Trening cardio w domu - jak zacząć?
Trening cardio to inaczej trening wytrzymałościowy. Głównym celem jest wzmocnienie i poprawa wydolności pracy serca. Z tego też powodu uważamy, że ten rodzaj ćwiczeń powinien być regularnie wykonywany przez wszystkich, bez wyjątku. Jak zacząć?
Przykładowe formy treningu cardio
Trening cardio nie wymaga wykonywania ciężkich ćwiczeń. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że proste, codzienne czynności mogą być kwalifikowane jako ćwiczenia cardio. Mogą być to:
- podskoki na skakance
- bieg
- spacer z kijkami do nordic walking
- jazda na rolkach lub łyżwach
- chodzenie po schodach
- pływanie
Najważniejsze jest, aby się nie śpieszyć. Każdy ćwiczący musi dostosować swoje tempo do możliwości i wytrzymałości swojego organizmu. Warto zarezerwować sobie czas, ok. 30 minut, na ćwiczenia. Jest to niedużo, ale dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, te 30 minut mogą okazać się konieczne.
Sprzęty do treningu cardio — co może się przydać?
Do podstawowych ćwiczeń cardio wykonywanych w domu można dołączyć sprzęty, które intensywniej wpływają na zamierzone efekty ćwiczeń. Poniżej znajdują się przykładowe sprzęty:
- bieżnia elektryczna — doskonała alternatywa dla biegania na zewnątrz, kiedy pogoda nie rozpieszcza, a trening trzeba wykonać :) Bieżnia umożliwia wykonanie intensywnego treningu, jak i niewymagającego marszu.
- rower stacjonarny — najczęściej wybierany sprzęt do treningu cardio. Nie jest duży, więc przechowywanie go w domu nie jest problemem. Ćwiczenia angażują do pracy układ krążenia. Z tego powodu polecany jest osobom po przebytym zawale.
- orbitrek — uniwersalne narzędzie, angażujące dolne i górne partie ciała. Ćwiczeni przypominają jazdę na nartach. Zalecany jest osobom borykającym się ze schorzeniami stawów — ćwiczenia ich nie obciążają.
- wioślarz — prawidłowa technika ćwiczeń na wioślarzu to gwarancja skutecznego spalania kalorii oraz lepszego krążenia krwi, a co za tym idzie wsparcia pracy serca.
Dlaczego warto trenować cardio?
Ważne jest wdrożenie w swój codzienny plan dnia aktywności, szczególnie cardio, ze względu na pozytywne oddziaływanie na organizm człowieka. Wysiłek wspomaga krążenie krwi. Polecany jest także osobom z nadwagą, gdyż idealnie wpływa na spalanie kalorii. Dzięki temu, że wspomaga pracę układu krążenia, wzmacnia najważniejszy mięsień — serce. Sprawia, że jego praca jest lepsza. To z kolei powoduje, że w układzie krwionośnym nie dochodzi do groźnych zmian, takich jak zatory, zawał serca czy nadciśnienie.
Czy trening wytrzymałościowy będzie odpowiedni dla każdego?
Cardio polecany jest wszystkim, bez względu na wiek czy płeć. Szczególnie zalecany jest tym osobom, których serce wymaga wsparcia, np. po zawale lub z wadami serca. Oczywiście wszelka aktywność musi być wcześniej konsultowana z lekarzem, który podpowie, w jakiej formie wykonywać ćwiczenia i jak często.
Gdzie ćwiczyć cardio?
Jest wiele miejsc, które organizują treningi cardio na siłowniach lub klubach fitness prowadzone przez trenerów. Baseny także mają w ofercie zajęcia, które mogą mieć charakter cardio. Doskonałym pomysłem są ćwiczenia na świeżym powietrzu. Przy okazji wzmacniania, organizm jest dotleniany. Na początek jednak zalecamy, aby trening cardio wykonywać w domu. Kondycja nie jest do końca wypracowana, tak jak powinna. Nie ma też obaw do stresu spowodowanego spojrzeniami innych ludzi.
Codzienna aktywność fizyczna jest istotna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie jest to trudne. Już zwykły spacer lub przejażdżka na rowerze mogą być częścią treningu cardio. Warto zadbać o siebie i zacząć więcej się ruszać, co na pewno pozytywnie wpłynie na zdrowie i samopoczucie.