Gryf - jaki wybrać?

Wraz ze wzrostem zainteresowania aktywnym trybem życia, wzrasta także wiedza osób podejmujących się treningów siłowych. Oprócz obciążeń takich jak hantle lub kettlebele warto spróbować ćwiczeń z innym obciążeniem — gryfem. Dlaczego? Poniżej przedstawiamy jego zalety.
Rodzaje gryfów
Wybór odpowiedniego gryfu zależny jest od tego, jakie partie mięśniowe mają być trenowane oraz poziomu zaawansowania ćwiczącego. Gryfy mogą być wykonane ze stali hartowanej, żeliwa lub chromu.
Gryfy mogą być podzielone na długie lub krótkie. Krótki gryf używany jest do ćwiczeń, które wymagają wykonywania szybkich, wręcz dynamicznych ruchów. Taki gryf pozwala na ćwiczenia wielu partii mięśniowych, w szczególności rąk i nóg. Ćwiczenia z większym obciążeniem zapewniaj gryf długi. Długość takiego Zazwyczaj jest to 120 cm, 150 cm, 180 cm, i najdłuższy 220 cm.
Grubość gryfów też jest istotna. Te nazywane gryfami olimpijskimi mają ok. 50 mm średnicy. Zakończone są obrotowymi tulejami. Na rynku można spotkać także zwykłe gryfy standardowe, których zakończenie to gwintowane miejsce na obciążenie. Zazwyczaj mają średnicę 28 mm.
Jeśli chodzi o kształt, gryfy dzielimy na:
Do gryfów zalecane jest doposażenie w obciążenia. Zazwyczaj są to talerze żeliwne, które najbardziej sprawdzają się przy tego typu ćwiczeniach. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów, co gwarantuje, że sprzęt nie ulegnie zniszczeniu i zużyciu.


Gryf prosty czy łamany?
Gryf prosty jest najbardziej klasyczny model ze wszystkich. Prosty, bez żadnych nierówności lub wygięć. Nadaje się do ćwiczeń na klatkę piersiową, mięśnie ramion i nóg. Używany jest przez osoby uprawiające sport, zaawansowane, a nawet przez kulturystów. Wykorzystywany jest do ćwiczeń takich jak martwy ciąg, zarzut czy podrzut.
Gryfy łamane polecane są dla osób, które dopiero zaczynają ćwiczenia z tym sprzętem. Taki gryf nie obciąża nadgarstków. Ćwiczenia umożliwiają pracę nad kilkoma partiami mięśni jednocześnie. Im bardziej jest wygięty, tym bardziej obciążą nadgarstki. Te mocno łamane polecane są do bardziej zaawansowanych treningów. Jest to gryf, który nie powoduje kontuzji. Polecane są do ćwiczeń bicepsów i tricepsów.
Ćwiczenia z gryfami
Przykładowe ćwiczenia z gryfami to
- przysiady z gryfem prostym na plecach
- martwy ciąg
- wiosłowanie gryfem
- uginanie przedramion z gryfem
- wyciskanie gryfu na ławce

Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Ważne jest, aby ćwiczący, szczególnie początkujący pamiętali o kilku, podstawowych zasadach pracy z obciążeniem. Po pierwsze i najważniejsze, to własne zdrowie i bezpieczeństwo. Przed ćwiczeniami należy sprawdzić sprzęt, czy się nie uszkodził lub poluzował. Konieczne jest także wykonanie rozgrzewki, która zminimalizuje wystąpienie kontuzji. Kluczowa jest też technika ćwiczeń. Warto zapytać trenera o poradę lub obejrzeć film z instruktażem. Znaczące jest też obciążenie. Zbyt ciężkie sprawi, że sportowiec się przetrenuje, a zbyt lekkie nie będzie przynosić efektów. Oczywistym, w każdym treningu, jest systematyczność. Zaleca się, aby podnoszenie ciężarów wykonywać ok. 3 razy w tygodniu. Na zakończenie każdego treningu konieczne jest wykonanie ćwiczeń rozciągających.
Trening siłowy przynosi najlepsze rezultaty, kiedy do ćwiczeń wykorzystywane jest dodatkowe obciążenie. Do ćwiczeń takiego rodzaju polecamy włączyć nie tylko hantle czy kettlebelle, ale także tak niepozorne gryfy. Mamy nadzieje, że udało nam się Państwa przekonać do tego sprzętu.
Polecane

Zacisk sprężynowy olimpijski CL-17 Insportline

Sznur uchwyt do wyciągu 70 cm UW09 HMS

Sztanga power gym body pump tiguar

Hantle chromowane w walizce STC20 HMS 20 kg

Gryf olimpijski CROSSFIT 220 cm (50 mm) z zaciskami Lock Jaw HMS

Sztanga / Gryf stały łamany gumowany 50 kg HMS

Sztanga / Gryf stały łamany gumowany 30 kg HMS

Sztanga / Gryf stały prosty gumowany 50 kg HMS

Sztanga / Gryf stały prosty gumowany 30 kg HMS

Gryf olimpijski prosty z łożyskami OLYMPIC - 200 cm OB-80 do 700 kg Insportline

Sztangielka regulowana SG01 HMS 7 kg

Sztangielka regulowana SG03 HMS 10 kg

Sztangielka regulowana SG04 HMS 15 kg

Obciążenie talerz czarny TCZ01 HMS 1,25 kg

Obciążenie talerz czarny TCZ02 HMS 2,5 kg

Obciążenie talerz czarny TCZ05 HMS 5 kg

Obciążenie talerz czarny TCZ10 HMS 10 kg

Obciążenie talerz czarny TCZ15 HMS 15 kg

Obciążenie talerz czarny TCZ20 HMS 20 kg

Talerz olimpijski CBR05 HMS 5 kg

Talerz olimpijski CBR15 HMS 15 kg

Talerz olimpijski CBR20 HMS 20 kg

Talerz olimpijski CBR25 HMS 25 kg

Gryf olimpijski GO900 900 kg 220 cm + zaciski Lock HMS

Gryf olimpijski kratownica 213 cm HMS

Gryf olimpijski łamany GOL200 200kg 150 cm + zaciski HMS
