Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak wybrać stół do tenisa?

Gra w tenisa stołowego kojarzy się ze szkolnymi zajęciami wychowania fizycznego. Nie bez powodu sport ten znalazł się w szkołach. Ta dyscyplina sportowa jest odpowiednia dla każdego, nie wymaga posiadania określonych predyspozycji, nadaje się zarówno dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz osób starszych, niezależnie od płci. Jest to jeden z nielicznych sportów, który osoby niepełnosprawne mogą uprawiać przy zastosowaniu tych samych zasad, jak osoby zdrowe. Gra doskonale wpływa na sprawność fizyczną, jest to dyscyplina, która pomaga skoordynować pracę wzroku oraz rąk. Podczas rozgrywek zawodnik musi być skupiony a piłeczce i odpowiednio szybko reagować. Takie ćwiczenie jest idealne dla małych dzieci. Aktywna gra w tenisa stołowego wykształca u zawodników schematy wpływające na koncentrację i szybkość reakcji. Tenis stołowy można uprawiać na poziomie amatorskim bez większego przygotowania.

 

Na skróty... 

  

 

Przeznaczenie stołu

  • stół do użytku wewnętrznego - Indoor. Materiały użyte do produkcji stołu do użytku wewnętrznego nie są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.
  • stół do użytku zewnętrznego - outdoor. Antykorozyjne materiały użyte do produkcji stołu do użytku zewnętrznego są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne (słońce, deszcz, śnieg, mróz).

Cała oferta stołów do tenisa stołowego znajduje się w dziale "stoły tenisowe".

 

Wybór rakietki

Rakietki do tenisa stołowego dzieli się według kilku kryteriów, najważniejszym wśród nich jest poziom zaawansowania oraz styl gry. Przy zastosowaniu tego kryterium wyróżnia się rakietki:

  • dla początkujących i rakietki amatorskie (typ all). Charakteryzują się stosunkowo niewielką dynamiką i prędkością, ale bardzo dobrym czuciem i kontrolą. Dzięki temu nadają się do nauki techniki oraz pozwalają na duży margines błędu. Warto pamiętać, że zbyt szybki sprzęt przy brakach w technice powoduje zazwyczaj brak panowania nad piłką przy stole, a w efekcie tego odbiera przyjemność z gry. Rakietki dla początkujących składają się zazwyczaj z deski wszechstronnej typu all oraz okładzin o prędkości nie większej niż 80 pkt i na podkładzie o grubości 1.5 do 1.8/2.0 mm.
  • do gry wszechstronnej (typ all/all+). Charakteryzują się średnią prędkością i dobrą kontrolą. Polecane są do nauki bardziej zaawansowanych technicznie zagrań ofensywnych oraz dla zawodników, którzy preferują grę różnorodną z elementami zagrań ofensywnych oraz pasywnych. Składają się zwykle z deski typu all lub all+ oraz gładkich okładzin o prędkości nie większej niż 85 pkt. i na podkładzie o grubości od 1.8 mm do maksymalnej.
  • do gry ofensywnej (typ off-/off/off+). Przeznaczone dla profesjonalnych zawodników, którzy opierają się w swojej grze na szybkich, rotacyjnych zagraniach topspinowych i kontrujących. Z uwagi na znaczną szybkość i dynamikę oraz zastosowanie najnowszych technologii polecane są jedynie dla zawodników, którzy dobrze opanowali technikę i mają kilkuletnie doświadczenie w regularnej grze. Rakietki ofensywne mogą składać się z deski typu all+, off-, off lub off+ oraz gładkich okładzin z wbudowanych efektem świeżego kleju lub krótkich czopów. Do takich rakietek polecane są okładziny na podkładzie o grubości min. 1.7 mm (gładkie) i 2.0 mm (czopy).
  • do gry defensywnej (typ def/def+). Przeznaczone dla profesjonalnych zawodników, którzy grają stylem obronnym w drugiej strefie, ale mają dobrze opanowane elementy techniczne, także zagrania ofensywne. Rakietki defensywne składają się z deski typu  def, def+ lub all oraz okładzin o najniższych wartościach parametru szybkości i wysokim parametrze kontroli. Często używa się także desek z nieco powiększonym blatem, a także zaawansowanych okładzin z efektem zakłócającym (czopy długie) lub okładzin anty topspinowych.

Akcesoria do tenisa stołowego znajdują się w dziale "akcesoria do tenisa stołowego ".

 

Wybór deski

Przy wyborze deski warto zwrócić uwagę na umiejętności oraz styl gry. Deska w dużej mierze odpowiada za kontrolę uderzeń, stabilność zagrań i precyzję. Zbyt szybka deska u początkującego gracza powoduje brak panowania nad grą, zbyt wolna jest przyczyną braku możliwości wykonania efektownych zagrań kończących. Zbyt wolną deskę zawsze można przyspieszyć poprzez połączenie z szybszymi okładzinami przy zachowaniu optymalnej kontroli, natomiast zbyt szybka deska nie da się zwolnić i może sprawiać większe problemy w opanowaniu.

Do produkcji desek wykorzystywane są różne gatunki drewna, które różnią się przede wszystkim stopniem twardości, sztywnością oraz wagą. Zazwyczaj w deskach wykorzystuje się kilka gatunków drewna podzielonych na warstwy o różnej grubości,  choć są także deski wykonane z jednego gatunku. W dużym skrócie można powiedzieć, że miękkie gatunki drewna poprawiają kontrolę, twardsze gatunki zwiększają dynamikę i sztywność deski. Dla mniej zaawansowanych zawodników ważniejsze od budowy deski powinny być jednak parametry tempa i kontroli oraz waga.

 

Rodzaje uchwytów

Standardowe modele desek produkowane są z kilkoma różnymi wersjami uchwytu. Przy wyborze rakietki najlepiej jest przymierzyć deskę i ocenić, który kształt jest najbardziej wygodny dla gracza.

Najbardziej popularne produkowane uchwyty oraz ich krótki opis zamieszczono w tabeli.

 

Rodzaj uchwytu Opis
Konkay lub wklęsły węższy przy łączeniu z blatem, rozszerza się łagodnie ku końcowi. Często pasuje do mniejszych dłoni.
Anatomiczny rozszerzany po obu stronach na środku długości uchwytu. Często wybierany przez osoby o większych dłoniach.
Prosty jednakowej szerokości na całej długości. Polecany do gry defensywnej, dla zawodników, którzy często zmieniają pozycję rakietki w dłoni w czasie gry.
Koniczny podobny do uchwytu wklęsłego, lecz o prostszych liniach rozszerzania się.
Penholder krótki uchwyt używany przez zawodników grających azjatyckim stylem.

 

Więcej akcesoriów i stołów do tenisa stołowego znajduje się w dziale "tenis stołowy".

 

Wybór odpowiedniego stołu

Stół do tenisa stołowego może składać się z jednego elementu lub być składany. Ze względu na rozmiar stołu, jego przechowywanie może stanowić problem, dlatego przed zakupem warto rozważyć, jaki stół będzie odpowiedni. Stół powinien być stabilny, warto zwrócić uwagę na konstrukcję stelaża. Wiele modeli posiada kółka, w celu łatwiejszego transportu. Ważnym aspektem wyboru stołu jest miejsce jego ustawienia. Wyróżnia się stoły do użytku zewnętrznego oraz do użytku w zamkniętych pomieszczeniach. Stoły przeznaczone do gry na zewnątrz charakteryzują się specjalną powłoką, która zabezpiecza stół przed słońcem oraz deszczem. Blat stołu jest jego najważniejszym elementem. Blaty wykonywane są z klejonej płyty wiórowej, a jej grubość ma od 20 do 25 mm. Cieńsze stoły mają niższą cenę, jednak istnieje większe ryzyko deformacji blatu, co uniemożliwia precyzyjną kontrolę piłeczki w trakcie rozgrywek. Stoły mogą posiadać także  funkcję składania w połowie, co umożliwia trening bez partnera, gdyż piłka odbija się od złożonej części stołu.

Stół do ping ponga Hop Sport

 

Cały asortyment sprzętu do sportów towarzyskich znajdziecie Państwo w dziale "sporty towarzyskie".

Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel