Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak wybrać stół bilardowy?

Gra w bilard nie jest skierowana do określonej grupy wiekowej, grać mogą wszyscy niezależnie od wieku. Nabywane umiejętności kontroli nad bilą dają ogromną satysfakcję. Bilard jest grą która odpręża, uspokaja i wycisza, ma długą tradycję, ale jej największa popularność zaczęła się po drugiej wojnie światowej i trwa do dziś. W Polsce dopiero na początku lat 90 powstawały pierwsze kluby bilardowe. Zapotrzebowanie na sprzęt szybko wykorzystali krajowi producenci, rozpoczynając prace produkcyjne na szeroką skalę. Obecnie na rynku istnieje wiele polskich firm mających ugruntowaną pozycję na rynku sprzętu bilardowego. Szeroka gama akcesoriów jest również importowana. Jakość sprzętu jest zróżnicowana, tak ceny, które wahają się do kilkunastu złotych do kilkunastu tysięcy.

 

Na skróty... 

  

 

Gra zależy nie tylko od predyspozycji graczy, ale także od sprzętu

Przy wyborze kija bilardowego istotne jest posiadanie podstawowej wiedzy o tym, co stanowi, że kij jest dobry. Najbardziej rozwinięty rynek bilardowy znajduje się niewątpliwie w Stanach Zjednoczonych. Wśród najbardziej pożądanych marek znajdują się: McDermott, J&J America, NickVarner, J.Pechauer, Viking, Predator, Joss. Dobrej jakości kije bilardowe produkowane są również w Chinach: Buffalo, Cuetek. Kije produkowane w Chinach są dobrej jakości, ponieważ ich produkcja jest nadzorowana ścisłą kontrolą jakościową przy użyciu nowoczesnych technologii.

Silnie rozwinięty rynek kijów bilardowych posiada także Tajwan, Japonia oraz Filipiny. Warto zaznaczyć, że kije filipińskie są ręcznie wykonywane i posiadają piękne zdobienia. Potencjalni nabywcy powinni jednak zwrócić szczególną uwagę na materiał wykonania, skóra węża lub innego gatunku zagrożonego wyginięciem może narazić kupującego na przykrą niespodziankę ze strony Urzędu Celnego, który może zatrzymać sprowadzony zza granicy kij. Bardzo dobrej jakości kije produkowane są również w Turcji, najbardziej znaną turecką marką jest Dragon. Wyroby tej formy wykonane są bardzo precyzyjnie.

Poza firmami produkującymi seryjnie markowe kije bilardowe istnieje wielu wytwórców tworzących pojedyncze egzemplarze, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie panuje moda na wykonywanie pojedynczych pięknie zdobionych modeli, które to pochłaniają wiele tygodni pracy. Kije te są prawdziwymi dziełami sztuki zdobniczej, budzą prawdziwy zachwyt oglądających oraz cieszą i napawają dumą ich właścicieli. Obok tych wszystkich znakomitych marek rynek zalewany jest przez słabej jakości kije nieodporne na uderzenia, które łamią się lub wyginają po kilku uderzeniach w bile.

Cała oferta stołów i akcesoriów do bilarda znajduje się w dziale "bilard".

 

Co ma wpływ na jakość kija bilardowego?

Drewno, z którego wykonana jest szczytówka nie może być poddawane szybkiemu suszeniu. Suszenie powinno odbywać się w specjalnych warunkach, proces ten trwa od 18 do 24 miesięcy. Drewno przeznaczane na szczytówki powinno być starannie wyselekcjonowane, pocięte oraz kilkukrotnie toczone już w trakcie procesu suszenia. Najlepszym gatunkiem drewna do produkcji szczytówek jest twarde drewno klonowe z terenu Ameryki Północnej.

Ważnym elementem produkcji kija jest nie tylko rodzaj drewna, ale także jego toczenie. Wiele firm podaje, ile razy toczony był kij. Drewno przygotowane na szczytówkę toczone jest przez rzemieślnika w trakcie procesu suszenia, następnie ponownie odkładane do suszenia. Proces ten jest kilkukrotnie ponawiany, efektem tego jest idealnie gładka powierzchnia kija, a struktura drewna na powierzchni zasklepia się, stając się bardziej zbita. Końcowym etapem procesu toczenia jest poddanie szczytówki procesowi nasączania woskiem. Specjalnie wyselekcjonowane substancje wosku przenikają w warstwę wierzchnią kija, tworząc powłokę zabezpieczającą szczytówkę przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć, zmiany temperatury, światło słoneczne.

Czynnikiem, który także ma wpływ na jakość kija jest ferulla, czyli tuleja utrzymująca tip. W markowych kijach stosowane są ferulle z wytrzymałych tworzyw sztucznych. Dobre ferulle są toczone, nigdy zaś odlewane, co powoduje, że są odporne na silne uderzenia. Oplot znajdujący się na dobrej jakości kiju to najczęściej nić irlandzka podwójnie prasowana, nigdy syntetyczna. Niektórzy producenci używają także skór lub materiałów skóropodobnych. Rękojeść kija wykonana jest z wyselekcjonowanych gatunków drzew, głównie egzotycznych orzecha, kakaowca. Zdobienia są wykonywane z ebonitu, mas plastycznych, mas perłowych, metali, kamieni, małż. Dobre, markowe kije posiadają także możliwość regulacji wagi przy pomocy wymiany śruby w rękojeści.


Kij bilardowy 2-cz. Tournament Champion Basic 3

Wybór dobrego kija

Przy wyborze kija istotna jest marka. Każdy dobry produkt jest skatalogowany. Warto zwrócić uwagę na gwarancję oferowaną przez sprzedawcę. Niektórzy producenci umożliwiają rejestrację nabytego produktu i korzystanie z pełnej ochrony gwarancyjnej.

 

Wybór stołu bilardowego

Dobry stół bilardowy powinien spełniać pewne wymogi, które pozwalają na odczuwanie przyjemności z gry. Dobrej jakości stół bilardowy jest precyzyjnym urządzeniem, powinien się charakteryzować idealnie wypoziomowaną płytą kamienną o grubości co najmniej 25mm. Pozwala to na precyzyjną grę, pozwalającą uniknąć nieprzewidzianego toczenia łukiem lub skakania bil po stole. Korona stołu powinna być wykonana z grubego drewna litego, na przykład dębowego. Korona powinna być pokryta twardą okleiną odporną na uszkodzenia mechaniczne. Korona powinna być mocowana na 18 śrub do płyty stołu lub konstrukcji nośnej. Sukno znajdujące się na stole powinno być dobre gatunkowo i posiadać certyfikat przynajmniej jednej federacji bilardowej. Sukno jest produkowane specjalnie do gry w bilard, powinno posiadać specjalny skład oraz właściwości. Dobrej jakości sukno gwarantuje dłuższą żywotność tkaniny. Niskiej jakości materiał w krótkim czasie na skutek tarcia zostaje przypalony. Tkanina szybciej się niszczy.

Precyzyjne wykonanie stołu bilardowego z dobrej jakości materiałów ma kluczowe znaczenie dla gry. Stabilny i odporny stół pozwala na odczuwanie satysfakcji z gry, umożliwia kontrolowanie bili. Słabej jakości materiały zastosowane przy produkcji stołu powodują jego szybkie zużycie - odkształcenia, rozchwianie, które uniemożliwiają precyzyjną grę.

 

Stół bilardowy VIP Extra spływowy 7 f

 

Cały asortyment sprzętu do sportów towarzyskich znajdziecie Państwo w dziale "sporty towarzyskie".

Polecane

Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel