Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak wybrać dart, rzutki?

Dart, rzutki to gra, której celem jest trafienie specjalnymi lotkami w tarczę wiszącą na ścianie. Przez wiele lat ewolucji gry, korzystano z różnych tarcz oraz zasad. Dart obecnie jest profesjonalnie uprawianym sportem. W wielu krajach to również popularna rozrywka w lokalach.

 

Na skróty... 

 

 

Zasady gry

Gra polega na rzucaniu lotkami do specjalnie utworzonej tarczy z wieloma polami, za każdy rzut gracz otrzymuje określoną liczbę punktów, w zależności, w jakie pole na tarczy trafił. Zwycięża ta osoba, która uzbiera dokładnie określoną liczbę punktów. Tablica do darta składa się z dwudziestu pól odpowiednio ponumerowanych (od 1 do 20). Okręgi biegnące promieniowo od zewnętrznej części tablicy do jej środka dzielą każde pole na wartości pojedyncze, podwójne oraz potrójne. W przypadku rzutu, gdy lotka odbije się od tablicy lub wbije się zbyt słabo i po chwili odpadnie, lub rzutu poza wyznaczone pola gracz otrzymuje zero punktów. W jednym rzucie najwięcej można zdobyć, trafiając w potrójne pole dwudziestki, w takim wypadku gracz otrzymuje 60 punktów.

Pojedyncza rozgrywka przebiega zazwyczaj pomiędzy dwoma graczami, choć umownie może grać większa liczba graczy, którzy wykonują na przemian po trzy rzuty w kierunku tarczy. Celem gry jest jak najszybsze uzbieranie określonej liczby punktów, zazwyczaj jest to 301 lub 501 punktów, punkty liczone są od końca, od liczby 501 odejmuje się punkty, które udało się trafić na tablicy. Ważnym założeniem jest jednak to, że ostatni rzut musi wynieść dokładnie tyle, ile graczowi zostało punktów. Gra musi się skończyć z ilością punktów równą zero. Jeżeli zawodnik trafi w pole, które da wynik ujemny, kończy się jego kolejka i przywracany jest wynik do stanu sprzed tej kolejki.

Do bardziej znanych gier związanych z dartem zalicza się m.in. Double-in, w którym należy trafić podwójne pole, by w ogóle rozpocząć naliczanie punktów, Round The Clock, w którym gracze muszą trafiać kolejne numerowane pola tablicy oraz bardziej skomplikowany Cricket. Tablice do gry w rzutki wiesza się tak aby jej środek, czyli pole warte 50 punktów było na wysokości 173 centymetrów. Rzuty do tarczy wykonuje się z odległości 237 centymetrów.

Cała oferta rzutek dart znajduje się w dziale "rzutki dart".

 

 Rodzaje tarcz

Istnieją dwa rodzaje tablic do gry w rzutki. Ich nazwy oraz krótki opis zamieszczono w tabeli.

 

Rodzaj tarczy Opis
Tarcza do twardych i ostrych grotów ostrych grotów, zwykle wykonana z sizalu.
Tarcza do miękkich grotów i lekkich lotek wykonana z tworzywa sztucznego, pokryta na całej swej powierzchni małymi dziurkami (o średnicy ok. 2 mm). Tablica jest elektroniczna, posiada zaprogramowane różne warianty gry, liczy za graczy zdobyte punkty, a nawet sugeruje cel do kolejnego rzutu.

 

 

Wybór tarczy

Wybór tarczy do gry powinien być poprzedzony podstawowym pytaniem: po co kupujemy tarczę do darta? Do okazjonalnej gry z przyjaciółmi lub rodziną wystarczy średniopółkowa tarcza elektroniczna. Bardziej zaawansowana gra w darta wymaga innego sprzętu. Dużo cichsza od elektronicznej, tarcza sizalowa użytkowana około godziny dziennie (jeśli pamięta się o jej przekręcaniu co jakiś czas w miarę zużywania się częściej rzucanych sektorów), powinna wystarczyć na około dwa lata. W przypadku gry tylko grotami stalowymi wystarcza na zdecydowanie dłużej. Tarcze sizalowe średniej jakości, czyli Blade III i IV, Unicorn Eclipse Pro, Harrows Match Play, Bull's Advantage, kosztują około 200 zł, ale można kupić też całkiem dobre tarcze w okolicach 100 zł, różnią się od tych droższych głównie grubością oraz sposobem łączenia drutu ograniczającego pola. Większość tarcz sizalowych firm Winmau, Harrows, Bull's, Unicorn są gwarancją przynajmniej poprawnej jakości.

Do codziennego treningu nie nadają się tarcze elektroniczne. Hałas powodowany przez lotki uderzające o tarcze szybko uprzykrzy życie rodziny i sąsiadów, ponadto tarcze te są awaryjne. Jedyną zaletą tarczy elektronicznej w tym przypadku jest automatyczne sumowanie rzutów.

 

Wybór lotek

Rodzaj lotek zależny jest od rodzaju tarczy, inne lotki są dedykowane dla tarcz sizalowych, a inne dla elektronicznych. Gra na tarczy sizalowej wymaga lotek o innym kształcie, z plastikowym lub metalowym grotem. Przed zakupem większej ilości lotek warto sprawdzić, jaki rodzaj piórek i grotów odpowiada graczowi najbardziej. Lotki z czasem się ścierają i stają coraz krótsze. W związku z tym, że tarcza sizalowa szybciej się zużywa, jeśli rzuca się w nią grotami plastikowymi, niektórzy gracze preferują dokręcane stalowe bądź aluminiowe groty. Na rynku dostępne są również groty ze specjalnego tworzywa dedykowane do tarcz sizalowych. Pierwsze lotki stanowią eksperyment i stanowią pewnego rodzaju doświadczenie, być może od razu uda się trafić w odpowiednie dla stylu gry, może się zdarzyć, że konieczne będą poszukiwania innego rodzaju lotek już po kilku tygodniach.

 

Radość z rozgrywek

Z pewnością każdy miał okazję grać w darta, a dla wielu ta gra stała się jedną z ulubionych. Zakup zestawu do gry może urozmaicić wiele wieczorów i spotkań towarzyskich. Ogromny wybór pozwoli na znalezienie idealnego zestawu odpowiedniego dla wymagań kupujących. Bez względu na wybrany sprzęt, doskonała zabawa na pewno będzie towarzyszyć rozgrywkom. Warto zapoznać się z propozycjami różnych producentów i wybrać zestaw, który najlepiej odpowiada potrzebom kupującego.

Tarcza Dart

Cały asortyment sprzętu do sportów towarzyskich znajdziecie Państwo w dziale "sporty towarzyskie".

Polecane

Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com pixel