Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gryf - jaki wybrać?

2021-06-14
Gryf - jaki wybrać?

 

Wraz ze wzrostem zainteresowania aktywnym trybem życia, wzrasta także wiedza osób podejmujących się treningów siłowych. Oprócz obciążeń takich jak hantle lub kettlebele warto spróbować ćwiczeń z innym obciążeniem — gryfem. Dlaczego? Poniżej przedstawiamy jego zalety.

 

 

Rodzaje gryfów

Wybór odpowiedniego gryfu zależny jest od tego, jakie partie mięśniowe mają być trenowane oraz poziomu zaawansowania ćwiczącego. Gryfy mogą być wykonane ze stali hartowanej, żeliwa lub chromu.

Gryfy mogą być podzielone na długie lub krótkie. Krótki gryf używany jest do ćwiczeń, które wymagają wykonywania szybkich, wręcz dynamicznych ruchów. Taki gryf pozwala na ćwiczenia wielu partii mięśniowych, w szczególności rąk i nóg. Ćwiczenia z większym obciążeniem zapewniaj gryf długi. Długość takiego Zazwyczaj jest to 120 cm, 150 cm, 180 cm, i najdłuższy 220 cm.

Grubość gryfów też jest istotna. Te nazywane gryfami olimpijskimi mają ok. 50 mm średnicy. Zakończone są obrotowymi tulejami. Na rynku można spotkać także zwykłe gryfy standardowe, których zakończenie to gwintowane miejsce na obciążenie. Zazwyczaj mają średnicę 28 mm.

Jeśli chodzi o kształt, gryfy dzielimy na:

Do gryfów zalecane jest doposażenie w obciążenia. Zazwyczaj są to talerze żeliwne, które najbardziej sprawdzają się przy tego typu ćwiczeniach. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów, co gwarantuje, że sprzęt nie ulegnie zniszczeniu i zużyciu.

 

 

Gryf prosty czy łamany?

Gryf prosty jest najbardziej klasyczny model ze wszystkich. Prosty, bez żadnych nierówności lub wygięć. Nadaje się do ćwiczeń na klatkę piersiową, mięśnie ramion i nóg. Używany jest przez osoby uprawiające sport, zaawansowane, a nawet przez kulturystów. Wykorzystywany jest do ćwiczeń takich jak martwy ciąg, zarzut czy podrzut.

 

Gryfy łamane polecane są dla osób, które dopiero zaczynają ćwiczenia z tym sprzętem. Taki gryf nie obciąża nadgarstków. Ćwiczenia umożliwiają pracę nad kilkoma partiami mięśni jednocześnie. Im bardziej jest wygięty, tym bardziej obciążą nadgarstki. Te mocno łamane polecane są do bardziej zaawansowanych treningów. Jest to gryf, który nie powoduje kontuzji. Polecane są do ćwiczeń bicepsów i tricepsów.

 

Ćwiczenia z gryfami

Przykładowe ćwiczenia z gryfami to

  • przysiady z gryfem prostym na plecach
  • martwy ciąg
  • wiosłowanie gryfem
  • uginanie przedramion z gryfem
  • wyciskanie gryfu na ławce

 

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Ważne jest, aby ćwiczący, szczególnie początkujący pamiętali o kilku, podstawowych zasadach pracy z obciążeniem. Po pierwsze i najważniejsze, to własne zdrowie i bezpieczeństwo. Przed ćwiczeniami należy sprawdzić sprzęt, czy się nie uszkodził lub poluzował. Konieczne jest także wykonanie rozgrzewki, która zminimalizuje wystąpienie kontuzji. Kluczowa jest też technika ćwiczeń. Warto zapytać trenera o poradę lub obejrzeć film z instruktażem. Znaczące jest też obciążenie. Zbyt ciężkie sprawi, że sportowiec się przetrenuje, a zbyt lekkie nie będzie przynosić efektów. Oczywistym, w każdym treningu, jest systematyczność. Zaleca się, aby podnoszenie ciężarów wykonywać ok. 3 razy w tygodniu. Na zakończenie każdego treningu konieczne jest wykonanie ćwiczeń rozciągających.

 

Trening siłowy przynosi najlepsze rezultaty, kiedy do ćwiczeń wykorzystywane jest dodatkowe obciążenie. Do ćwiczeń takiego rodzaju polecamy włączyć nie tylko hantle czy kettlebelle, ale także tak niepozorne gryfy. Mamy nadzieje, że udało nam się Państwa przekonać do tego sprzętu. 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021

Polecane

Topslim Artur Palinka DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA Opinie z ekomi-pl.com
Aby zapewnić najwyższą jakość usług wykorzystujemy informacje przechowywane w przeglądarce internetowej zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.
Zamknij
pixel