguar 2 x 3 kg BOX

117,00 zł brutto/1kompletNajniższa cena z 30 dni przed obniżką 123,00 zł/1kompletCena regularna 123,00 zł brutto/1komplet
Hantle winylowe tiguar 2 x 4 kg BOX

Hantle winylowe tiguar 2 x 4 kg BOX

162,00 zł brutto/1komplet
Hantle winylowe tiguar 2 x 5 kg BOX

Hantle winylowe tiguar 2 x 5 kg BOX

213,00 zł brutto/1komplet
Kettlebell żeliwny pokryty winylem tiguar 4 kg

Kettlebell żeliwny pokryty winylem tiguar 4 kg

94,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 99,00 zł/1szt.Cena regularna 99,00 zł brutto/1szt.
Kettlebell żeliwny KZG 4 kg HMS

Kettlebell żeliwny KZG 4 kg HMS

59,00 zł brutto/1szt.
Kettlebell żeliwny KZG 6 kg HMS

Kettlebell żeliwny KZG 6 kg HMS

89,00 zł brutto/1szt.
Kettlebell żeliwny KZG 8 kg HMS

Kettlebell żeliwny KZG 8 kg HMS

114,99 zł brutto/1szt.
Kettlebell żeliwny KZG 12 kg HMS

Kettlebell żeliwny KZG 12 kg HMS

159,00 zł brutto/1szt.
Kettlebell żeliwny KZG 28 kg HMS

Kettlebell żeliwny KZG 28 kg HMS

369,00 zł brutto/1szt.
Kettlebell żeliwny KZG 32 kg HMS

Kettlebell żeliwny KZG 32 kg HMS

399,00 zł brutto/1szt.
Sztangielka regulowana SG01 HMS 7 kg

Sztangielka regulowana SG01 HMS 7 kg

119,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 119,00 zł/1szt.Cena regularna 139,00 zł brutto/1szt.
Sztangielka regulowana SG03 HMS 10 kg

Sztangielka regulowana SG03 HMS 10 kg

149,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 149,00 zł/1szt.Cena regularna 175,00 zł brutto/1szt.
Sztangielka regulowana SG04 HMS 15 kg

Sztangielka regulowana SG04 HMS 15 kg

199,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 199,00 zł/1szt.Cena regularna 245,00 zł brutto/1szt.
Hantla gumowana Hex Pro 2 kg HMS

Hantla gumowana Hex Pro 2 kg HMS

27,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 27,00 zł/1szt.Cena regularna 39,50 zł brutto/1szt.
Hantla gumowana Hex Pro 4 kg HMS

Hantla gumowana Hex Pro 4 kg HMS

55,01 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 55,01 zł/1szt.Cena regularna 69,00 zł brutto/1szt.
Hantla gumowana Hex Pro 6 kg HMS

Hantla gumowana Hex Pro 6 kg HMS

79,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 79,00 zł/1szt.Cena regularna 102,00 zł brutto/1szt.
Hantla gumowana Hex Pro 8 kg HMS

Hantla gumowana Hex Pro 8 kg HMS

99,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 99,00 zł/1szt.Cena regularna 132,00 zł brutto/1szt.
Hantla gumowana Hex Pro 10 kg HMS

Hantla gumowana Hex Pro 10 kg HMS

119,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 119,00 zł/1szt.Cena regularna 165,00 zł brutto/1szt.
Hantla gumowana Hex Pro 20 kg HMS

Hantla gumowana Hex Pro 20 kg HMS

239,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 239,00 zł/1szt.Cena regularna 315,00 zł brutto/1szt.
Hantla gumowana Hex Pro 22,5 kg HMS

Hantla gumowana Hex Pro 22,5 kg HMS

269,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 269,00 zł/1szt.Cena regularna 345,00 zł brutto/1szt.
Hantla gumowana Hex Pro 25 kg HMS

Hantla gumowana Hex Pro 25 kg HMS

299,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 299,00 zł/1szt.Cena regularna 385,00 zł brutto/1szt.
Hantla gumowana Hex Pro 27,5 kg HMS

Hantla gumowana Hex Pro 27,5 kg HMS

329,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 329,00 zł/1szt.Cena regularna 420,00 zł brutto/1szt.
Hantla gumowana Hex Pro 37,5 kg HMS

Hantla gumowana Hex Pro 37,5 kg HMS

459,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 459,00 zł/1szt.Cena regularna 560,00 zł brutto/1szt.
Hantla gumowana Hex Pro 40 kg HMS

Hantla gumowana Hex Pro 40 kg HMS

509,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 509,00 zł/1szt.Cena regularna 595,00 zł brutto/1szt.
Hantla gumowana Hex Pro 47,5 kg HMS

Hantla gumowana Hex Pro 47,5 kg HMS

599,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 599,00 zł/1szt.Cena regularna 712,00 zł brutto/1szt.
Hantla gumowana Hex Pro 55 kg HMS

Hantla gumowana Hex Pro 55 kg HMS

689,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 689,00 zł/1szt.Cena regularna 825,00 zł brutto/1szt.
Hantla gumowana Hex Pro 12 kg HMS

Hantla gumowana Hex Pro 12 kg HMS

149,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 149,00 zł/1szt.Cena regularna 198,00 zł brutto/1szt.
Hantla gumowana Hex Pro 14 kg HMS

Hantla gumowana Hex Pro 14 kg HMS

169,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 169,00 zł/1szt.Cena regularna 225,00 zł brutto/1szt.
Hantla gumowana Hex Pro 16 kg HMS

Hantla gumowana Hex Pro 16 kg HMS

189,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 189,00 zł/1szt.Cena regularna 260,00 zł brutto/1szt.
Hantla gumowana Hex Pro 18 kg HMS

Hantla gumowana Hex Pro 18 kg HMS

219,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 219,00 zł/1szt.Cena regularna 285,00 zł brutto/1szt.
Kettlebell żeliwny pokryty winylem HMS 28 kg

Kettlebell żeliwny pokryty winylem HMS 28 kg

329,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 329,00 zł/1szt.Cena regularna 439,00 zł brutto/1szt.
Kettlebell żeliwny pokryty winylem HMS 32 kg

Kettlebell żeliwny pokryty winylem HMS 32 kg

369,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 369,00 zł/1szt.Cena regularna 499,00 zł brutto/1szt.
Worek treningowy WBF05 HMS

Worek treningowy WBF05 HMS

159,00 zł brutto/1szt.
Worek treningowy WBF15 HMS

Worek treningowy WBF15 HMS

209,00 zł brutto/1szt.
Worek treningowy WBF20 HMS

Worek treningowy WBF20 HMS

239,00 zł brutto/1szt.
Powerbag WDC 5 kg HMS

Powerbag WDC 5 kg HMS

139,00 zł brutto/1szt.
Powerbag WDC 20 kg HMS

Powerbag WDC 20 kg HMS

199,00 zł brutto/1szt.
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel