Darmowa dostawa od 500,00 zł

Jak wybrać rower spinningowy?

Aktywność fizyczna niejedno ma oblicze. Jak najbardziej warto zdecydować się na jakieś opcje, ponieważ przynosi to szereg wymiernych korzyści. Trening redukuje tkankę tłuszczową, modeluje mięśnie, wzmacnia organizm, jest też doskonałym elementem profilaktyki wielu chorób, m. in. układów krążenia, nerwowego czy oddechowego. W dzisiejszych czasach na brak różnorodnych możliwości nie można narzekać, a jedną z najbardziej popularnych ostatnimi czasy form aktywności jest spinning – jego ogromną zaletą jest to, że można z powodzeniem uprawiać do w warunkach domowych.

 

Na skróty…

 

 

Czym jest spinning?

Spinning to idealna propozycja dla osób uwielbiających jazdę na rowerze. Wywodzi się zresztą z kolarstwa, a jego początki sięgają 1989 r. Ojczyzną spinningu są Stany Zjednoczone. Jak wiadomo, urokom jazdy na rowerze nie zawsze można się oddawać na świeżym powietrzu – jesienią i zimą, z uwagi na wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne, pole do popisu w tym zakresie jest mocno ograniczone. Spinning to nic innego jak ćwiczenia na specjalnie do tego przystosowanych rowerach stacjonarnych określanych mianem rowerów spinningowych. Tego typu sprzęt znajduje się obecnie na wyposażeniu każdego porządnego klubu fitness. Ponadto dostępne są także modele, które można z powodzeniem stosować w domowym zaciszu. Jeżeli ktoś nigdy wcześniej nie miał do czynienia z takim treningiem, niech uda się do klubu fitness, aby się przekonać czy ćwiczenia w tej postaci mu odpowiadają. Plus tego jest taki, że można skonsultować się z zawodowym trenerem w kwestii treningu najbardziej adekwatnego do indywidualnych potrzeb. Dopiero później można zastanowić się nad zakupem roweru.

 

Ważne pytania

Przed podjęciem decyzji zakupowej warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących m. in.:

  • celowości treningu – każdy ma jego względem odmienne oczekiwania, niektórym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów, inni zaś chcą po prostu nie wypaść z formy
  • możliwości finansowych – rower spinningowy to spory wydatek, ceny zaczynają się od 1000 zł, a im bardziej funkcjonalny model, tym więcej trzeba za niego zapłacić,
  • miejsca na sprzęt – rower spinningowy wymaga trochę przestrzeni, a nie każdy może sobie pozwolić na wygospodarowanie odrębnego pomieszczenia na ten cel.

 

Rowery klubowe i domowe

Rowery spinningowe stanowiące element wyposażenia klubów fitness i siłowni to bardzo kosztowny, wyposażony w szereg dodatkowych opcji sprzęt, którego wielką zaletą jest duża wytrzymałość. Wszystko to jest niezbędne, ponieważ tego typu urządzenia muszą być przystosowane do częstych i intensywnych treningów. Stąd też ich właściwości przekładają się na lepszą żywotność.

Rowery spinningowe produkowane z myślą o indywidualnych użytkownikach nie muszą spełniać aż tak rygorystycznych wymogów, co oczywiście wcale nie oznacza, że mają być gorszej jakości. Zdecydowanie bardziej opłaca się zainwestować więcej pieniędzy w sprzęt cenionej marki niż korzystać z atrakcyjnych okazji, w ramach których można nabyć rower wątpliwej klasy. Oczywiście, jeśli renomowana firma oferuje wybrane modele w korzystniejszych niż standardowo cenach, warto rozważyć taką możliwość. Oto przykładowe modele rowerów spinningowych, które można kupić na użytek domowy: 

  • SG-1000S Hard Sapphire
  • Indoor Cycling HS-065IC Delta Hop-Sport
  • Jota Insportline
  • SW8905 HMS
  • SB2.2 BH Fitness
  • Speedbike CRT Finnlo

 

Rower spinningowy SB2.2 BH Fitness

Cała oferta rowerów spinningowych znajduje się w dziale "Rowery treningowe spinningowe".

 

Zalety spinningu

Trening na rowerze spinningowym przynosi organizmowi szereg korzyści. Spośród licznych jego zalet należy wymienić m. in.:

  • skuteczne spalanie kalorii i redukcję tkanki tłuszczowej (godzinny trening – w zależności od intensywności – umożliwia spalenie nawet do 1000 kalorii),
  • modelowanie sylwetki (ze szczególnym naciskiem na dolne partie ciała),
  • wzmocnienie i uelastycznienie mięśni,
  • redukcję cellulitu i rozstępów,
  • poprawę wydolności układów krążenia i oddechowego,
  • wzrost mineralizacji kości (zwiększa się gęstość kości, przez co stają się mocniejsze),
  • wzmocnienie kręgosłupa,
  • wzmocnienie stawów (trening ich nie obciąża),
  • poprawę samopoczucia.

 

Spinning – dla kogo?

Spinning to o tyle uniwersalna forma fizycznej aktywności, że można ją polecić praktycznie wszystkim – niezależnie od płci i wieku, a w szczególności:

  • osobom walczącym z nadwagą,
  • osobom w wieku 50+ (trening na rowerze spinningowym to m. in. element profilaktyki osteoporozy), a zwłaszcza kobietom przechodzącym menopauzę,
  • świeżo upieczonym mamom, które pragną odzyskać formę sprzed ciąży (trzeba jednak zaznaczyć, iż treningu nie wolno podejmować się krótko po porodzie, nie jest on też wskazany kobietom w ciąży),
  • osobom przejawiającym tendencje do kontuzji,
  • osobom dopiero rozpoczynającym swą przygodę ze sportem.

Przed rozpoczęciem treningów warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Zawsze trzeba pamiętać o zasadzie, iż ćwiczenia mają pomagać, a nie wywoływać dokładnie odwrotne rezultaty. Podczas ćwiczeń trzeba też zadbać o stosowny strój. Powinien być luźny i wygodny. Bardzo ważne są odpowiednie buty – obowiązkowo na twardej, grubej podeszwie, która zapewni stopom stabilną pozycję.

 

Budowa rowerów spinningowych

Rowery spinningowe to jeden z rodzajów z dostępnych na rynku stacjonarnych rowerów treningowych. Od innych modeli różnią się głównie konstrukcją przystosowaną do wykonywania różnorodnych ćwiczeń – o treningach na takich rowerach mówi się często jako o aerobiku na rowerze. Wspomniane różnice dostrzec można w różnych obszarach.

 

Obszar Opis
Rama jest ona stabilna i wyprofilowana w odpowiedni sposób
Kierownica odznacza się ona kształtem innym aniżeli w pozostałych rowerach treningowych, w związku z czym można stosować rozmaite chwyty adekwatne do wykonywanego w danej chwili ćwiczenia
System napędowy w rowerach spinningowych zastosowanie znajduje system łańcuchowy
Koło zamachowe jest ono skonstruowane w taki sposób, aby przy nagłym zatrzymaniu się kręciło się w dalszym ciągu, dzięki czemu ćwiczący jest chroniony przed ewentualnymi kontuzjami
Siodełko można je regulować w pozycjach pozycji góra-dół oraz przód-tył



 

Przydatne funkcje

Wybierając rower spinningowy, warto zwrócić uwagę na to, w jakie funkcje oraz dodatkowe elementy jest on wyposażony.  Znajduje to przełożenie na jego walory użytkowe oraz jakość treningu. Mowa tutaj zatem o takich kwestiach jak m. in.:

  • programy predefiniowane – są to programy, które zostały zaprogramowane przez producenta sprzętu,
  • programy użytkownika – czyli takie, które ćwiczący może sam ustawić wedle własnych potrzeb oraz możliwości,
  • pedały samopoziomujące – pedały są utrzymane w tej samej pozycji przez cały czas, nie kręcą się dookoła,
  • HRC – jest to opcja pozwalająca na sterowanie pracą serca, użytkownik wyznacza górny limit tętna podczas treningu, zaś wspomniany program „pilnuje”, by granica ta nie została przekroczona,
  • pas telemetryczny – jest to bez przewodowy pas, który służy do pomiaru tętna (ćwiczący zakłada go na klatkę piersiową na wysokości serca); uwaga – do pomiaru tętna w trakcie ćwiczeń można też z powodzeniem wykorzystać pulsometr zakładany na rękę niczym zegarek; generalnie bardzo ważne jest to, aby prowadzić pomiary tętna, ponieważ wówczas można jeszcze bardziej zoptymalizować trening pod konkretne potrzeby,
  • opcja SCAN – polega ona na tym, że na monitorze wyświetlają się rozmaite parametry treningu takie jak np. czas jego trwania, pokonany dystans, ilość kalorii spalonych podczas ćwiczeń etc.
  • test recovery – jest to opcja, która służy określeniu poziomu wytrenowania, pokazywany jest on w sześciostopniowej skali, im niższy ten wskaźnik, tym wyższy jest poziom wytrenowania (a więc zaawansowania w ćwiczeniach),
  • Body FAT – dzięki tej opcji użytkownik uzyskuje informacje, jaki procent jego ciała stanowi tkanka tłuszczowa; przyjmuje się, że u kobiet po przekroczeniu 31 proc. tkanki tłuszczowej zaczyna się nadwaga (minimum dla pań wynosi 10 proc.), zaś u mężczyzn jest to 26 proc. (minimum dla panów mieści się w granicach od 2 do 4 proc.).

 

Czy rowery spinningowe mają wady?

Każdy, kto rozważa zakup roweru spinningowego zastanawia się nad tym czy taki sprzęt posiada wady. Pojawia się tutaj kilka niedogodności, które z całą pewnością trzeba mieć na uwadze.

  • Rowery spinningowe nie są na tanie. Markowy sprzęt to niemały wydatek. Dla wielu osób cena porządnego, funkcjonalnego modelu jest zaporowa.
  • Rowery do spinningu zajmują znacznie więcej miejsca aniżeli pozostałe stacjonarne rowery treningowe, co wiąże się z koniecznością wygospodarowania odpowiedniej przestrzeni, gdzie sprzęt nie będzie nikomu przeszkadzał.
  • Opisywane tu urządzenia są bardzo ciężkie – to niemałe obciążenie dla podłogi, dlatego też należy się upewnić, że je dobrze zniesie, nie wspominając o tym, iż jest niezbędne właściwe jej zabezpieczenie (służą do tego specjalne maty).
  • Intensywny trening może się okazać dla niektórych bardzo męczący, w związku z czym ważne jest, by na początku nie przesadzać z ćwiczeniami – skalę ich trudności i dynamiczności należy zwiększać stopniowo; zalecane są też przerwy pomiędzy treningami, aby mięśnie miały czas na regenerację.
  • Trening na rowerze spinningowym angażuje do pracy głównie mięśnie dolnej partii ciała, tak więc aby miał kompleksowy charakter, należy go uzupełniać ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie górnej części ciała.
  • Trening nie jest w stanie zastąpić jazdy na rowerze na świeżym powietrzu, choć naturalnie lepszy taki niż żaden.
  • Po jakimś czasie trening może zacząć się nudzić, trzeba zatem urozmaicać go sobie, np. czytając książkę (niektóre modele są wyposażone w podpórki do książek) czy oglądając ulubiony serial; aby nie popaść w rutynę, warto od czasu do czasu wybrać się do klubu fitness, by poćwiczyć w towarzystwie, dobrą opcją jest również wprowadzanie innych forma fizycznej aktywności.

Więcej sprzętów do fitnessu znajdziecie Państwo w dziale "sprzęt fitness".

Polecane

Rower treningowy spinningowy SB2.6 (H9173) BH Fitness

Rower treningowy spinningowy SB2.6 (H9173) BH Fitness

2 290,00 zł brutto/1szt.Najniższa cena z 30 dni przed obniżką 2 290,00 zł/1szt.Cena regularna 2 590,00 zł brutto/1szt.
Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel